Presunúť na hlavný obsah

Pri cvičení často vyzeráme ako blázni

Zdravie a relax

Jana Gabliková je jediná inštruktorka jogy smiechom na Slovensku.

"Smiech má jedinú nevýhodu, a to, že nám môže pokaziť zlú náladu." Jana Gabliková je skvelým príkladom toho, že k fajn veciam v živote nás často privedie náhoda. Veď práve vďaka nej sa z Jany stala inštruktorka jogy smiechom. "Pred niekoľkými rokmi ma zaujala krátka reportáž v televízii, v ktorej istý indický lekár pomáhal ľuďom odbúrať stres a uvoľniť sa pomocou simulovaného smiechu. Robotníci v továrni sa pred ťažkou šichtou a monotónnou prácou takto posilňovali," spomína Jana.

Tých pár odvysielaných minút ju natoľko zaujalo, že si okamžite sadla za počítač a cez internet si o zvláštnej metóde vyhľadala všetky dostupné informácie. "Podarilo sa mi zistiť, že indický lekár z reportáže sa volá Madam Kataria a vďaka joge smiechom sa preslávil takmer po celom svete. Metóda ma naozaj očarila. Skontaktovala som sa s ľuďmi v zahraničí a rozhodla som sa absolvovať týždenný kurz vo Švajčiarsku. Dnes si myslím, že to bolo jedno z najlepších rozhodnutí v mojom živote," priznáva.

Po návrate z kurzu už mohla o účinkoch jogy smiechom s pokojným svedomím rozprávať aj ostatným. "Zo Švajčiarska som sa vrátila oveľa optimistickejšia a mnohé veci som videla v celkom inom svetle. Prestala ma trápiť minulosť a začala som viac myslieť na seba. Naučila som sa, že keď berieme život s humorom a myslíme pozitívne, naše sny zrealizujeme oveľa rýchlejšie. A naozaj to vychádza," tvrdí. Napriek tomu, že človek smiech len simuluje, na organizmus má rovnaký účinok, akoby sa smial naozaj. Efekt je mimoriadny, pretože je dokázané, že pri smiechu sa aktivuje najviac svalových partií.

"Čím pravidelnejšie to robíme, tým sme na tom psychicky lepšie a naša imunita je silnejšia," tvrdí inštruktorka. Jogu smiechom môže cvičiť každý, nezáleží na veku. V podstate ide o súbor strečových, dychových a špeciálnych cvičení, pri ktorých sa smejeme a udržiavame očný kontakt s ostatnými zúčastnenými. Existuje celá škála rôznych cvikov. Jedno z veľmi príjemných a najmä zábavných cvičení má názov veslovanie loďky. Ako vyzerá?

"Sedíme za sebou v husom rade s roztiahnutými nohami a predstierame pádlovanie. Následne sa so smiechom hodíme na brucho cvičenca za nami. Tým, ako sa natriasame od smiechu, masírujeme jeho brušné partie a smiech sa stáva chytľavým. Trvá to asi dve minúty, cvik sa niekoľkokrát opakuje, až kým ho necháme doznieť. Po cviku máme pocit, akoby sme sa znovuzrodili," opisuje Jana. A s úsmevom dodáva: "Pre nezainteresovaných vyzeráme často ako blázni. Napríklad vtedy, keď predstierame telefonovanie a reagujeme na správu, že sme vyhrali v lotérii, alebo keď rozprávame detskou hatlaninou a druhá strana na nás reaguje, hoci nerozumie ani slovo." Týmto spôsobom môže človek oveľa ľahšie prejaviť všetky vnútorné emócie. Povedať, čo ho trápi a čo chce pred svetom utajiť. Koniec hodiny patrí meditácii. Aj tá sa nesie v znamení smiechu.

"Ľahneme si na chrbát, chytíme si kolená, prevaľujeme sa z boka na bok a smejeme sa. Vnútorné ticho sa strieda so salvami smiechu. I keď nie je presne určené, ako dlho či ako často treba kurz navštevovať, Jana odporúča najmä pravidelnosť. "Ideálne je cvičiť aspoň dva razy do týždňa a ako dlho, to pochopí každý sám. Väčšina z nich zistí, že smiech im v živote chýba, lebo dospelí to akosi zabudli." Atmosféra jednotlivých kurzov závisí od ľudí, ktorí sa v danej skupine stretnú. "Ženy sa vedia viacej a rýchlejšie uvoľniť ako muži. No keď prelomia prvotný ostych, aj muži sú skvelými cvičencami," prezrádza Jana.

Počas cvičenia sa vďaka smiechu ľudia zblížia a ich kamarátstva vydržia často aj po kurze. Preto sa joga smiechom odporúča praktizovať nielen v náhodnom zoskupení ľudí, ale aj v rôznych sociálnych zariadeniach, napríklad v domove dôchodcov alebo v škole. "Je to vynikajúci spôsob spájania ľudí, prekonávania komunikačných bariér, utužovania dobrých vzťahov v kolektíve," hovorí. Najlepšie sa cvičí vo väčšej skupine, pretože smiech je nákazlivý a každý prispeje niečím svojráznym.