Žena vylúčila z jedálnička mliečne výrobky a syry: Jej telo na to zareagovalo znovuzrodením
S chladným obdobím sa nám automaticky spájajú aj nachladnutia a hlieny, no málokto si uvedomuje, že častokrát si sami oslabíme organizmus.
Jeseň symbolizuje aj čoraz častejšie ochorenia, ktoré si jednoducho spájame hneď s počasím. V skutočnosti si ani len nepripustíme, že sme si vlastné telo nastavili tak, že nedokáže čeliť baktériám a vírusom a obrniť sa proti nim. Naopak, vplyvom nevedomosti si to konzumáciou mnohých potravín doslova privolávame.
Svedčí o tom aj príbeh istej ženy, ktorá trpela dlhý čas zhoršeným dýchaním a chrapčaním, ktoré sa prejavovalo v podobe zúžených priedušiek. Tento stav sa jej zmocnil vždy v chladných mesiacoch a na jar zase pomaly ustupoval. Stačilo, keď zafúkal vietor a ona mala ihneď prechladnuté dutiny a vytvárali sa jej hlieny. Tento stav bol pre ňu čoraz viac otravný a v sprievode s bolesťami hlavy aj dosť neznesiteľný. Keďže neuznáva ihneď hľadanie veľkých problémov v maličkostiach, snažila sa nájsť inú cestu ako návštevu doktora a predpísanie liekov na potlačenie bolesti. Začať bolo treba sám od seba a zvnútra. Pokus o nájdete príčiny nič nestojí, iba pevnú vôľu. Po konzultácii s odborníkom na stravu sa rozhodla na istý čas vylúčiť zo stravy mlieko či mliečne výrobky, ale obmedzila aj potraviny, ktoré ochladzujú organizmus ako surová zelenina, ovocie a tie potraviny, ktoré obsahujú jednoduché cukry. Najväčšiu pozornosť však sústredila na spomínané mliečne výrobky. Vzdať sa ich je pre mnohých skúškou pevnej vôle, no zdravie je vždy dostatočnou motiváciou. Samozrejme, že ľudia, ktorí nemajú ťažkosti a zdravotné problémy, nemajú ani dôvod zamýšľať sa nad tým, prečo by mali niečo, čo je súčasťou ich života, len tak zrazu vylúčiť z jedálnička. Každý sme však iný.
Stačilo mesiac a jej organizmus prešiel viditeľnou zmenou. Nielen dostatok energie, ale oveľa väčšia znášanlivosť chladného počasia bez toho, aby musela vytiahnuť vreckovku. Rytmus dýchania bol pravidelnejší a nedochádzalo k pocitu ťažoby na pľúcach. Len vylúčenie potravín, ktoré jej telo netolerovalo však nestačí. Dôležité je vyvážiť príjem potravy a posilniť organizmus zase tými surovinami, ktoré to dokážu. Veľmi vhodná je napríklad ryža natural, pohánka, kurkuma, zeleninové polievky, namiesto mäsa sa zamerať na ryby či morské riasy.
Dôvod je jednoduchý. Tvrdenie, že mlieko zahlieňuje nie je celkom pravdivé. Hlien totiž má v sebe každý z nás, mlieko (to, aké poznáme zo supermarketov) len zahušťuje tento existujúci hlien ešte viac. Ak ho pijete v kombinácii s cukrom (napríklad teplé mlieko s medom alebo s ovocím) v skutočnosti vytvárate ideálne prostredie pre všetky zápalové baktérie. Reč je stále o kupovanom mlieku a mliečnych výrobkoch, ktoré sú trvanlivé, pasterizované či chemicky upravované. Dokonca ani tvrdenie, že obsahuje vápnik, nie je na mieste. Vápnik sa totiž nachádza len v skutočnom čerstvo nadojenom mlieku. Okrem iného, hovorí sa, že človek potrebuje mlieko len ako dieťa v podobe materského mlieka, nie kravského. Mlieko a mliečne výrobky výrazne zaťažujú aj slezinu a majú negatívny vplyv na našu vnútornú stabilitu. Telo má veľké problémy so štiepením laktózy a ak takéto výrobky kombinujeme so škrobom, aký sa nachádza v pečive, syroch či iných výrobkoch, je to pre naše telo čisté peklo.