Problémy so zdravím? Skúste sa liečiť kameňmi!
Príroda lieči. O tom dnes nikto nepochybuje. Mnohí z nás sa utiekajú k rôznym ľudovým receptom, bylinkovým odvarom a zdravej strave radšej, ako by si mali pomôcť od problémov chémiou v lekárňach. Takouto prírodnou alternatívou sú aj drahokamy a polodrahokamy, ktoré
Prírodné národy mali odlišný názor na svet, a teda aj na tieto kamene. Ľudoví liečitelia ich považovali za kryštalizované slzy alebo semeno nebeských bohov a predstavovali v ich práci jeden zo základných prvkov liečiteľstva. Na medicínske účely sa drahokamy a polodrahokamy začali využívať už pred stáročiami. Kamene sa mleli, prehĺtali, prikladali na bolestivé miesta, vkladali sa do kúpeľov... Už vtedy si ľudia uvedomovali, že kamene dokážu podporiť hojenie rán, rekonvalescenciu, liečbu ochorení, tých fyzických i psychických.
Vedeli to už dávno pred nami
Kameň, rovnako ako všetko okolo nás, kmitá na rôznej vlnovej dĺžke. Tieto rezonancie, vibrácie pôsobia na rôzne časti ľudského tela a mysle. I keď sa rodíme vo všeobecnosti na tento svet zdraví, počas života na nás vplývajú naše (i okolité) myšlienky, vibrácie, žiarenia a impulzy, ktoré vyvolávajú zmeny našich vibrácií a postupne sa začínajú prejavovať na našom zdraví.
Tieto vedomosti nie sú nič nové, vedeli to ľudia už dávno pred nami. V Egypte napríklad nosili panovníci na hlave tyrkys alebo smaragd. Konkrétne nad epifýzou, čo je tretie oko, kadiaľ cítime svetlo a biorytmy. Práve týchto kameňov sa našlo v Tutanchamonovej hrobke najviac. Takisto ich nosili aj v náramkoch, pretože podaním ruky dokátali prečítať človeka (ak tomu chceli zabrániť, použili akési protináramky). Panovník Nero nosil na oku veľký smaragd, čím si bystril zrak. Králi si do korún vkladali drahokamy, ktoré mali zvyšovať ich jasnovidecké vlastnosti a múdrosť rozhodovania. Smaragdy a zafíry nosia aj sultáni v turbanoch.
Ako ochranu pred morom, čiernou mágiou, uhranutím, závisťou a kliatbami používali Egypťania chryzopras. V starovekom Ríme nosili ženy na opasku ametyst, aby boli príťažlivejšie a ženskejšie. Má to svoju logiku, keďže ametyst ovplyvňuje činnosť žliaz s vnútorným vylučovaním a ženské pohlavné orgány. Od šiesteho storočia zdobí prstene kardinálov tmavomodrý zafír a má im pomôcť vyjasniť rozum, očistiť srdce a posilniť vieru. Prvé vedeckejšie pojednanie o mineráloch vytvoril Albert Veľký v 12. storočí a podrobné návody na výrobu elixírov, práškov, pást a iných liečiv z kameňov sa nachádzajú aj v staroindických spisoch zvaných védy.
Ako si vybrať ten správny kameň?
Ak sa rozhodnete, že skúsite nejaký zdravotný problém vyliečiť práve za pomoci kameňa, máte viacero možností, ako si vybrať ten pravý. Niekto dá na svoje znamenie a kúpi si kameň, ktorý mu vo zverokruhu pripadá. Tento spôsob však mnohí ľudoví liečitelia neodporúčajú. Lepšie je podľa nich zvoliť si kameň podľa jeho liečivých schopností. A ešte je tu intuícia. Vraj keď si vyberiete ten, ktorý sa vám na prvý pohľad zapáči, zistíte, že je presne pre vás a jeho vlastnosti sú presne tie, ktoré potrebujete. Človek je tvor veľmi vnímavý, ale často počúva radšej iných, ako seba.
Ako kameň používať?
Možností je viac a pokojne ich striedajte. Najjednoduchšie je zavesiť kameň na šnúrku a nosiť ho na krku alebo na ruke, alebo ho osadiť do náušnic, prsteňa či brošne. Pokojne noste aj niekoľko rôznych kameňov naraz, ich účinky sa tým nijako neovplyvňujú. Lepši je kontakt kameňa s telom, ale šikovné je nosiť ho aj vo vrecku, pretože sa s ním môžete hrať. Vtedy pôsobí na dlaň a prsty,ktoré sú pokryté nervovými a energetickými zakončeniami celého tela. Čím častejšie ho budete mať na sebe, tým väčší účinok docielite, ale treba dať aj na svoje pocity. Ak vám bude na obtiaž, odložte ho. Niekedy sa vám môže odrazu zapatrošiť a aj tak dáva vraj najavo, že už ho nepotrebujete. Alebo si máte od neho oddýchnuť. Niektoré kamene sa prikladajú priamo na bolestivé miesta, pretože majú schopnosť pohlcovať bolesť. Vhodne zvolený kameň sa môže prikladať na brucho pri bolestivej menštruácii, na obličky, cmúľať pri bolesti zubov, vložiť sa do kúpeľa, využiť ho pri masáži. Ďalší zo spôsobov je vložiť očistený kameň na minimálne 5 hodín do vody a takto (vždy čerstvo) upravenú vodu piť.
