Kozmetika z medu či vanilky pleti ulahodí
Med, vanilka, škorica, ďumbier... Zabodujete s nimi nielen v kuchyni, ale aj pri starostlivosti o pleť.
Všetky tie voňavé dobroty, ktoré ste len nedávno konzumovali ukryté v medovníkoch a iných chutných koláčikoch, milujú nielen vaše chuťové a čuchové bunky, ale aj vaša pleť. Tak jej urobte dodatočné Vianoce.
Med – jantárová potrava bohov
Kde sa vzal: V starom Grécku med považovali za potravu bohov, Egypťania ho považovali za slzy boha Slnka. Podľa Aristotela medové kvapky prišli z neba, odkiaľ padali na kvety. Tam ich objavili včely a nosili do svojich príbytkov. V skutočnosti túto obľúbenú prírodnú potravinu jantárovej farby vytvárajú včely zo sladkého nektáru kvetov, ktorý kombinujú so svojimi špecifickými látkami. Kým človek vymyslel úľ, dovtedy toto najstaršie prírodné sladidlo vyberali naši predkovia z hniezd divých včiel.
Využitie nielen pre krásu: Včelí produkt s obsahom hroznového a ovocného cukru je zmesou dôležitých látok. Obsahuje asi 15 % vody, bielkoviny, organické kyseliny, enzýmy, aminokyseliny, minerály, stopové prvky i vitamíny A, C, B, D, K, E. Má antibakteriálne, antitoxické, dezinfekčné i hydratačné účinky, urýchľuje hojenie rán, posilňuje imunitný systém. Vďaka obsahu minerálnych látok, vitamínov, enzýmov a podobnému pH ako má pokožka, ho s obľubou využíva aj kozmetický priemysel. Med dodáva energiu bunkám, má upokojujúce účinky na pokožku i na nervovú sústavu. Jeho blahodarné účinky ocenila už Kleopatra, ktorá sa kúpala v oslom mlieku s medom. Zmiešaný s voskom a múkou ho používali Babylončania ako pleťovú masku. Med vytvára na pokožke film, ktorý ju zjemňuje, zvláčňuje a vyhladzuje. Vďaka tomu, že je schopný viazať vodu, v pokožke zadržiava vlhkosť, poskytuje jej pozvoľnú a nepretržitú hydratáciu a redukuje jemné vrásky spôsobené dehydratáciou. Vhodný je najmä na ošetrenie suchej pleti a popraskaných pier. Často v kombinácii s mliekom je súčasťou tyčiniek na pery, balzamov, pien do kúpeľa, krémov či šampónov. Materská kašička sa využíva pri liečbe málokrvnosti, v klimaktériu, pri depresiách, nechutenstve i na liečbu akné. Detoxikačné účinky medu sa využívajú pri medovej masáži, ktorá pôsobí proti stresu, únave, nespavosti, reumatizmu či pri problémoch s kĺbmi, vysokom krvnom tlaku, kožných infekciách, menštruačných bolestiach i proti starnutiu pleti. Ak ste na včelie produkty a peľ alergickí, neskúšajte ju.
