Chrenko: Niektorí rodičia priam čarovali
Voľakedy v škole pomáhali všetci: učitelia, rodičia i deti. Každá pomocná ruka bola užitočná. Dnes je situácia iná.
Otec dvoch synov z Hlohovca, pán Vít Chrenko spomína na svoje školské časy:
Keď som navštevoval základnú školu, naši sa snažili škole pomáhať.
Mamička doma šila, a tak ústrižky látok putovali na ručné práce. Viacerí otcovia chodili polievať klzisko a spolu s učiteľmi nám rodičia chystali maškarné plesy. Pomáhali mnohí.
Spolužiakov strýko obuvník zašíval futbalové lopty a príbuzní pracujúci vo farmaceutickej továrni zásobovali surovinami chemický kabinet. Fyzikár zasa potreboval kovové piliny na svoje pokusy, pri zbere kovového šrotu sme mohli aj za brány tovární.
Niektorí rodičia priam čarovali. Poznal som prípad riaditeľa tlačiarne, ktorý bez mihnutia oka odpísal paletu kriedového papiera, len aby trieda jeho syna obsadila prvé miesto v zberovom ošiali. Neskôr sklamaný nadával na celý pedagogický zbor, lebo jeho gesto sa na vysvedčení neprejavilo. Pri mojich synoch sa mi tiež občas ušla nejaká činnosť. Raz som sa podujal natrieť školský plot a po skončení práce nás vďačná riaditeľka pozvala na pohárik. Domov som prišiel unavený viac, ako sa od práce so štetcom čakalo. Rád spomínam na organizovanie školských plesov, keď sme sa snažili zlepšiť rozpočet združenia a dodnes som hrdý na to, že z takto zarobených peňazí išli na lyžiarske výcviky aj deti z rodín, ktoré museli byť vo výdavkoch opatrné. Ale niekedy sme sa snažili prezvedieť u pedagógov, ako sa naše ratolesti v škole správajú a či sú známky v žiackych knižkách kompletné. Samozrejme, že neboli a pri náprave nechýbal zvýšený hlas ani kajúcne slzy.
Dnes máme na deti stále menej času. V móde je sponzorstvo a zámožní rodičia bez mihnutia oka zaplatia celej triede autobus na výlet či exkurziu, ale to zďaleka nestačí. Najväčšou pomocou škole by určite bolo, keby rodičia doma nehovorili o učiteľoch ako o trpákoch, ktorí na hodinách mučia ich deti.
Začnime sa o pedagógoch konečne vyjadrovať s úctou a vtĺkajme svojim potomkom rešpekt k ich práci. Prestaňme pred žiakmi znižovať ich autoritu, nekritizujme bez toho, aby sme poznali všetky úskalia učiteľskej profesie. Skvelých učiteľov je ako šafranu a bolo by načase, aby sme si ich prácu začali vážiť. To by bola skutočne pomoc najväčšia.
Zdroj: Vít Chcenko pre Pravda Ženy
Foto: Velček pre Pravda Ženy