Presunúť na hlavný obsah

Robíte aj vy týchto 5 chýb v kúpeľni? Hlavne nevypeňte!

Zdravie a relax

Kúpeľňa je akýmsi hygienickým srdcom nášho domova. A keďže s hygienou úzko súvisí aj zdravie, určite chceme vykonávať kúpeľňové aktivity v súlade s tým, čo hovorí veda. Napriek tomu mnohí z nás opakovane robíme chyby aj v zdanlivo jednoduchých veciach. V ktorých z týchto piatich sa nájdete?

(Ne)čistiace tyčinky do uší

Hoci je to najčastejší spôsob odstraňovania ušného mazu, rozhodne nie je najsprávnejší. V prvom rade si treba uvedomiť, že tento maz má svoju úlohu - zabraňuje baktériám a nečistotám preniknúť k ušným bubienkom. Keď sa však maz príliš nahromadí, väčšinou sa ho zbavujeme vatovými tyčinkami. Ale naozaj sa ho nimi zbavujeme? V skutočnosti ho len zatláčame smerom k bubienku. Tým sa vytvorí zátka, ktorá môže spôsobiť zhoršenie sluchu či bolesť hlavy. Niekedy ju dokonca musí odstrániť lekár.

Choďte na to inak. Pri sprchovaní si uši premasírujte, čím sa ušný maz uvoľní a časť z neho sama vytečie. Po sprche si uši môžete dočistiť tyčinkou, avšak držte ju prstami v mieste, kde končí vatová časť. Predídete tým príliš hlbokému čisteniu, ktoré narobí viac škody ako osohu.

Mydlo ako darca baktérií

Ak ste trochu zmätení, tak žiadny strach. Mydlo samo o sebe je skvelá a dôležitá vec. Avšak ak patríte v kúpeľni medzi klasikov a uprednostňujete tradičné pevné mydlo pred tekutým, je načase zvážiť zmenu. Po určitom čase sa totiž na klasickom mydle začínajú hromadiť mikróby.

Na jednej strane situácia nie je až taká dramatická - prenosom baktérií z pevného mydla na človeka sa zaoberalo viacero štúdií, ale nedošli k jednoznačnému záveru o rizikovosti tohto spôsobu umývania rúk. Na strane druhej však máte pri používaní tekutého mydla absolútnu istotu, že ide naozaj o “čistú prácičku”.

Čistenie zubov = plné ústa peny

Hoci sme mnohí z nás odmalička zvyknutí pri čistení zubov na poriadnu dávku peny v ústach, v skutočnosti nemá žiadny pozitívny efekt. Práve naopak. Za nadmerné penenie je zodpovedná látka sodium lauryl sulfát, ktorá však dráždi a vysušuje sliznicu, čo spôsobuje okrem iného náchylnosť na afty. Niektoré štúdie dokonca naznačujú jej karcinogénnosť. Nehovoriac o tom, že z mechanického hľadiska je pena len zbytočnou prekážkou medzi vláknami kefky a povrchom zubov, čím sa znižuje účinnosť čistenia.

Vaše ústa určite ocenia pastu bez SLS, ako napríklad Enzycal od značky Curaprox. Tá vás zároveň chráni pred kazmi a zápalmi telu prirodzeným spôsobom, keďže obsahuje trojicu antibakteriálnych enzýmov, ktoré máte aj prirodzene v slinách.

Otvorený poklop pri splachovaní

Túto chybu robíme takmer všetci! Pritom obzvlášť tí, ktorí majú toaletu spojenú s kúpeľňou, by teraz mali čítať veľmi pozorne. Výskumy potvrdili, že pri splachovaní sa môžu mikročiastočky nečistôt z otvorenej toalety dostať až do vzdialenosti dvoch metrov. Táto zmes plná baktérií víri vzduchom, až kým sa neusadí v miestnosti ako špinavý film - napríklad aj na vašej zubnej kefke! Snažte sa preto vytvoriť si správny návyk - najprv zatvoriť, potom spláchnuť.

Česanie vlasov… vlasmi

Mnohí z vás - najmä žien - poznáte ten pocit, keď sa pozriete na hrebeň na vlasy a je na ňom viac vlasov než zubov hrebeňa. Aj keď nám to príde prirodzené a príliš sa nad tým nezamýšľame, nie je dobré nechať hrebeň v takomto stave príliš dlho. Používaním sa na hrebeni postupne hromadia nielen vlasy, ale aj zvyšky odumretej kože, mazivo z pokožky na hlave a taktiež vlasové prípravky. To dokopy vytvára (spolu s vlhkým prostredím kúpeľne) dokonalé prostredie pre plesne a baktérie.

Odborníci odporúčajú dôkladne očistiť hrebeň minimálne raz za 4 týždne - kefkou z neho vybrať vlasy, ponoriť ho na pár minút do mydlovej vody a potom dôkladne osušiť.

- reklamná správa -