Presunúť na hlavný obsah

TEHOTNÉ MAMIČKY V ČASE CHRÍPKY

Rodinné vzťahy

Počas chrípkovej epidémie je obzvlášť dôležité, aby budúce mamičky opatrne a šetrne volili liečbu a vyberali lieky tak, aby neublížili sebe a svojmu nenarodenému dieťatku.

Chrípka je vírusové ochorenie, ktoré má veľmi krátku inkubačnú lehotu. Zvyčajne sa prvé príznaky dostavia do niekoľkých hodín. Medzi hlavné prejavy chrípky patrí zvýšená teplota, nádcha, kašeľ, bolesti hlavy, svalov a kĺbov. Základným pravidlom pri liečbe chrípky je pokoj na lôžku, dostatočný príjem tekutín a vitamínov. Očkovanie proti chrípke sa v gravidite neodporúča. Na dostatočný prísun vitamínov lekári odporúčajú čerstvé ovocie a zeleninu.

Samotný kašeľ nemá vplyv na plod, môže však vyčerpávať. „Bylinné zmesi a čaje zo skorocelu, z materinej dúšky či lipy sa môžu užívať len po porade s lekárom alebo lekárnikom, pretože nie všetky zmesi sú v tehotenstve vhodné“, upozorňujú odborníci.
Proti nádche neexistuje účinný liek – liečená trvá sedem dní a neliečená týždeň. V tehotenstve sa pri liečbe nádchy dáva prednosť spreju pred kvapkami a tabletami. Teplota ako sprievodný príznak chrípky je pre budúce mamičky nebezpečná a každé zvýšenie teploty by sa malo liečiť. Kombinované lieky proti nádche, kašľu a teplote typu, ktoré sa často reklamujú, sa v tehotenstve neodporúčajú. Pri bolesti hrdla by sa tehotné ženy mali vyhýbať liekom obsahujúcim lokálne anestetikum. Vhodnými sú tinktúry z harmančeka alebo salinické kloktadlo. Vhodné je piť vlažný čaj s medom. Škodlivým pre plod je kloktadlo zo šalvie, ktoré sa počas tehotenstva nesmie používať.