Umelecký dialóg dvoch ikon českého skla: Stretnutie učiteľa a žiaka, ktorých spojila sklárska huta a vášeň pre experiment
Galéria Dessewffy uvádza výnimočnú výstavu u NAHUTI – Bořek Šípek & Jiří Pačinek, ktorá ponúka unikátny umelecký dialóg dvoch ikon českého skla – Bořka Šípka (1949 – 2016) a Jiřího Pačinka (1972).
Výstava nie je len prezentáciou majstrovského remesla a poetiky skla, ale aj symbolickým stretnutím učiteľa a žiaka, ktorých spojila nielen sklárska huta, ale aj spoločná vášeň pre experiment a emóciu. Výstava je zároveň poctou Bořkovi Šípkovi – legendárnemu architektovi a dizajnérovi, s ktorým Pačinek úzko spolupracoval a ktorého odkaz tvorivo rozvíja. Bořek Šípek bol nielen medzinárodne uznávaný vizionár, ale aj zakladateľ Galérie Dessewffy, ktorú osobne otvoril v roku 2014 a podieľal sa na jej dizajne až do posledného detailu. Bratislavu vnímal ako súčasť svojho domova a priestor paláca premenil na výnimočné miesto stretu umenia, svetla a emócií.
Bořek Šípek – svetovo uznávaný architekt, dizajnér a vizionár – bol tvorcom, ktorý premieňal sklo na nositeľa príbehov, symbolov a ľudských nálad. Svojou tvorbou ovplyvnil generácie umelcov, pričom Jiří Pačinek je jedným z tých, ktorí nielen pokračujú v jeho odkaze, ale prinášajú vlastnú výraznú reč do sveta umeleckého skla.
Ich spolupráca sa naplno rozvinula v sklárni AJETO v Lindave, ktorú Šípek spoluzaložil a kde Jiří Pačinek pôsobil ako majster sklárskej dielne. Práve tam vznikol priestor pre výmenu tvorivých impulzov a profesionálne formovanie Pačinka, ktorý sa postupne vyprofiloval na jedného z najvýraznejších sklárskych autorov súčasnosti. Zručnosť, fyzická zdatnosť a zmysel pre detail mu umožnili vytvárať monumentálne i precízne prepracované objekty, ktoré dnes obdivujú galérie a filmoví tvorcovia po celom svete.
Bořek Šípek prichádzal do huty s náčrtmi či len myšlienkou, no finálnu podobu diela nechával na tvorivú interpretáciu sklárskych majstrov. Jiří Pačinek si na túto spoluprácu spomína ako na obdobie výnimočnej tvorivej slobody, v ktorej sa učil vnímať sklo nielen ako technický materiál, ale ako médiu schopné vyjadrovať emócie a poetiku.
„Bořek prišiel s náčrtom, niekedy len s myšlienkou, a nechal nás to dotvoriť. Dal nám dôveru. Učil nás vnímať krásu v asymetrii a nedokonalosti.“ — Jiří Pačinek
Táto dôvera sa stala základom dlhoročného profesionálneho aj osobného vzťahu, ktorý pretrval aj po Šípkovej smrti. Pačinek dodnes pokračuje vo výrobe unikátnych objektov podľa jeho návrhov.
Od Bořka Šípka si Jiří Pačinek odniesol viac než len technickú skúsenosť. Naučil sa:
- Odvahe experimentovať a prekračovať hranice tradičného sklárskeho remesla.
- Vnímaniu skla ako umeleckého média, ktoré môže niesť osobný príbeh i architektonickú výpoveď.
- Významu spolupráce medzi dizajnérom a sklárskym majstrom – ako spojeniu dvoch rovnocenných tvorcov.
- Vášni pre hmotu, ktorá nikdy neustála a viedla Pačinka k založeniu vlastnej sklárne a budovaniu svojho jedinečného výtvarného jazyka.
Jiří Pačinek dnes vedie vlastnú sklársku značku PAČINEK GLASS, s ktorou realizoval zákazky pre filmy ako Glass Onion: A Knives Out Mystery (Netflix, 2021) či Gladiátor II režiséra Ridleyho Scotta. Jeho umelecký rozmach potvrdzujú aj projekty ako Krištáľová záhrada v Botanickej záhrade v Prahe či Krištáľový chrám v Kunraticiach – výnimočné prepojenie skla a sakrálneho priestoru.
Jiří Pačinek vystavuje po celom svete a aktuálne aj na svetovej výstave EXPO v Japonsku, kde vytvoril skleneného maskota českej expozície – postavičku René, pomenovanú po legendárnom sklárskom výtvarníkovi Reném Roubíčkovi, ktorého bol dvorným sklárom.
Výstava v Galérii Dessewffy tak nie je len estetickým zážitkom – je intímnou výpoveďou o pokračovaní odkazu. O tom, ako sa z inšpirácie stáva samostatný hlas, a ako sklo dokáže niesť pamäť aj víziu súčasnosti.