Produkty:
- Výživná medová maska Nivea s výťažkami medu, bambuckého masla a makadamového oleja na upokojenie a vyživenie pleti (15 ml - 1,49 eura)
- Krémové mydlo Honey & Oil Nivea s medom a jojobovým olejom na zvláčnenie a ošetrenie pokožky rúk (250 ml - 2,65 eura)
- Tyčinka na pery Labelo s mliekom a medom pery intenzívne vyživuje (2,49 eura)
- Hydratačný rastlinný denný krém Sanoflore s obsahom lipového medu a esenciálneho oleja Neroli je vhodný na suchú pleť (40 ml - 22,24 eura)
- Hydratačný prípravok Payot Hydratation 24 na tvár, krk a dekolt, s obsahom medu a iných aktívnych látok, zanecháva jemnú a rozjasnenú pokožku (50 ml - 75,02 eura)
Vanilka – afrodiziakálna esencia
Kde sa vzala: Usušená fermentovaná tobolka vanilkovníka plocholistého pochádza zo Strednej Ameriky. Vanilínové struky sú tmavohnedé, úzke a zberajú sa nezrelé. Vanilka patrí medzi najdrahšie koreniny a jej vôňu tvorí okrem iných zložiek najmä látka vanilín. Najskôr ju používali pravdepodobne Aztékovia ako ochucovadlo a liek na mnohé choroby. Svoj význam mala aj ako antidepresívum. Do Európy jej plody priviezli Španieli, ktorí ich pomenovali vanilla ( zo slova vaina – struk). Pestuje sa najmä na Madagaskare, v Mexiku a Portoriku. V druhej polovici 19. storočia sa na trh dostal umelý vanilín.
Využitie nielen pre krásu: Dreň vanilkového struku ukrýva koncentrovaný výťažok s antioxidačnými účinkami. Pôsobí na srdcovú činnosť a pripisujú sa mu aj afrodiziakálne účinky. Blokuje nadmerné potenie, znižuje krvný tlak, uvoľňuje kŕče napr. pri menštruačných bolestiach. Aztékovia vanilku používali pri liečbe horúčky, na povzbudenie srdcovej činnosti či chuti do života. V 17. storočí sa začala pridávať do šálky čokolády a pre svoju upokojujúcu vôňu sa stala aj súčasťou mnohých parfumov. Éterický olej s antidepresívnymi účinkami sa využíva v aromaterapii a vanilková esencia je súčasťou sprchovacích gélov, pien do kúpeľa, mydiel či krémov. Vanilka je prijateľná pre všetky typy pleti a ovlaží aj dušu. Vyskúšajte vanilkový olej do kúpeľa: do vane si nakvapkajte pár kvapiek vanilkového, citrónového a mimózového esenciálneho oleja, ktoré vymiešate so smotanou.
Produkty:
- Krémový sprchovací šampón Nivea Sensual Beauty s bambuckým olejom a vôňou vanilkových kvetov (250 ml - 2,65 eura)
- Vanilkové telové mlieko Oriflame Pop Glam s vitamínom E, pantenolom, hydratuje a prevonia pokožku (200 ml - 5,61 eura)
- Krémový sprchovací gél s olejom Dove Supreme Jemný satén. Osviežujúcu vôňu citróna, mandarínky, hyacintu a orgovánu zvýrazňuje tón vanilky (4,00 eura)
- Hydratačný jogurtový sprchovací gél Avon s vanilkovou vôňou pokožku zvláčni (250 ml - 5,61 eura)
- Telový peeling Payot Cassonde s obsahom hnedého cukru, a esenciálnych olejov z vanilky, citróna a verbeny, oživuje pleť a odstraňuje odumreté bunky (200 ml - 91,28 eura)
Škorica – drevitá príchuť šťastia
Kde sa vzala: Sušená kôra 10-12 metrov vysokého stromu škoricovníka rástla najskôr nadivoko. Potom ju začali pestovať Holanďania na Srí Lanke, odkiaľ najkvalitnejšia škorica pochádza. Zberá sa 2x v roku - v máji a v októbri. Pestuje sa aj v Indii a Brazílii či v Karibiku. Škoricové zvitky sa zberajú z najlepších kusov kôry, sušia sa v tieni a ručne sa stáčajú. Potom sa šúľajú až kým nie sú suché, hladké a krehké.
