Čo je lepšie pre štíhlu postavu - behať vonku alebo na bežeckom páse v posilňovni?
Fitness tréner Michael Achberger pre nás pripravil súhrn výhod a nevýhod pri behaní vonku v porovnaní s behom na bežeckom páse. Trúfnete si povedať, čo je lepšie?
Behanie. Čoraz rozšírenejší spôsob dodatočnej pohybovej aktivity, ktorá nám zabezpečuje adekvátny energetický vydaj, posilňuje naše srdce a zabraňuje výskytu civilizačných chorôb. Bežcov už stretávame skoro denne, ako sa skoro ráno alebo aj neskoro večer vydávajú na svoju dráhu s dopredu určeným cieľom. Nájdu sa ale aj celoroční bežci bežiaci pravidelne na bežiacom páse. Nie je to však taký malý podvod behať na páse namiesto vybehnutia sa v prírode?
Existujú v tomto dva typy ľudí:
- Takí, ktorí zbožňujú behať pravidelne vo voľnom priestore – outdoor.
- Takí, ktorí nedajú dopustiť na beh vo fitku, alebo doma na bežiacom páse.
Obidve skupiny majú dobré argumenty pre svoje rozhodnutie. Ale pre nováčika je ťažké vybrať si ten správny spôsob. Nevie, čo je pre neho dobré a častokrát siahne hneď po prvej možnosti. Je ale tak veľký rozdiel medzi bežiacim pásom a outdoor behom? Kde spálite viac kalórií a aké sú výhody a nevýhody jednotlivých možností?
Porovnám teda obe možnosti a vy sami sa skúste rozhodnúť, ktorá z možnosti je tá správna priamo pre vás. Budem ich posudzovať podľa rôznych kritérií.
Povrch
Bežecký pás ponúka jednu veľkú výhodu – povrch je jednotný, homogénny, stabilný. Vďaka určitému odpruženiu chráni kolená a vydržíte bežať dlhšie bez zranenia. Na druhej strane je to aj nevýhoda, povrch pásu je až príliš plochý a telo nedostáva rôznu variabilitu potrebnú pre spevnenie chodidla.
Outdoor beh zase dáva výraznú variabilitu v povrchoch, dáva nám výzvu zmien v teréne, náhodné zmeny stúpania... Pokiaľ ale bežíte na tvrdom asfalte, tak vaše kolená sa vám za to nepoďakujú... Rovnako je riskantné behať, keď je mokro alebo je poľadovica. Behať vonku je teda veľmi závislé na tom, kde bývate, kde chcete behať a na vonkajších faktoroch.
Podnebie
Pri bežiacom páse viete skoro vždy určiť teplotu, pri ktorej budete trénovať. Viete presne, čo si dať na seba, nemusíte riešiť vietor, dážď, sneh... Ale na druhej strane prichádzate o ten príjemný pocit, bežať na čerstvom vzduchu, kde sa slnko opiera o vás a užívate si voľný priestor. Počasie teda môže naozaj hrať významný faktor pri úrovni pohodlia pri tréningu, výkonu a bezpečnosti. V zime, ak nie ste poriadne pripravení, môžete dostať omrzliny, byť viac dehydrovaní, pošmyknúť sa na ľade alebo si spôsobiť dodatočné zranenie. Taktiež extrémne teplo má tiež svoje riziká. A pre ľudí, ktorí trpia sezónnymi alergiami, vonkajšie cvičenie nebude ideálne.
Spätná väzba
Čo je výborné na bežiacom páse je to, že vždy veľmi ľahko presne viete, čo sa deje pri vašom behu. Viete, koľko ste ubehli, koľko kalórií ste spálili, odhadom, ako rýchlo ste v pohybe a aké máte stúpanie pri behaní. Bežecký pas je ideálny pre intervalový tréning, je totiž veľmi ľahké pozerať sa na svoje tempo a riadiť ho.
Na druhej strane, bežať vonku dáva istú slobodu od techniky, dáva voľnosť pri behu a uvoľnenie. Mnohí z vás trávia veľa času pri počítači a taký oddych od techniky vždy príde vhod. Pre tých, ktorí radi majú pod kotrolou aj outdoor beh, existuje viac možností, ako byť pod kontrolou – hrudné pásy, bežecké hodiny... Navyše, takáto možnosť kontroly behu stojí omnoho menej ako kúpa bežiaceho pásu.
Zábava
Mnoho bežcov bežiacich na bežiacom páse sa nudí pri behu, preto často pozerajú pri tom televízor, čítajú knihu, počúvajú hudbu, rátajú počet áut cez okno, len aby im ušiel čas a nenudili sa toľko. Buďme úprimní k sebe: vie to byť naozaj nudné a trochu divné behať s veľkou námahou a pritom stáť na mieste, nehýbať sa nikde.
Keď bežíte vonku, máte omnoho viac podnetov na rozmýšľanie, uvoľnenie, čas plynie rýchlejšie a vy sa cítite lepšie a podáte aj vyšší výkon. Niektorí bežci vonku nepotrebujú počúvať ani žiadnu hudbu, stačí im prírodná scenéria. A keď menia pravidelne trasu behania, tak sa nikdy nenudia. Môžu si určiť ciele, ako zabehnúť po obchod a späť, čo na bežiacom páse nie je možné, tam sa človek jednoducho nehýbe.
Úroveň obtiažnosti
Behanie na bežeckom páse je vo všeobecnosti menej náročné ako outdoor beh. Využijete tak menej svalových vlákien, menšiu koordináciu, rovnováhu a pás vás až zbytočne poháňa dopredu tak, aby ste urobili menej fyzickej práce. Pre začiatočníkov alebo osoby s kĺbovými problémamy je to ideálne. Ale niekedy je dobré posunúť sa ďalej. Pri outdoor behaní zapájate viac svalových vlákien, viac kalórií spálite, zvyšujete si náročnosť a tým aj adaptáciu vášho tela na tréning.