Chodci a cyklisti, nepodceňujte bezpečnostné prvky: Môžu vám zachrániť život
Chodci a cyklisti sú najzraniteľnejšími účastníkmi cestnej premávky. Najmä preto, že často nepoužívajú žiadne ochranné prvky. Prilba alebo reflexná vesta vám pritom môžu zachrániť život.
Chodci a cyklisti sú najzraniteľnejšími účastníkmi cestnej premávky
Napriek tomu, že polícia zaznamenala v roku 2021 najmenej dopravných nehôd a pri nich tretí najnižší počet usmrtených osôb od vzniku samostatnej Slovenskej republiky, situácia na slovenských cestách zďaleka nie je ideálna. K nízkym číslam pravdepodobne prispela pandémia a s ňou súvisiaci mimoriadne obmedzený pohyb ľudí. Stále platí aj to, že chodci a cyklisti sú najzraniteľnejšími účastníkmi cestnej premávky. Vodičov chráni aj poistenie auta, PZP ktoré mu uhradí spôsobené škody. Vám však už škody spôsobené na vašom zdraví alebo živote nevráti nikto.
Bezpečnú cestnú premávku zabezpečuje každý jej účastník
Hoci bolo dopravných nehôd o niečo menej, ako po minulé roky, na cestách zomrelo oproti minulému roku až o dvanásť chodcov viac (54) a pätnásť cyklistov utrpelo pri strete s vozidlom nehodu s následkom smrti. Ako hlavnú príčinu dopravných nehôd usmrtením vyhodnotil policajný zbor porušenie povinnosti vodiča.
To znamená, že vodiči pri jazde dostatočne nevenovali pozornosť vedeniu vozidla a nesledovali situáciu v cestnej premávke. Zároveň nedali prednosť chodcovi, ktorý vstúpil na vozovku na priechode pre chodcov alebo nesprávnym spôsobom obchádzali cyklistu. K podobným nešťastiam dochádza však nielen kvôli neohľaduplnosti niektorých vodičov, ale najmä preto, že chodci a cyklisti často nepoužívajú žiadne ochranné prvky.
Akonáhle sa so svojim autom, motorkou, bicyklom alebo hoci aj pešo ocitnete na verejnej komunikácii, stávate sa účastníkom cestnej premávky. Z toho vám plynie viacero povinností, ale predovšetkým máte veľkú zodpovednosť. Bezpečnú premávku na ceste zabezpečuje každý jej účastník nielen dodržiavaním dopravných predpisov a odporúčaní, ale aj používaním ochranných prvkov a rešpektovaním cestnej etikety. Aké základné pravidlá by ste teda mali dodržiavať používatelia cestných komunikácií, aby nedochádzalo ku zbytočným dopravným nehodám?
Aj chodci musia dodržiavať pravidlá
Ako sme už spomenuli vyššie, účastníkmi cestnej premávky nie sú len vodiči motorových vozidiel. Patria k nim aj chodci. Zatiaľ, čo dopravné predpisy potrebné pre riadenie auta či motorky vás naučia v autoškole, príručku pre chodca by ste mali ovládať bez akéhokoľvek kurzu. Znalosť základných bezpečnostných pravidiel vám môže zachrániť život.
- Sledujte dianie okolo seba. Dokážete tak predvídať správanie vodičov. Slúchadlá a pozeranie do mobilu počas chôdze by mali byť tabu. Najmä ak prechádzate cez cestu, ktorá nie je pre chodcov nijako upravená.
- Buďte obozretní a nikdy nepredpokladajte, že vám dá vodič prednosť. Vždy sa, aj pri prechode priechodom pre chodcov dobre rozhliadnite. Nikdy nevkročte na cestu, ak auto nie je v bezpečnej vzdialenosti. Aj keď na priechode pre chodcov má chodec vždy prednosť, niektorí vodiči to nerešpektujú.
- Ak je popri ceste chodník, použite ho. Výnimku máte len vtedy, ak nesiete veľký predmet, ktorý by tvoril prekážku pre ostatných chodcov. Vtedy môžete použiť ľavý okraj vozovky.
- Platí, že jednotlivec by mal kráčať po okraji vozovky v protismere okoloidúcich vozidiel. Ak tlačíte bicykel alebo ste v sprievode viacerých ľudí, môžete kráčať v smere premávky.
- Ak sa na ceste nenachádza priechod pre chodcov, použite najlepšie viditeľný úsek cesty. Neprechádzajte cez cestu pre výjazdom zo zákruty alebo na miestach, kde vodičom vo výhľade niečo prekáža.
- Nikdy nechoďte pešo po diaľnici alebo inej rýchlostnej komunikácii.