Výstava Jiřího Pačinka tak nie je len prezentáciou brilantného sklárskeho remesla a inovatívneho dizajnu – je aj dialógom medzi generáciami a pokračovaním spoločnej cesty, ktorá sa začala pri peci v legendárnej sklárni AJETO v Lindave.
Výstava v bratislavskej Galérii Dessewffy predstaví ikonické designové objekty Bořka Šípka, z ktorých niektoré v deväťdesiatych rokoch minulého storočia vznikali práve na sklárskej píšťale Jiřího Pačinka, ktorý do Bratislavy priváža prehliadku svojho osobitého štýlu a typiského sklárskeho rukopisu v podobe váz, mís, ale predovšetkým sôch koní, rýb, vtákov a ďalších prírodných objektov.
Súčasťou expozície budú tiež veľkorozmerné sklenené kvetiny, ktoré minulý rok doslova zažiarili na jeho autorskej výstave v Botanickej záhrade v Prahe, ktorú za 2 mesiace videlo viac ako 75 tisíc návštevníkov.
Iniciátorom a kurátorom projektu NAHUTI je David Sobotka, dlhoročný manažér Bořka Šípka a zároveň umelecký manažér sklárne AJETO (1993 - 2017), ktorý v súčasnosti pôsobí ako manažér sklárne Pačinek Glass.
Bořek Šípek – architekt emócií
Bořek Šípek bol celosvetovo uznávaný architekt a dizajnér, ktorý svojou tvorbou zanechal nezmazateľnú stopu v oblasti umenia, architektúry aj dizajnu. Narodil sa v Československu, no po emigrácii do Nemecka si vďaka štúdiám architektúry v Hamburgu a filozofie v Stuttgarte otvoril cestu do sveta. Učil na univerzitách v Nemecku i v Prahe, kde po roku 2005 pôsobil ako dekan Fakulty architektúry v Liberci.
Jeho kariéru odštartoval projekt skleneného domu pre sestru, za ktorý získal prestížnu nomináciu v Nemecku. Neskôr spolupracoval s talianskou značkou Driade, kde sa stal jedným zo štyroch dizajnérov so samostatným katalógom. Tvoril výnimočné kusy nábytku, skla, porcelánu a doplnkov, ktoré sa stali symbolom vkusu. Pracoval aj pre módneho návrhára Karla Lagerfelda, navrhol Operu v Kjóte či múzeum v holandskom meste Den Bosch.
Po návrate do Česka pôsobil ako hradný architekt na pozvanie prezidenta Václava Havla a venoval významnú finančnú odmenu na obnovu Pražského hradu. Založil aj vlastnú sklársku dielňu Studio Anežka v Novom Bore.
Bořek Šípek veril v silu architektúry ovplyvňovať emócie ľudí a jeho tvorba sa vždy vyznačovala originalitou, hravosťou a filozofickým presahom. Bol nielen výnimočný umelec, ale aj osobnosť, ktorá neprestala tvoriť až do posledných dní.
Výber sklenených diel v galérii Dessewffy obsahuje prierez tvorbou Bořka Šípka. I keď všetky sklenené artefakty na prvý pohľad spája ich výrazná farebnosť a charakteristický rukopis, v mnohom sa líšia: niektoré z nich majú jednoduchý tvar, iné naopak až neobarokné formy a ďalšie vytvárajú z črepov neobvyklé abstraktné tvary. V galérii sú zastúpené sklenené kusy rôznych veľkostí a tvarov od svietnikov a pohárov cez väčšie vázy či misy, až po rozmerný luster. Každý sklenený kus je ručne fúkaný originál z českého krištáľu a každý z nich je jedinečný a neopakovateľný.
Jedným z najzaujímavejších artefaktov je ikonická váza Millenium, ktorú Bořek Šípek navrhol na prelome tisícročí pre Václava Havla za účelom oficiálneho štátneho daru prezidenta Českej republiky pre zahraničné náprotivky. Symbolizuje koniec búrlivého odchádzajúceho milénia, ktoré predstavujú črepy vonkajšieho obalu vázy, ale tiež nádeje pre nové tisícročie reprezentované zeleným výhonkom uprostred.
Po smrti Bořka Šípka v roku 2016 sa galéria na chvíľu odmlčala, no od roku 2019 Galéria Dessewffy organizuje okrem stálej expozície skla „The Original Bořek Šípek“ aj výstavy diel z tvorby popredných súčasných slovenských a českých výtvarníkov, sklárov, ktorí dominujú v rôznych umeleckých štýloch, žánroch a formách, a ktorí pracujú s rôznymi materiálmi sklo nevynímajúc.
Výstava je prístupná verejnosti v Galérii Dessewffy od 21. mája 2025. do 12.09.2025.