Využitie nielen pre krásu: Škorica má mierne pikantnú sladko-drevitú vôňu a chuť. Obsahuje fenol, éterický olej, triesloviny, živicu a látky zlepšujúce krvný obeh a trávenie. Prírodné antiseptikum a antispazmatikum uvoľňuje kŕče a preventívne pôsobí proti ochoreniu horných dýchacích ciest. Škoricový aldehyd podporuje produkciu hormónov šťastia. Škorica a klinčeky sú prvými koreninami, z ktorých sa začal destilovať éterický olej. Éterický škoricový olej sa využíva pri inhalácii pri prechladnutí a chrípke, využíval sa aj pri výrobe kadidiel. Pre dezodoračné vlastnosti sa pridáva do kúpeľa, telových emulzií či parfumov. Vďaka látkam, ktoré zlepšujú krvný obeh, najmä v kombinácii s klinčekmi, príjemne zohreje a upokojí. Škoricové zábaly sa využívajú pri odstraňovaní celulitídy. Vyskúšajte škoricový kúpeľ: vymiešajte 3 - 4 PL škorice, 200-300 ml mlieka, 200 ml smotany s niekoľkými kvapkami éterického škoricového oleja a vylejte do kúpeľa.
Produkty:
- Exkluzívny krém na ruky a nechty Dermacol Aroma Time dodáva pokožke rúk jemnosť a vôňu škorice (100 ml - 3,29 eura)
- Mlieko na sprchovanie a telové mlieko po sprchovaní Pupa Miss Milkie Biscotto so škoricovo-perníkovou vôňou pleť zjemní a krásne prevonia (8,96 eura)
- Kvetový odličovač očí Sanoflore s výťažkom škorice, nevädze a medovky, pôsobí proti únave očí (125 ml - 13,61 eura)
- Zimný krém na nohy Oriflame s hrejivým výťažkom zo škorice a účinnými hydratačnými látkami (75 ml - 5,61 eura)
Ďumbier (zázvor) – hrejivé potešenie
Kde sa vzal: Jednu z najstarších korenín pestovali v tropickej Ázii – najmä v Indii a Číne, už pred vyše 3 000 rokmi. Pravdepodobne vďaka Feničanom sa rozšírila do Egypta, Ríma i Grécka a asi v 9. storočí aj do Európy. Od 13. storočia sa jeho úrode darí vo všetkých tropických oblastiach, pričom za najkvalitnejší sa považuje jamajský ďumbier. Využívajú sa čerstvé i sušené podzemky v celku, alebo pomleté na prášok. Je dôležitou súčasťou medovníkových zmesí.
Využitie nielen pre krásu: Číňania ďumbier prevážali v kvetináčoch na námorné cesty, kde ich mal chrániť pred skorbutom. Podporuje krvný obeh, zahrieva organizmus, pomáha pri trávení, nevoľnosti pri cestovaní, dýchacích problémoch, ťažkostiach s kŕčmi či nadúvaní. Ďumbierový čaj je dobrý proti bolesti hlavy, ďumbierový olej sa používa na ochutenie piva, vína i likérov. Rozohňuje aj erotickú fantáziu a už starí Rimania ho s obľubou miešali s vanilkou a škoricou. Pre „rozohrievacie“, stimulačné a tonizačné vlastnosti si jeho extrakt prisvojila aj kozmetika. Využíva sa vo vlasovej kozmetike, tvorí súčasť parfumov, sprchovacích gélov i krémov podporujúcich krvný obeh.
Produkty:
- Lesk Full Potentila Lips od Clinique na zvlhčenie a zvýraznenie plnosti pier s výťažkom čili papričiek a oleja z koreňa zázvoru (20,25 eura)
- Sprchovací gél Dermacol Enja Firming s obsahom mentolu, ženšena a zázvorovej arómy pokožku hydratuje a dodáva jej pružnosť (250 ml - 2,62 eura)
- Denný, nočný a očný krém Garnier UltraLift s koncentrovaným vitamínom A a zázvorom, zmierňuje napätie pleti a pôsobí preventívne proti novým vráskam (50 ml a 15 ml - 9,92 eura)
- Antiperspirantný dezodorant Oriflame s výťažkom zázvoru a limety (50 ml - 4,95 eura)
Zdroj: Mária Jakubová
Foto: Photos.com