Presunúť na hlavný obsah

Zabudnite na pšenicu, je tu amarant

Zdravie a relax

Teda, nič proti pšenici, ale je to jeden z najčastejších alergénov, má pomerne vysoký obsah cukru a je ťažko stráviteľná. Napriek tomu je to u nás asi najrozšírenejšia obilnina. Pritom je tu jej zdravší druh špalda, ďalej pohánka, pšeno... Ľudia však stále na tieto zdravé obilniny pozerajú ako „na to čudné v bioobchodoch“. Ale dobre. Keď už čudné, tak to dotiahnime do konca. Posvieťme si na obilninu s názvom amarant

Táto juhoamerická rastlina je u nás záhradkárom známa ako láskavec. To je však okrasná odroda. Tá, o ktorej je reč, slúžila ľuďom už stovky rokov dozadu ako potravina a liečivá rastlina. Starí Aztéci, Inkovia a Mayovia z nej využívali najmä zrno. U nás nájdete v obchodoch hlavne amarantovú múku, olej, extrudované chlebíčky a rôzne sladkosti ako amarantové chrumky, tyčinky, sušienky či detskú výživu.


Jej obrovskou výhodou je, že neobsahuje lepok, bielkovinu, ktorá sa nachádza v pšenici a v mnohých iných cereáliách. Táto látka ničí výstelku tenkého čreva a nedovoľuje tak živinám, aby sa cezeň dostali do organizmu. Človek je potom slabý, unavený, trpí hnačkami, bolesťami brucha, anémiou, problémami s trávením, alergickými kožnými reakciami a podobne. Celiatici o tom vedia svoje a musia sa lepku vyhýbať. Niekto je intolerantný len k pšeničnému lepku, niekto neznesie žiadny a vyhľadáva obilniny, ktoré ho neobsahujú. No i ľudia, ktorým lepok nevadí, by mohli pouvažovať, či im nebude bez neho predsa len lepšie.

Potraviny, ktoré obsahujú veľa lepku, zahlieňujú organizmus a dodávajú mu prázdne kalórie. S oboma faktami súvisí rad zdravotných problémov. Preto sa ho niektorí ľudia snažia z jedálnička vyškrtnúť. Tu sa dostávame späť k amarantu, ten totiž lepok neobsahuje, ale, naopak, je plný kvalitných bielkovín, minerálnych látok (draslík, horčík, mangán, selén, sodík, vápnik, zinok, železo a iné), stopových prvkov a vlákniny, ktoré niekoľkonásobne prevýšia ostatné obilniny. Vlákninou ich tromfne až štvornásobne, obsahom lyzínu trojnásobne. Spomínaná esenciálna aminokyselina je považovaná za najdôležitejšiu pre človeka, pretože jeho nedostatku sa nám ťažko zúžitkúvajú ostatné aminokyseliny. Náš organizmus si lyzín nedokáže vytvoriť sám a do tela ho dostáva práve vďaka obilninám.
 
Tuk, ktorý je prítomný v zrnách amarantu, obsahuje nenasýtené mastné kyseliny, o ktorých je známe, že bojujú so škodlivým cholesterolom. Za zmienku stojí aj obsah vitamínov C, E a vitamínov skupiny B. Amarant neobsahuje jednoduché cukry a vďaka nízkemu glykemickému indexu je vhodný i pre ľudí trpiacich cukrovkou či nadváhou. Čo sa teda týka nutričných hodnôt, amarant je naozaj skvelá náhrada za iné obilniny.

Je to všetko len o zvyku. Vymeniť pečivo, cestoviny, krupicu či múku (a tým pádom aj placky, koláčiky a iné domáce dobroty) za zdravšie alternatívy nepýta ani veľa času, ani veľa úsilia. Vyskúšajte to a začnete sa cítiť i vyzerať lepšie. Môžete sa zbaviť nadbytočných kíl, bolesti kĺbov či hlavy, kožných problémov.