Mozog v hlavnej úlohe: Kvôli týmto rutinným veciam hlúpneme!
Na každého, aj na nadmieru inteligentného človeka, dennodenne vplývajú rôzne aspekty bežného života. Práve tie „najbežnejšie“ veci môžu narobiť najviac problémov. Dajte si pozor na to, ako často ich necháte „útočiť“ na váš mozog!
Internet
Prílišné používanie internetu a hodiny strávené za počítačom majú veľký vplyv na myseľ človeka. Ovplyvňujú našu schopnosť pamätať si veci. Internet je momentálne najväčšou externou pamäťou. Naša pamäť lenivie a pamätá si čím ďalej, tým menej informácií, pretože podvedome si uvedomujeme, že všetko dokážeme nájsť online.
Prejedanie sa
Všetci to poznáme. Ak sa priveľmi najeme (napríklad na obed), len ťažko sa vraciame do pracovného kolotoča. Mozog nestíha a je lenivý. Veľa energie spotrebuje na trávenie. Neprejedajte sa, posilníte tak svoju výkonnosť a nebudete unavení.
Nedostatok spánku
Ľudský mozog odpočíva iba v čase, keď spíme. Je to pre neho jediná možnosť, kedy si môže oddýchnuť a načerpať sily do ďalšieho dňa. Ak je spánku dlhodobo málo, mozog to neznáša dobre. Je vyčerpaný a v dlhodobom merítku to môže mať za následok to, že mozog nebude stíhať pracovať toľko, koľko potrebujeme. Pamäť nebude stíhať, funkcie sa spomalia a naše výkony nebudú uspokojivé.
Open office
Čoraz väčšej obľube sa tešia otvorené kancelárie. Priestory, kde celý deň spolu sedí veľa ľudí. V týchto priestoroch veľa ľudí dýcha a vydychuje, čím produkuje nadpriemerné množstvo oxidu uhličitého. Práve ten spôsobuje poruchy vnímania a problémy strategicky uvažovať. Pravidelne svoje kancelárie vetrajte a okysličujte mozgy.
Tuky
Určitými druhmi potravín zvyšujeme pravdepodobnosť demencie. Príliš mastné jedlá a fast foody zvyšujú cholesterol, ktorý znižuje schopnosť pamäti mozgu. Dlhodobé hromadenie škodlivých látok v organizme spôsobuje vznik „lepkavých“ bielkovín v mozgu, ktoré podporujú nástup Alzheimerovej choroby.
Bulvár a reality šou
Je nám to ľúto, ale tý, že si večer zapnete „jednoduchý“ program váš mozog neoddychuje. On odumiera. To, čo čítame, pozeráme a počúvame, ovplyvňuje naše emócie a správanie. Sledovanie menej inteligentných ľudí nám teda neprospieva, ale znižuje na inú inteligenčnú úroveň.
Negatívne emócie
Sami sa neustále sťažujete alebo ste vystavení tzv. sťažovateľom? Podľa výskumov, ľudskému mozgu neprospieva viac, ako tridsať minút nariekania a nadávania denne. Časť mozgu, ktorá rieši problémy bude pod neustálym tlakom. Nestíha spracovať viac negatívnej energie a môže sa ľahko stať, že namiesto mozgu, budete mať o nejaký čas iba „kašu“.
Elektronika
Človek vystavený neustálemu bombardovaniu, prostredníctvom rôznych elektronických zariadení, sa nedokáže na nič sústrediť. Nevie sa venovať práci, jeho pozornosť je sabotovaná mobilom, počítačom, tabletom... Kontrola pamäti je na bode mrazu a plynulý prechod z jednej činnosti do druhej, je absolútne nemožné.
Strach o peniaze
Finančný stres znižuje IQ až o trinásť bodov! Peniaze sú problémom mnohých ľudí. Nenechajte to zájsť až tak ďaleko, aby vám ovplyvňovali celý deň, nie ešte celý život.