Presunúť na hlavný obsah

Čo dokáže jablko s vaším zdravím?

Zdravie a relax

Jedno jablko denne, a ste za vodou, aspoň čo sa zdravia týka. To, že schrúmať denne jedno jabĺčko sa vám odrazí na fyzickom i psychickom zdraví, je pomerne známy výrok. Je však pravdivý? Naozaj má tento druh ovocia také blahodarné účinky na naše zdravie? Áno, naozaj má.

Dobre, možno sa po ich konzumácii nedožijete niekoľko stoviek rokov, ako v niektorých krajinách kedysi dávno verili, i tak si vďaka nim môžete polepšiť. A to v rôznych oblastiach. Dôležité je však hneď na začiatku spomenúť, že mnoho cenných vitamínov a minerálov sa nachádza tesne pod šupkou jablka, preto by ste ich nemali jesť olúpané. Okrem toho, že prídete o tieto živiny, vyhodíte aj podstatné množstvo vlákniny, ktorá sa v šupke nachádza. Tá je dôležitá pri trávení a pôsobí preventívne proti rakovine hrubého čreva. Niektoré látky, ktoré sa nachádzajú v šupke a tesne pod ňou, majú protirakovinový účinok, bojujú proti ekzémom a znižujú riziko srdcových chorôb.


Na druhej strane šupka jablka (ako aj šupky ostatného ovocia či zeleniny) obsahuje zvyšky pesticídov a voskov, ktorými sú plody ošetrené. Miera týchto postrekov je síce nízka a človeku neškodná, ale na trhu sa sem-tam objavia aj plodiny, ktoré stanovený limit presahujú. Šúpať či nešúpať je teda trošku dilema, ktorej ste zbavení, ak nakupujete bio potraviny, alebo máte vlastnú záhradu a presne viete, čo na jablká striekate. Pre tých „menej šťastných“, drhnite ovocie i zeleninu horúcou vodou, lepšie zmýva nečistoty a pesticídy. Rovnako uprednostňujte plody z menej vzdialených krajín, ktoré nemusia byť chemický ošetrené, aby „prežili“ dlhú cestu. Najlepšou kúpou sú plody priamo od pestovateľov a v čase ich sezóny.

Poďme však na tie šťavnatejšie informácie súvisiace s týmto ovocím. Jablká zdravé a obľúbené z viacerých dôvodov. Viac ako 84 percent ich obsahu tvorí voda, celkom solídne tak uhasia smäd a vďaka ovocným kyselinám osviežia celého človeka. Jedno stredne veľké jablko obsahuje len cca 50 kalórií a okrem nich sa v ňom skrýva množstvo živín, no takmer žiadne tuky. Z tých živín môžeme menovať draslík, ktorý hrá dôležitú rolu pri zásobovaní mozgu kyslíkom, funkcii obličiek a svalov, plus je dôležitý pri hospodárení s vodným režimom v tele.

Okrem draslíka sú tu ešte vápnik a horčík a ďalšími dôležitými látkami sú aj vitamín C a spomínaná vláknina, ktorá podporuje vyprázdňovanie a tým prečisťuje črevá. Jablko obsahuje aj antioxidanty, ten „zdravý“cukor – fruktózu a pektín, ktorý zbavuje telo škodlivín. Tento rad živín robí z jablka účinný liek na viaceré neduhy. Pomáha pri bolestiach hlavy alebo poruchách trávenia. Kyslé jablká podporujú činnosť čriev, teda sú dobré, ak trpíte zápchou. Sladké sypké jablká naopak, zachraňujú človeka pri hnačke. Vďaka spomínanému céčku (a rovnako vitamínu A a B6) sa odporúča niekoľko jabĺk denne aj pri chrípke a prechladnutí, pri horúčke a kašli.

Konzumáciou jablka si upravíte krvný tlak, hladinu cholesterolu i cukru v krvi. Urobíte niečo pre svoje srdce, zuby a ďasná (a dych), imunitný systém aj nervovú sústavu, pretože jablkový džús, čaj alebo kúpeľ upokojí myseľ, navodí lepší spánok a vraj pomáha proti depresii. Vďaka obsahu železa pomáhajú jablká pri chudokrvnosti a preventívne pôsobia proti tvorbe žlčníkových a obličkových kameňov. Takisto je to jedna z potravín, ktorá sa vrelo odporúča pri oslabenej pečeni. Výskumy ukazujú, že dennou konzumáciou jabĺk bojuje človek ako proti Parkinsonovej a Alzheimerovej chorobe, tak i proti kilám. Ľudia, ktorí jedia dve-tri jablká denne, sú podľa výskumov štíhlejší, ako tí, ktorí toto ovocie obchádzajú. Preto môžeme skončiť tam, kde sme začali – pri odporúčaní minimálne jedného jablka denne.