Byť videný je pravidlo číslo jedna
Pri zníženej viditeľnosti v obci aj mimo obce má chodec povinnosť byť označený aspoň jedným reflexným prvkom. Vedeli ste napríklad, že za nedodržanie tohto nariadenia vám hrozí pokuta až 50 EUR? Bez reflexných prvkov sa stávate mimoriadne zraniteľnými. Vodiči áut vás nemajú šancu vo vyššej rýchlosti zaregistrovať a ľahko dôjde k nešťastiu. Chodca v tmavom oblečení vidí vodič za zníženej viditeľnosti len do vzdialenosti niekoľkých metrov. Správne umiestnené reflexné prvky však zabezpečia, že vás vodiči uvidia až do vzdialenosti 200 m.
Ideálne je použiť za zníženej viditeľnosti reflexnú vestu, v ktorá je najbezpečnejšia, pretože budete pre vodičov neprehliadnuteľní. Ak ju k dispozícii nemáte, použite reflexné pásiky alebo náramky. Umiestnite ich na tú stranu, ktorá je najbližšie k vozovke. Najlepšie na nohy alebo do úrovne pásu. Reflexné nálepky si môžete pripevniť na tašku alebo školskú tašku, kočík, barle, dokonca aj na podrážky topánok. Platí, že vodič si reflexný prvok najrýchlejšie všimne na pohyblivej časti.
Nezabúdajte, že aj dva tri reflexné pásiky alebo nálepky, ktoré na seba umiestnite vám môžu zachrániť život. Na svoje auto predsa určite máte uzavreté napríklad havarijné poistenie a tak ho chránite v prípade nehody. Vy sa môžete nehodám vyvarovať pomocou ochranných reflexných prvkov.
Prilba vám môže zachrániť život
Cyklista, rovnako ako chodec, je mimoriadne zdaniteľný účastník cestnej premávky. Najmä preto, že cyklisti používajú najmenej ochranných prvkov. Prilba býva zvyčajne jedinou ochrannou pomôckou, ktorá môže cyklistovi zachrániť život v prípade kolízie s iným motorovým vozidlom alebo pri páde.
Novela cestného zákona, ktorá v marci vstúpila do platnosti, síce ukladá vodičom dať cyklistovi prednosť v jazde a povinnosť dodržiavať minimálne 1,5 m široký bočný odstup pri obchádzaní cyklistu, no ako to bude vyzerať v praxi? Vo vlastnom záujme je preto vhodné dodržiavať určité, aj nepísané, pravidlá pre cyklistov. Myslite na to, že nosenie prilby nielen mimo obce, ale aj v nej, nie je žiadna hanba. Ochranné reflexné prvky sú dôkazom zodpovednosti a môžu vám zachrániť život.
Aké ďalšie pravidlá je potrebné pri jazde na bicykli dodržiavať, aby ste boli bezpečným účastníkom cestnej premávky?
- Vozidlo, ktoré stojí, môžete obísť aj z pravej strany. Vždy sa však uistite, že mu nebliká smerovka a nechystá sa odbočiť.
- Na poľných a lesných cestách alebo v obytných zónach môžu jazdiť aj dvaja cyklisti vedľa seba. Na hlavnej dopravnej komunikácii môžu ísť vedľa seba dvaja cyklisti v prípade, že ide o skupinu aspoň šiestich cyklistov.
- Cyklisti mladší ako 15 rokov sú povinní chrániť si hlavu počas jazdy na bicykli riadne upevnenou prilbou. Ak máte viac ako 15 rokov, je nosenie prilby len odporúčaním, avšak vo vlastnom záujme si ju radšej nasaďte.
- Deti do 10 rokov a ich sprievod smú jazdiť na bicykli aj po chodníkoch určených pre chodcov. Deti musia byť vždy pod dohľadom osoby staršej ako 15 rokov. Chodník môžete využiť aj vtedy, ak máte dieťa v cyklosedačke alebo v cyklovozíku.
- Za zníženej viditeľnosti vybavte váš bicykel reflexnými prvkami a funkčným predným aj zadným osvetlením.
- Pred jazdou na bicykli môžete požiť alkoholický nápoj. Nesmiete však prekročiť 0,5 promile. Platí to iba v zastavanom území obce a na cykloceste. Mimo týchto zón je nulová tolerancia.
- Nepoužívajte počas jazdy na bicykli mobilný telefón.
- Ak je to možné, jazdite vždy po vyznačených cyklotrasách. Za posledné roky ich na Slovensku výrazne pribudlo. Ušetríte si tak stres a nástrahy z pohybu v premávke plnej áut. Ak takáto cyklotrasa nie je, môžete ísť popri pravom kraji vozovky.
Bezpečnú cestnú premávku nezaručuje len znalosť dopravných pravidiel a používanie ochranných prvkov, ale aj vzájomný rešpekt medzi všetkými jej účastníkmi.
- reklamná správa -