Ako sa o kamene starať?
Už menej známy fakt je, že kamene treba aj čistiť, pretože sa môžu od človeka nabiť disharmonickou energiou. Vtedy sa stáva, že zošednú, dokonca môžu aj prasknúť, keď už nedokáže ďalej absorbovať. Je dobré, keď rozlišujete pri čistení kameňov medzi tmavými a žiarivými. Tmavé, nepriesvitné, zemité kamene sa zakopávajú do zeme a priezračné kamene sa vykladajú na slnko alebo mesiac. Na priamom slnku ich nikdy nechávajte dlhšie ako 10 minút. Pekne ich vyčistí aj morská voda. Raz za týždeň ich vložte do sklenej misky naplnenej vodou (túto misku si vyčleňte len na čistenie kameňov, nejedzte z nej). Kamene môžete čistiť aj pod prúdom studenej vody. Či si kamene budete takto očisťovať, alebo ich úplne vymeníte za nové, je na vás.
Prehľad niektorých kameňov podľa ich liečivých vlastností:
Lapis Lazuli
Pomáha potlačovať horúčky, vyrovnáva vysoký krvný tlak, tíši bolesti počas menštruácie a pomáha zmierňovať prejavy depresií a úzkosti. Lieči nespavosť, melanchóliu, choroby žlčníka, posilňuje intuíciu a nervy. Odporúča sa nosiť pri sebe aj pri rakovine.
Ruženín
Oživuje fantáziu, inšpiráciu a duševnú tvorivosť. Pomáha pri črevných problémoch, chorobách srdca, ciev, ľadvín, pečene, pľúc a genitálií. Podporuje plodnosť a činnosť pohlavných orgánov a dobrý je aj na očistu tela, keďže ho zbavuje škodlivých látok a nečistôt. Potláča príznaky starnutia a pôsobí antivráskovo.
Jantár
V Oriente sa dodnes používa na prehĺbenie meditácie, pri rozjímaní, modlitbách a ako pomôcka pri jasnovidectve. Posilňuje intelekt a prináša múdrosť a rozvahu. V staroveku sa používal ako antibiotikum. Pomáha pri ochoreniach močového mechúra, pri žlčníkových, žalúdočných a črevných ťažkostiach, pri astme a bronchitíde. Zmierňuje reumu, tlmí epileptické záchvaty, hystériu a záchvaty agresie.
Malachit
Pozitívne pôsobí na regeneračné a hojivé procesy. Odstraňuje z tela škodlivé energie a látky, ktoré spôsobujú choroby, preto sa prikladá na bolestivé a choré miesta (boľavé zuby, popáleniny) Stimuluje imunitu, pomáha pri cukrovke, pri ochoreniach srdca a obmedzuje rast tukového tkaniva.
Citrín
Ochraňuje auru, dokáže čistiť čakry a rozvíja tvorivé schopnosti. Je to symbol pohody, tepla, vitality a istoty. Uvoľňuje naše myšlienky a potláčané emócie. Pomáha pri chorobách srdca, ľadvín, pečene a svalov, podporuje látkovú výmenu a ovplyvňuje čistotu pleti. Starším ľuďom dodáva energiu, pomáha bojovať proti depresii, nervozite a únave. Nosiť by ho mali aj ľudia so samovražednými myšlienkami.
Ametyst
Vyjasňuje videnie a sny a napomáha intuícii a meditácii. Prečisťuje a bystrí rozum. Uľavuje od bolestí hlavy, nespavosti, podporuje imunitu a doporučuje sa používať pri chorobách pečene, čriev a cukrovky. Ľudia v stredoveku verili, že ochraňuje pred opilstvom. Pomáha pri epilepsii a uľahčuje ženám pôrod.
Achát
Posilňuje organizmus a pôsobí proti námesačnosti, zmierňuje epilepsiu. Pomáha pri liečení bolesti hlavy a kožných ochoreniach. Má priaznivé účinky proti skleróze. Odstraňuje nepokoj a apatiu, pomáha pri očných a dýchacích problémoch.
Labradorit
Podporuje rozvoj intuície a odstraňuje negatívne energie útočiace na auru, preto sa mu hovorí "energetický štít". Zbavuje strachu, neistoty a zvyškov sklamaní z minulých životov. Upokojuje príliš aktívnu myseľ, posilňuje vieru v samých seba, prináša pomáha v čase veľkých zmien. Posilňuje imunitu, pomáha s trávením, znižuje krvný tlak, nastoľuje pocit vnútornej pohody.
Fluorit
Ochraňuje pred vyčerpaním a dodáva energiu. Pomáha sústrediť sa na to dôležité a objaviť skryté veci pod povrchom. Pomáha pri problémoch so zubami, kĺbmi a kosťami, likviduje vírusy, teda je nápomocný pri nádche a nachladnutí. Pomáha hojiť vredy a rany.