Cvičenie ovplyvňuje uchovávanie spomienok: Môže za to zistenie, že mozog dospelého človeka
Už vďaka jednému ľahkému cvičeniu sa centrá našej pamäte dokážu mobilizovať spôsobom, ktorý je podobný svalom. Až donedávna sa odborníci domnievali, že mozog je v dospelosti nemenný, no zdá sa, že je plastický a tvarovateľný podobne ako sval.
Zaujímavosť, ktorá vás prinúti sa zamyslieť
To, že akýkoľvek pohyb je pre telo prospešný, to počujeme často. No pravdou je, že napriek tomuto faktu, ktorý je nám dobre známy, mnohí naň nemáme čas alebo chuť či odhodlanie. Koľkí by sme chceli pravidelne cvičiť, ale vždy sa nájde niečo, kvôli čomu to odsúvame bokom. Možno vás navnadí práve táto zaujímavosť, ktorá je výsledkom novej štúdie o cvičení, pamäti a starnutí. Čo presne hovorí a prečo by sme sa mali nad tým zamyslieť?
Mohlo by vás zaujímať: Jednoduchá vec, ktorou môžete zvýšiť inteligenciu svojho dieťaťa: Na toto často zabúdame, tipnete si, čo to je?
Mierny tréning posilňuje uchovávanie spomienok
Mozog a pamäť spolu s ňou sú aj pre odborníkov ešte stále pomerne veľkou neznámou. Práve preto prichádzajú s mnohými štúdiami, ktoré by bližšie objasnili jeho fungovanie či súvislosti. Naposledy sa zamerali aj na to, ako cvičenie dokáže ovplyvniť našu pamäť, spomienky, starnutie. Výsledkom je, že práve akákoľvek len mierna aktivita, mierny tréning, má pozitívne účinky na mozgové bunky a jednotlivé funkcie, ktoré vedú k lepšiemu ukladaniu spomienok.
Čítajte tiež: Ľudia, ktorí spia menej ako 6hodín, priberajú rýchlejšie: Takýto vplyv má ešte spánok na naše chudnutie
Mozog dospelého človeka môže byť v skutočnosti plastický
Ako informuje The New York Times, až donedávna si vedci mysleli, že ľudský mozog je v dospelosti relatívne fixný, nemenný, čo sa týka štruktúry a funkcií, najmä v porovnaní so svalmi, ktoré neustále rastú alebo sa naopak scvrkávajú v priamej reakcii na to, ako meníme svoje telo, život. Táto štúdia ako aj ďalšie poukázali na to, že mozog dospelého človeka môže byť v skutočnosti plastický, dokáže sa prepájať a pretvárať rôznymi spôsobmi v závislosti na našom životnom štýle. Čiže aj v závislosti od toho, či práve alebo pravidelne vyvíjame nejakú športovú aktivitu.
Neprehliadnite: Toto znamenie patrí medzi najinteligentnejšie: Vytŕča z davu a má nábeh stať sa géniom
Pravidelné cvičenie zvyšuje objem hipokampu
Na výskumoch s ľuďmi, ktoré odborníci uskutočnili, dokázali, že pravidelné cvičenie v priebehu času zvyšuje objem hipokampu, ktorý je zodpovedný za uchovávanie informácií v pamäti, orientáciu v priestore a v našich emóciách. Dokonca podľa ďalších nedávnych štúdií vzniká v hipokampe až 700 nových neurónov za jediný deň. Práve pohybovou aktivitou dochádza k znásobeniu týchto neurónov, čo vedie k tomu, že je mozog výkonnejší a spolu s ním aj naša pamäť, ktorej vďačíme za uchovávanie spomienok.