Kamilky – na každý váš neduh!
V Starovekom Grécku známa ako jablko Zeme, v Egypte posvätná rastlina boha Slnka Re, Anglosasovia v nej zase videli jednu z deviatich posvätných bylín. I dnes je jednou z najzdravších byliniek vôbec a využíva vo forme čajov, obkladov, záparov či balzamov, vďaka ktorým uľavuje od mnohých problémov. Poobzerajte sa po lekárni, koľko výrobkov má na obale drobný žltý kvietok s bielymi lupeňmi. V hlavnej roli rumanček pravý, alebo aj harmanček či kamilky.
Z harmančeku sa využíva len kvet. Zbierajú sa celé leto od mája do augusta, najlepšie v slnečné dni okolo poludnia, iba sa odstrihnú aj s kúskom stopky a rýchlo sa sušia, aby si uchovali svoju prenikavú vôňu. Práve vďaka tej ho ľahko nájdete, ak by ste si ho chceli natrhať sami. Harmančekov rastie viac druhov, ale ten správny rozoznáte podľa vypuklej dutej strednej časti a lupeňov, ktoré smerujú nadol. Usušené kvety sa potom dajú všakovako využiť.
Najčastejším a najjednoduchším spôsobom spraviť si z nich čaj. Kamilkový čaj má výhodu, že nemá nepríjemnú horkú chuť ako niektoré liečivé byliny, preto sa príjemne popíja aj bez dochucovania. Pomáha najmä pri kŕčoch v bruchu, pri plynatosti, hnačkách, bolestiach žalúdka ako dospelým, tak aj malým deťom. Ženám pomáha uľaviť od menštruačných bolestí či iných problémoch s podbruším a odporúča sa aj pri vynechávaní menštruácie. Rovnako pomáha aj pri horúčkach a chrípke, pretože podporuje potenie.
Kamilkový zápar sa odporúča piť aj pri nervovom vypätí a vyčerpaní. Rovnaké upokojujúce účinky má aj kamilkový kúpeľ, ktorý pomáha aj deťom pri nespavosti. Keď si už takýto kúpeľ (zápar zo štyroch hrstí kvetov vlejete do napustenej vane) pripravíte, nezabudnite si ním umyť tvár i vlasy. Tvár omývaná kamilkovým záparom je svieža a rovnako sa zlepšuje aj stav problematickej pleti. Vlasy od kamiliek budú zase krásne voňať a najmä blondínkam zvýraznia ich plavú farbu a dodajú lesk.
Hojne sa využívajú aj kamilkové obklady. Tým, že bylina pôsobí vďaka obsahu silíc sťahujúco, protizápalovo a dezinfekčne, má široké využitie v hojení rán. Brzdí zápaly každého druhu, od zápalu sliznice až po kožné vyrážky, kloktá sa pri bolestiach zubov, hojí popáleniny, svrbiace a mokvajúce ranky a vyrážky.
Ďalším zo spôsobov, ako využiť liečivé vlastnosti harmančeka, je inhalovanie pary. Pomôžete si tak pri sa sennej nádche, astme, katare či bronchitíde a uľavíte čelným dutinám. Stačí na to jedna lyžica sušených kvetov, liter vriacej vody a uterák.