Propolis – zázračný liek z včelích úľov
O pozitívnych účinkoch medu sa vie toho pomerne dosť. Včely ale okrem neho produkujú aj iné „poklady“. Trebárs materskú kašičku, hotový koktejl živín, ktorým a živia aj mladé včely, alebo propolis. Dnes teda niečo o ňom.
Propolis je vlastne zmes živíc, ktoré včely získavajú z púčikov stromov a iných rastlín, a včelieho vosku. Jeho prítomnosť v úli je veľmi dôležitá hneď z viacerých dôvodov. Včely ho používajú na opravy svojho príbytku, utesňujú ním diery, čím sa chránia pred zimou, ale i parazitmi. Svojím zložením chráni propolis včely pred chorobami a zabraňuje hnilobným procesom v úli. Rovnakú funkciu má totiž i v prípade samotných stromov, odkiaľ ho včely najčastejšie zbierajú. Aj tam propolis hlavne zaceľuje rany a chráni drevo pred hmyzom, baktériami a hubami. Je teda zrejmé, že propolis má silné antibakteriálne, antivirotické a antifungálne účinky.
Vďaka nim je rovnako cenený aj v medicíne. Obsahuje mnoho dôležitých látok, ktoré človeku pomáhajú pri rôznych zdravotných neduhoch. Sú to vitamíny, vosky, éterické oleje, flavonoidy, organické a fenolové kyseliny a rôzne minerály ako železo, vápnik či mangán.
Propolis je najčastejšie tmavohnedej farby, ale podľa zloženia môže byť i zelený, červenohnedý, žltý čierny alebo biely. Záleží najmä od rastlín, z ktorých včely zbierajú živicu. Aj preto je propolis z každého úľa iný, s iným zložením a inak silnými účinkami. V teple je vláčny a lepkavý, v chladnejšom prostredí začne tuhnúť a drobiť sa.
Propolis sa najčastejšie využíva vo forme propolisovej tinktúry. Tú dostanete kúpiť v lekárni, ale veľa ľudí si ju vyrába i doma. Ak poznáte niekoho, kto chová včely a zásobuje vás medom, poproste ho o trochu propolisu. Do 10 dl vodky vložte 100 gramov, nechajte niekoľko dní lúhovať a potom tinktúru sceďte. Práve ste tak získali pomocníka na mnoho zdravotných problémov.
Rovnako, ako už bolo spomínané v súvislosti so stromami alebo samotným včelím úľom, i v prípade človeka bojuje propolis proti rôznym parazitom, vírusom a plesniam. Využíva sa teda pri vírusových ochoreniach ako chrípka, pri zvýšenej telesnej teplote, prechladnutí, boľavom hrdle, hnačke či chorobách žalúdka. Vďaka protizápalovým vlastnostiam lieči boľavé ďasná a zuby, afty, teda celú ústnu dutinu. Niektoré štúdie dokonca hovoria o tom, že vďaka antibakteriálnym účinkom chráni pred zubným kazom.
Propolisovou tinktúrou sa liečia aj boľavé uši, kŕčové žily či vypadávanie vlasov. Kapitola sama o sebe je koža a kožné problémy. Propolis sa hojne využíva pri akné, ekzémoch, pľuzgieroch, bradavicách, vredoch, psoriáze a preležaninách. Ak ste sa popálili, obarili alebo utrpeli drobné ranky, potierajte ich taktiež propolisovou tinktúrou, alebo masťami či sprejmi, ktoré propolis obsahujú. Propolis totiž urýchľuje hojenie rán, ničí baktérie a zabraňuje ich množeniu. V takýchto prípadoch naneste tinktúru na vatový tampón a choré miesto ním potierajte. O sile jeho účinku hovoria hovorí fakt, že popáleniny hojí propolisový krém rovnako dobre, ako doktorom predpísaná masť.
V prípade propolisu sa vykonalo a stále vykonáva veľa štúdií. Niektoré výsledky hovoria o jeho priaznivých účinkoch na pečeň, srdce, kĺby, trávenie, o zvyšovaní plodnosti, o látkach, ktoré účinne bojujú proti baktériám tuberkulózy, zápalu pľúc, salmonelózy či herpesu, O podpore imunity sa asi netreba zmieňovať. Všetky tieto vzácne vlastnosti však závisia od kvality živice, od oblasti, v ktorej rastlina rastie, od ročného obdobia, kedy ju včely zbierajú a podobne. Opakovať výskumy a potvrdiť tak nejakou presnou štatistikou ich výsledky je prakticky nemožné.
Alergici sa určite pýtajú, či je pre nich propolis vhodný. Rovnako ako v prípade medu, aj propolis vyvoláva u niektorých jedincov alergickú reakciu. Pozor by si mali dať najmä tí, ktorí sú alergickí na peľ, aj keď to neznamená, že budú mať automaticky problém aj s propolisom. Dôležité je dávkovať si spočiatku malé množstvá a sledovať reakcie tela.