Pijete málo vody? Toto vám hrozí...
Opäť článok o vode. Opäť poučky o tom, koľko jej vypiť a každoročné „bububu“, čo vám hrozí, keď pitný režim podceníte. Môžete tento článok preskočiť s tým, že v ňom aj tak nenájdete nič nové. Mimochodom, kedy ste sa dnes naposledy napili vody? Tak vidíte.
Všade okolo nás síce rezonujú výzvy, aby sa nezabúdalo na prijímanie dostatku vody, ale niekedy je práve to dôvodom, prečo sa na to zabúda. Hlava je plná informácií, prečo a ako správne piť, a tam niekde to končí. Mnoho ľudí sa napije až keď ich prepadne absolútny smäd, zalejú vyprahlé hrdlo tromi deci minerálky a fungujú bez problémov ďalej. Aj keď to takto urobia trikrát za deň, vo finále je deväť deci, teda necelý liter tekutiny žalostne málo. Nie pre váš jazyk, ten je zvlhčený pravdepodobne dosť. Ale pre zvyšok vášho tela. Bez vody nemôže fungovať tak, ako musí. Krv je takmer celá tvorená z vody, naše telo je z dvoch tretín voda, voda je univerzálne rozpúšťadlo, všetky životné procesy sa odohrávajú vo vodnom prostredí telových tekutín.
Dostatok vody sa má telu dodávať počas celého roka. V zime sa človek síce tak nepotí a nepraží na neho slnko, ale zase mu v prekúrených miestnostiach vysychá sliznica, vody sa zbavuje teda dýchaním. A telo v tom čase bojuje proti rôznym vírusom a chorobám. V lete však človek naozaj vylúči potením veľa vody, ktorá mu ihneď začne chýbať. Pri jej nedostatku vás môžu prepadnúť bolesti hlavy, únava, malátnosť, zápcha, kŕče, zvýšená telesná teplota, nervozita, vysušovanie úst či pokožky – dehydrovaný organizmus dáva o sebe vedieť naozaj rozmanitými spôsobmi.
Nepostrádateľná je voda pri vylučovaní toxických látok z tela. Tie totiž filtrujú ľadviny, ale na to potrebujú dostatok vody, aby sa ich potom v podobe moču zbavili. Dostatočným prísunom vody teda zbavíte ľadvín záťaže. Zároveň obmedzíte tvorbu rôznych kryštálov v telových tekutinách. Aj taká artritída môže mať čo dočinenia s nedostatkom vody. Ak totiž dôjde k vysychaniu chrupaviek, nepremazávajú sa kĺby poriadne a kosti sa začnú o seba trieť. Chrupavka obaľujúca kosti je hubovitého zloženia, potrebuje vodu, inak prestáva „fungovať“. Nedostatok vody má za následok aj zahusťovanie krvi so zvýšeným rizikom trombózy a embólie. A o prekyslení organizmu sme už na našom portáli písali. Vďaka nemu sa po tele narobia skládky odpadov, ktoré náš organizmus nie je schopný vylúčiť a začínajú problémy, pekne jeden po druhom a človek sa môže čudovať, čo robí zle...
Nie všetko, čo je tekuté, je automaticky vhodná tekutina. To, že rôzne džúsy, malinovky či ľadové čaje plné cukru, poprípade farbív a príchutí nám neprospievajú, by vedelo odverklíkovať už asi aj malé dieťa. (je preto žalostné, koľko ich v lete pobehuje so sladkými limonádami v ruke). Kávu, mlieko, kakao, čierny čaj či alkohol odignorujte v tomto zmysle tiež. Prírodné minerálne a liečivé vody môžu tvoriť 30 až 50 percent tekutín, podľa zloženia ich mineralizácie sa dá určiť, ktorá voda vyhovuje viac deťom, športovcom, starým ľuďom a podobne. Slovensko je na kvalitné zdroje vody bohaté, máme to o to jednoduchšie. Mnoho ľudí si jednoducho obľúbilo dojčenskú vodu, ktorá má prísnejšie limity na obsah určitých minerálov a ďalších látok, ktoré sa prirodzene v podzemných vodách nachádzajú.
Piť začnite už po prebudení a potom pokračujte každú hodinu jedným pohárom. Pre telo nie je dobré zaliať ho niekoľkokrát do dňa veľkým objemom vody, ale naopak, po troške mu ju dopĺňať. Ak správne dodržujete pitný režim, výrazný smäd počas dňa nepocítite ani raz, ten je už „volaním“ o pomoc. Tiež nie je dobre piť tesne pred jedlom alebo po ňom. Zbytočne skomplikujete prácu tráviacim šťavám, ktoré sa chystajú o jedlo vo vašom žalúdku postarať. Pite tak pol hodinu pred jedlom a potom až pol hodinu-hodinu po jedle. Množstvo tekutín závisí od vašej váhy – ideálne je 2 až 4 dcl na 10 kg telesnej hmotnosti. Okrem minerálok dobre padnú aj ovocné a zeleninové šťavy (môžete ich riediť vodou) a bylinkové čaje.