Čo pomáha deťom pri rozvoji reči?
Vedci zistili, že ak ženy v tehotenstve užívajú dostatok kyseliny listovej, ich deti zrejme nebudú mať problém naučiť sa plynule rozprávať.
Užívanie kyseliny listovej v počiatočnom štádiu tehotenstva pomôže deťom rozvíjať rečové schopnosti. Zistili to vedci, ktorí sledovali 40-tisíc tehotných nórskych žien a ich deti, keď mali tri roky. "Nemyslíme si, že ľudia na základe týchto zistení zmenia svoje správanie," uviedol Ezra Susser z Kolumbijskej univerzity, ktorý spolupracoval na štúdii. "Ale určite by malo byť v záujme verejného zdravia odporúčať užívať kyselinu listovú v úvodnom štádiu tehotenstva. To, čo ženy robia počas gravidity, nie je dôležité len pre pôrod, ale aj nasledujúci vývoj dieťaťa," dodal.
Výskumníkom sa nepodarilo nájsť prepojenie medzi užívaním kyseliny listovej v tehotenstve a motorickým schopnosťami detí, napríklad či dokážu chytiť loptu alebo do nej kopnúť. Štúdia však potvrdzuje, že kyselina listová pomáha predchádzať rečovým problémom. Otázne však je, v akom konkrétnom časovom období tehotenstva je dôležité tento vitamín užívať, aby mal spomínaný účinok na dieťa a či môže v tejto súvislosti ešte pomôcť, ak ho žena začne užívať v neskorších štádiách tehotenstva. "Odporúčanie pre všetky ženy znie, aby vitamínové doplnky s obsahom kyseliny listovej užívali počas celého reprodukčného veku," uzavrel Susser.
Vitamín B9 alebo kyselina listová patrí medzi najvýznamnejšie vitamíny, ide o prirodzene sa vyskytujúci látku, ktorá je dôležitá pre tvorbu DNA. Je nevyhnutná pre tvorbu červených krviniek, liečbu chudokrvnosti a zdravý vývoj buniek. Hoci k významným zdrojom tohto vitamínu patrí pečeň, tej by sa tehotné ženy mali vyhýbať pre nebezpečne vysoký obsah vitamínu A. Nachádza sa však aj v ružičkovom kele, obilninách, zelenej zelenine, orechoch a strukovinách. Kyselina listová je vitamín prospievajúci nervovému systému a jej užívanie môže napomôcť k celkovému emocionálnemu zdraviu. Zvýšenú pozornosť jeho užívaniu by mali venovať ľudia pod neustálym stresom. Jeho nedostatok môže viesť k poškodeniu plodu tehotných žien a k chudokrvnosti a s ňou spojenými mnohými ďalšími zdravotnými ťažkosťami vrátane únavy či bolestí hlavy.