Presunúť na hlavný obsah

Kaprun - jazda na ľadovci

Lifestyle

Lyžiarska sezóna je v plnom prúde. Ak rozmýšľate nad tým, kde sa vyberiete na lyžovačku, skúste sa pozrieť na víkend, alebo aj na dlhšie k našim rakúskym susedom.

Rakúske Alpy sú už istý čas pre lyžujúcich Slovákov druhým domovom. A nemožno sa im čudovať. Keď totiž spojíte veľa kvalitných zjazdoviek, prijateľné ceny služieb a pomerne dobrú vzdialenosť, vyjde vám z toho skvelá lyžovačka. Kaprun je však zaujímavým miestom aj pre letných dovolenkárov.


Dlhé roky bol Kaprun len obyčajnou horskou dedinou. V šesťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia však nastal prudký zlom, keď práve na priľahlom vrchole Kitzsteinhorn začalo vznikať prvé lyžiarske stredisko na ľadovci v Rakúsku. V roku 1974 tu dokonca otvorili prvú alpskú podzemnú železničnú lanovku. Práve ona však v roku 2000 zapríčinila najväčšiu katastrofu v dejinách tohto strediska. Pri požiari, ktorý ju zachvátil, zomrelo vyše 150 ľudí. Stredisko malo niekoľko rokov po tejto tragédii problémy s návštevnosťou, v súčasnosť tu opäť vládne čulý lyžiarsky ruch. Spomínaná podzemná lanovka už nefunguje, len jej tunel ticho pripomína túto tragédiu.
Kitzsteinhorn však preslávila aj iná lanovka. A to tá klasická, premávajúca vo vzduchu. Využíva totiž na svoju prevádzku najvyšší pylón na svete - meria vyše 113 metrov. Priemer hlavnej kovovej rúry je 2,2 metra a nachádza sa v nej aj výťah slúžiaci na udržiavanie pylónu v bezchybnom stave. Zaujímavosťou je, že keď pylón v šesťdesiatych rokoch postavili, meral len 103 metrov. Na súčasnú výšku sa dostal po dvoch zvýšeniach.

Obchody, sauna aj múzeum
Dedinku Kaprun charakterizuje klasická alpská malebnosť. Veľmi milí a ochotní sú aj tunajší obyvatelia. Hoci nie vždy vedia po anglicky, snažia sa s vami dohovoriť rukami nohami, len aby vám pomohli. Ak si potrebujete oddýchnuť od stresu a zhonu v meste, toto miesto je pre vás tým pravým. Nájdete tu všetko, čo na zimný oddych potrebujete. Máte chuť doplniť si zimný výstroj? Nie je to problém, v centre je viacero športových obchodov. Ceny v nich sa pohybujú v rôznych výškach, na slovenské pomery sú v tých vyšších - aspoň dovtedy, kým sa nezačnú zimné výpredaje. Ak vás lyžovanie unavilo a potrebujete sa uvoľniť, zabehnite do sauny alebo si zaplávajte v krytom bazéne. A keď už tam budete, neobávajte sa a skúste aj vonkajší bazén, ktorý je veľmi pekne upravený. Program si môžete spestriť aj návštevou výstavy veteránov, ktorá sa nachádza v podzemných priestoroch. Milovníci štvorkolesových tátošov určite nebudú ľutovať takto vynaložených šesť eur. Máte chuť dať si jeden deň pauzu od svahov, ale nechce sa vám len tak sedieť a nič nerobiť? Vyberte z tašky korčule a šup na ľad. Ak je dostatočne chladno, môžete sa korčuľovať priamo na zamrznutej hladine jazera Zell. Ak nie, budete sa musieť uspokojiť so zimným štadiónom.

Nočný život
Ste aj v noci plní energie? Vyrazte do ulíc. Hoci Kaprun nepatrí medzi divoké ski lokality, najmä cez víkend sa určite zabavíte v niektorom z tunajších podnikov. V prípade, že by sa vám táto ponuka predsa len málila, môžete si vyraziť do blízkeho okresného mestečka Zell am See. V Kaprune sa nachádza aj hrad z 12. storočia, v ktorom bývajú zaujímavé akcie ako napríklad noc vyplnená írskou hudbou. Spýtajte sa domácich, či sa niečo nechystá aj počas vášho pobytu.

Hotel, penzión alebo apartmán?
Možnosti ubytovania v Kaprune sa pohybujú v rôznej kvalite a podľa toho je rôzna aj cena ubytovania. Treba však povedať, že aj lacnejšie typy ubytovania sú naozaj na úrovni. Ak kuchyňu počas vášho pobytu nechcete vidieť ani z rýchlika, vyberte si penzión či hotel s raňajkami alebo polpenziou. Chystáte sa viacerí a varenie vám neprekáža, práve naopak? Rezervujte si apartmán. Nie sú cenovo natoľko náročné a zväčša bývajú naozaj pekne zariadené. Umývačka riadu, mikrovlnná rúra alebo sauna nie sú ničím nezvyčajným. Záleží na vás, ktorý z apartmánových domov si vyberiete. Ste na tom finančne pomerne biedne a neprekáža vám podeliť sa o izbu hoci aj s neznámym človekom? Skúste sa ubytovať v hosteli. Veru áno, nájde sa aj v Kaprune.

