Presunúť na hlavný obsah

Už sa nikdy nenapijem!

Zdravie a relax

Čo robiť, aby sme sa po bujarom Silvestri čo najrýchlejšie postavili na nohy

Rána po prepitej silvestrovskej noci bývajú pre mnohých náročné. Obrovská únava je následok toho, že spracovanie alkoholu odčerpalo telu množstvo energie. Tým sa dá vysvetliť aj zimnica a väčšia náchylnosť na podchladenie. Alkohol odvodňuje, preto tá Sahara v ústach a ohňostroj v hlave. Súvisí to aj s vyplavením dôležitých minerálnych látok z tela a výkyvmi hladiny cukru v krvi. Žalúdočná nevoľnosť či pálenie záhy je následok podráždenia sliznice tráviaceho ústrojenstva – tá sa s väčším množstvo alkoholu obyčajne neznesie. Alkohol navyše podporuje tvorbu žalúdočnej kyseliny a niektoré druhy (víno) dokonca kyselinu do tela privádzajú. Alkohol má vplyv aj na orgán rovnováhy a spôsobuje, že posteľ sa s človekom krúti.
Tomuto stavu Slováci ľudovo hovoria "opica", susedia Česi "kocovina" a v angličtine majú výraz "hangover". Jedno talianske príslovie hovorí, že sud vína spôsobí viac zázrakov ako kostol plný svätých. Ako však piť tak, aby "ráno po silvestrovských zázrakoch" nebolo treba tých svätých volať na pomoc?

Nemixovať, nefajčiť a tancovať

Pred pitím sa odporúča dobre najesť, pretože jedlo brzdí vstrebávanie alkoholu do krvného obehu. V tomto prípade platí, že čím je jedlo mastnejšie, tým lepšie. Pred plánovanou oslavou je vhodné dobre sa vyspať, keďže unavený človek sa ľahšie opije. Mal by sa aj dostatočne "zavodniť" – minerálkou, ovocnou šťavou alebo čajom. Na škodu nie je ani preventívne užitie multivitamínového preparátu, pretože alkohol znižuje hladiny niektorých vitamínov a minerálov. Z hľadiska zradnosti alkoholu si treba dávať pozor najmä na farebné nápoje ako whisky, brandy, koňak, tmavý rum, silné bolesti hlavy spôsobuje aj priveľa červeného vína a rôzne miešané koktaily. Šetrný k oslávencovi nie je po niekoľkých hodinách ani sekt - práve pre bublinky oxidu uhličitého. Je dobré rozhodnúť sa pre jeden druh kvalitného alkoholu a počas večera "nemiešať". Mimochodom, najmenej toxická je čistá vodka. Mixovanie vodky so sektom však niekoľkonásobne zvyšuje riziko, že človeku nápoj nazývaný Biely medveď urobí medvediu službu. Stav "deň po" bude horší, ak človek počas popíjania fajčí. "Kombinácia pitia alkoholu a fajčenia je najhoršia. To potom pekelne bolí hlava," myslí si aj česká speváčka Bára Basiková. S koncentrovanými nápojmi je vhodné piť aj nealkoholické – najlepšie minerálku, ovocnú šťavu, aby nedošlo k prílišnému odvodneniu. Odbúravanie alkoholu urýchľuje aj dostatok pohybu, preto nie je od veci počas silvestrovskej noci rezko si zatancovať.

Univerzálne rady na ťažké rána nejestvujú

"Opica" je niekedy krutá daň za niekoľko hodín dobrej nálady. Má však svoj význam, do istej miery chráni pred vznikom závislosti. Ak by nepríjemné prejavy po vypití väčšieho množstva alkoholu nejestvovali, stal by sa z každého alkoholik veľmi jednoducho a rýchlo. Z tohto hľadiska je vlastne dobré, že všeobecne účinný "napravovák" ešte nijaká farmaceutická firma nevymyslela, aj keď jestvujú mnohé vraj zaručené recepty, ktoré údajne dokážu postaviť na nohy. Podľa pražského psychiatra MUDr. Ladislava Csémyho je najlepšie z "opice" sa vyspať. Zdôrazňuje však, že pod dozorom. "Ak je totiž niekto natoľko opitý, že omdlie, plytko dýcha, je modrastý a spotený, môže to ohroziť jeho život. V takom prípade ho treba uložiť do stabilizovanej polohy, aby nevdýchol zvratky, a volať pohotovosť."
Vyslobodzujúce rady na ťažké rána sú rôzne a záleží aj na tom, čomu človek verí. V zásade je najdôležitejšie doplniť tekutiny – vo forme minerálok, čajov s medom, rozpustných multivitamínov, rajčinovej šťavy. Proti bolesti aspirín alebo ibuprofén, lieky sú však ďalšou záťažou pre organizmus. Pálenie záhy môžu zahnať voľnopredajné prípravky proti prekysleniu žalúdka (Acix, Anacid, Maalox, Tums, Talcid). Kto verí homeopatii, na záhu účinkuje Gastrocynesine a proti nevoľnosti Nux Vomica. Medzi prípravky z lekární patrí aj Alka-Salzer, ktorého základom je tiež kyselina acetylsalicylová, čiže acylpyrín, Samaritán, Lumiskra a Vyprosťovák upokojujú tráviace ústrojenstvo, Hydrodol doplní stratené vitamíny, minerály a aminokyseliny. Z ľudových receptov je v kurze bujón, resp. slepačia polievka – dodá telu tekutiny aj stratené minerály. To isté urobí aj pohár piva. Káva na chvíľu povzbudí, ale odvodňuje. A recept "klin klinom" je naozaj len pre silné žalúdky. Nesmie však byť začiatkom novej šnúry.