Presunúť na hlavný obsah

Šalvia – lekár priamo vo vašom črepníku

Zdravie a relax

Sú kvety, ktoré vám nielen príjemne prevoňajú byt či záhradu, ale aj uľavia pri rôznych zdravotných problémoch. Takým je aj šalvia lekárska, ktorá už podľa názvu zastáva post domáceho lekára. Tie “zázračné” sú na nej listy, ktoré usušené zoženiete v lekárni, alebo si ich môžte nazbierať sami. Babské ucho či vlčí chvost, ako sa šalvii ľudovo hovorí, sa zíde počas celého roku.

Listy tohto polokeru majú sťahujúce, antiseptické, estrogénové a posilňujúce účinky. Prvé dve vlastnosti ju predurčujú pomáhať najmä zapálenému hrdlu, zapáleným ďasnám a rôznym vriedkom v ústach. Kloktajte ju, alebo v prípade bronchitídy inhalujte éterický olej. Protizápalové účinky sa využívajú na liečbu ochorení tráviaceho traktu. Ak máte problémy s kolitídou, gastritídou, obličkovými a močovými kameňmi, alebo vás trápia hnačky spôsobené chorou pečeňou a žlčovými cestami, kurírujte sa šalviou tiež.


Rovnako vám listy tejto rastliny pomôžu s hojením opuchlín a štípancov od hmyzu. Listami si bolestivé miesta potierajte, alebo z nich dostaňte trochu šťavy a použite tú. Vo forme obkladov si môžete vyliečiť zle hojace sa a zapálené rany, ekzémy alebo hemeroidy. Výplachy pomáhajú aj pri výtokoch.

Šalvia je známa aj ako pomocník na liečenie astmy. Podporuje trávenie, upokojuje nervy a zároveň ich posilňuje. Doprajte si teda šalviový čaj, keď sa budete cítiť vyčerpaní alebo vystresovaní. Ženy, ktoré prechádzajú memopauzou, by šalviu mali rozhodne skúsiť tiež. Znižuje totiž vylučovanie potných žliaz, čo sa využíva nielen pri klimaktériu, ale aj pri nočnom potení spôsobenom nervovými poruchami, či v období puberty.

Aj tu však platí, že všetkého veľa škodí. Vzhľadom k vysokému obsahu toxického thujonu sa neodporúča dlhodobé podávanie šalvie vo vyšších dávkach.

Šalvia sa dnes používa aj na dochutenie jedál. Vyskúšajte ňou ochutiť mäsové pokrmy, varené a pečené ryby, paštéty či cestoviny.