Cesta na svah
Na lanovku sa z Kaprunu dostanete skibusom, ktorý má v dedine niekoľko zastávok. Jeho používanie je bezplatné a zavezie vás priamo k predajni lístkov. Lyžiarov vyvážajú nahor dve po sebe idúce klasické nadzemné lanovky. Na ne sa napája štvorsedačka, ktorou sa dostanete k ostatným dráham. Hore na vás čaká množstvo vlekov, prevažne kotiev. Lyžiari, ktorí si chcú počas cesty nahor posedieť a nechať nohy oddýchnuť, môžu byť trochu sklamaní. Čo sa týka samotných zjazdoviek, na svoje si prídu milovníci rôznych druhov tratí, lyžiari aj snoubordisti. Túto sezónu pribudla pre milovníkov dosiek nová u-rampa (veľkosť super pipe). Nechce sa vám vláčiť lyže každý deň z dediny na svah a späť? Prenajmite si hore v Alpincentre skrinku. Ich veľkosti sú rôzne. Jedna stojí približne dve až tri eurá na deň, zoberte si však aj peniaze na zálohu. Tie vám po vrátení kľúča dajú naspäť. Do jednej skrinky sa zmestia asi tri až štyri páry lyží.

Keď vás prepadne hlad
Ak vás pochytí hlad alebo smäd, môžete využiť veľký samoobslužný bufet Big Apple, kde si spomedzi ponuky cestovín, čínskych jedál, šalátov a zákuskov určite vyberiete. Jeden obed vás bude stáť okolo desať eur. Ak sa uspokojíte len s klasickou rakúskou parenou buchtou, najete sa aj lacnejšie. Nepatríte k veľkým jedákom? Vypýtajte si detskú porciu. Mala by vás úplne zasýtiť a je priateľskejšia k vašej peňaženke. Bufety pri Alpincentre sú najvyššie. Na samotných horných zjazdovkách nenájdete žiadne. Ak teda neplánujete každú chvíľu schádzať dole, zoberte si nejaké sladkosti alebo čaj so sebou. Lyžovačku vám určite spríjemní pohľad na okolité štíty. Tí, ktorí si chcú trochu oddýchnuť od športových aktivít, sa môžu pokochať výhľadom z rozhľadne. Je situovaná nad zjazdovkami a dostanete sa k nej lanovkou z dvoch smerov. Tento zážitok určite neoľutujete.

A čo ceny?
Celodenný lístok v hlavnej sezóne vás vyjde na štyridsať eur, trojdňový stodesať a pol eura. Ak už plánujete budúcoročnú lyžovačku, skúste sa zamyslieť nad novembrom. Do polovice novembra trvá totiž "slabá sezóna" - permanentky aj ubytovanie sú o niečo lacnejšie. Sneh je pritom takmer istý. Dolu v Kaprune síce možno nie, ale hore na svahoch áno. Výhodou tohto strediska je, že s použitím permanentkovej karty sa musíte obťažovať len pred nástupom na prvú lanovku. Ďalej už s turniketmi zápasiť nemusíte. Na čo pozor? Nadmorská výška vyše 3 000 metrov nad morom je výhodou a veľkou pomocou pri zaisťovaní snehovej pokrývky. Ak však ostatné, nižšie položené, strediská v okolí sneh nemajú, pripravte sa na pomerne dlhé rady na vlekoch. Najmä cez víkend, keď sa počet lyžiarov výrazne zvyšuje. Pri otvorení sezóny v polovici novembra sa stretli voľné dni Slovákov, Čechov aj Rakúšanov a mnoho ľudí využilo predĺžený víkend na skrátenú lyžovačku. Stredisko však tento nápor vtedy vôbec nezvládlo. Počet ľudí v radoch silne pripomínal časy lyžiarskych výcvikov na základnej škole a dvadsaťminútové čakania na vlek. Preto pri výbere dátumov berte do úvahy aj tieto skutočnosti. Inak vám hrozí, že vašou hlavnou činnosťou na lyžovačke bude státie v radoch.

Nielen v zime
Kaprun je obľúbená dovolenková destinácia nielen počas zimnej sezóny, ale aj v lete. Ceny hotelov sú o niečo nižšie ako v zime. Ak patríte k priaznivcom turistiky, určite si tu nájdete vhodné trasy. Nájdete tu kratšie aj dlhšie turistické trasy. Je len na vás, ktoré si vyberiete. Ak napríklad uprednostňujete skalolezectvo, v lezeckom areáli Gletscherseeplatten je tridsať rôznych lezeckých ciest, na ktorých si môžete precvičiť svoje umenie.

Prečo si vybrať Kaprun?
- Je v prijateľnej vzdialenosti od Slovenska - cesta trvá autom zhruba 6 hodín,
- Takmer istý dostatok snehu - keďže zjazdovky sú minimálne 2 500 metrov nad morom, dostatok snehu je počas zimnej sezóny takmer istý. A keby sa aj dlhšie nechumelilo, vďaka nízkym teplotám nie je problém trate zasnežovať.
- Finančná dostupnosť - Kaprun je jedným z finančne menej náročných alpských stredísk, najmä vzhľadom na to, že ide o jediný ľadovec, na ktorom sa lyžuje v Salzbursku.

Prečo by vás mohol sklamať?
- Priveľa ľudí - keď je inde nedostatok snehu, lyžiarski nadšenci sa vyberú na Kaprun. Rady, v ktorých musíte stáť pri každom vleku, sú dosť otravné.
- Málo sedačkových lanoviek - oproti ďalšej obľúbenej destinácii Slovákov Stuhlecku, kde sú takmer samé sedačky, je to veľký rozdiel. Pripravte sa na to, že možno budete rýchlejšie unavení.
- Bufety nie sú priamo pri tratiach - tým "pravým" lyžiarom je to samozrejme jedno. Ak však patríte do skupiny "bufeťákov", okukávačov, prípadne chytačov bronzu, asi budete sklamaní. K dispozícii máte len bufety na začiatku tratí - pri Alpincentre.

Zdroj a foto: Elena Zemková