Presunúť na hlavný obsah

Modelka Renáta Langmannová o cestovaní po Afrike: Výstup na Kilimandžáro nie je žiadna prechádzka ružovou záhradou

Cestovanie

Známa česká modelka sa podelila o dojmy z Afriky aj o to, aké je to zdolať slávne Kilimandžáro.

Známa blondína sa do Afriky vybrala spolu s manželom ešte začiatkom roka. Dobrodružná cesta bola pre ňu už od začiatku nezabudnuteľným životným zážitkom, o ktorom nám porozprávala osobne. 

Prečítajte si: Slovenka Veronika opísala situáciu v Turecku: Slovensko je na tom podľa nej oveľa lepšie

Kto bol iniciátorom cesty a prečo práve Afrika?

Afrika je moja láska už niekoľko rokov, ťakže cestu som iniciovala ja. Od doby, keď som pred šiestimi rokmi bola v Namíbii, som sa do Afriky chcela vrátiť a ukázať ju manželovi Ondrovi. Je to návykové miesto, akonáhle ho raz vyskúšate, hneď sa vám dostane pod kožu. Na Afriku si človek ale musí nájsť skutočne dostatok času. My sme tam boli niečo cez 3 týždne, a to si myslím, že je minimum. Hlavne v Afrike a nikam neponáhľa, a tomuto templu sa musíte prispôsobiť aj vy a vašu cestu. 

Mala si i tak od cesty veľké očakávania?

Trochu som vedela, do čoho idem, takže som sa skôr veľmi tešila. Hlavne na horské gorily v Ugande, na Safari, no a tiež aj na náš dobrodružný výšľap na Kilimandžáro. Na Safari je úžasné úplne všetko. Najviac ma však tentokrát fascinovalo migrovanie pakoňov.

Mohlo by vás zaujímať: Slovenka Barbora zažila na Bali svoju svadbu snov: Čo všetko však obnáša svadba v zahraničí?

Bolo niečo, čo ťa na tejto ceste prekvapilo najviac? Aj keď si vedela, do čoho v podstate ideš...

Asi najviac ma prekvapila práve náročnosť cesty na vrchol Kilimandžára. Všetci hovorili, že je to turistická prechádzka a nakoniec sme tam skoro "zomreli". Nečakali sme, že nám nadmorská výška dá tak veľmi zabrať. Celkovo to vôbec nebolo jednoduché. Šli sme tzv. Machame route, ktorá trvá 6 dní. Bol to jeden z najintenzívnejších zážitkov v mojom živote. Vieš, ako sa hovorí, že by mal človek žiť tu a teraz a nikto vlastne nevie, ako sa veci dejú... Tak "Kili" ma to práve naučilo. Tam sa človek sústredí na každý krok, na každú sekundu strávenú na ceste. Nemôžeš myslieť na to, čo bolo, čo bude, pretože na to nemáš absolútne silu.

Oľutovala si počas cesty, že ste sa na to vôbec dali...?

I keď tam bolo veľa krízových chvíľ, tak som stále pociťovala vďačnosť, že tam môžem byť a zažiť to. Presne tieto cesty, zážitky ťa posúvajú ďalej, vzdelávajú ťa a robia z teba fyzicky aj psychicky silnejšieho človeka. Mala som však strach o Ondru, pretože od druhého dňa ho silne bolela hlava a v podstate mu na to nezaberali žiadne lieky. V deň summitu mal dokonca halucinácie, a to bol okamžik, kedy som mu aj ponúkla možnosť, že sa otočíme a vykašleme sa na to.

Mali ste tento výstup naplánovaný? Alebo išlo o spontánnu akciu?

Výstup bol samozrejme naplánovaný už z Čiech, rovnako, ako naša celá cesta v Afrike. Neplánovali sme to však dlho, približne asi 2 mesiace vopred. 

Povedala by si, že to bola najťažšia vec v živote?

Ťažko povedať. Určite jedna z najnáročnejších. Ale na druhú stranu, bolo to naše dobrovoľné rozhodnutie. Mnoho ťažkých vecí príde do života nečakane a neohlásene, to je podľa mňa ďaleko horšie. 

Ktoré krajiny máš ešte na zozname?

Tak tých je ešte skutočne veľa. Cestovanie je veľmi obohacujúce a pokiaľ to pôjde, tak chcem videť čo najviac z toho, čo naša Zem ponúka. 

Neprehliadnite: Z administratívy do luxusných destinácií po celom svete. Slovenka Katarína má prácu snov