Presunúť na hlavný obsah

Najhoršie stravovacie návyky, ktoré denne robíme: Takto ochránime telo pred toxínmi a dodáme črevám rovnováhu

Zdravie

Najhoršie je, keď ide človek nakupovať potraviny hladný. Podobné to je, keď s prázdnym žalúdkom pripravuje jedlo. Toto je 7 zlozvykov, ktorým by ste sa mali vyhýbať!

 

Jedenie očami a v dôsledku veľkého návalu hladu

Čím viac sme hladní, tým viac ignorujeme akékoľvek stolovanie. Odporúča sa jesť priamo z taniera alebo misiek. Ľudia, ktorí jedia potraviny priamo z balíčka zjedia údajne až o 20% viac. Jedlo vnímame cez oči a preto svoje urobí aj veľkosť taniera a misky – čím menšie, tým lepšie.

Žalúdku spôsobujeme šok veľkými zásobami

Keď sa zamyslíte, ako jete, zistíte, že len málokto z vás si dopraje malé sústa jedla pred samotným hlavným jedlom. Existuje tzv. CCK trik, ktorý spočíva v tom, že 20 minút pred jedlom by ste si mali dať nejakú drobnosť (napríklad hrsť orieškov alebo mandlí). Tie za 20 minút vyšlú do mozgu signál, že žalúdok už nie je taký prázdny a vy potom zjete menej. Môže za to hormón cholecystokinín, ktorý tiež spomaľuje pohyby a vyprázdňovanie žalúdka.

To, čo považujeme za chuť sprostredkúva v skutočnosti čuch

Áno, je to pravda. 75% toho, čo považujeme za chutné vnímame predovšetkým cez náš nos. Znamená to, že veľa potravín pre nás nemá na jazyku žiadnu chuť, keď by sme si zapchali nos. Práve vôňa jedla nás robí „pažravejšími“ a nenásytnými. Obzvlášť, ak ide o umelé dochucovadlá a rôzne éčka.

Bezhlavé podliehanie diétam bez prítomnosti vlákniny

Prítomnosť vlákniny v našich črevách pôsobí ako spomaľovač trávenia. Naopak, jednorázové diéty sú pre telo istým spôsobom mučením a k tráveniu dochádza rýchlo, pretože nie je ani čo tráviť. Ovocie, zelenina, strukoviny, obilniny, orechy či olejnaté semená sú výborným zdrojom vlákniny. Ako doplnok môžete raz za čas rozmiešať 2 ČL psýlia v pohári s vlažnou vodou.

Uponáhľané jedenie a hltanie veľkého sústa jedla

Hádam každý z nás pozná ten pocit, kedy ho v dôsledku rýchleho jedenia zrazu rozbolí žalúdok alebo sa ho zmocnia kŕče v bruchu. Je to spôsobené neprimeraným množstvom jedla a prehĺtaním veľkých súst. Ak by sme jedli pomaly a s precíznym prežúvaním, uplatnila by sa vyššie spomínaná metóda CCK – váš mozog by stihol dostať signál, že žalúdok je plnší a zjedli by ste menej.

Nebojíme sa potravín, ktoré podporujú zápal tenkého čreva

O potravinách, ktoré sú škodlivé sa dozvedáme z každej strany, no aj tak ich jeme. Nemyslíme totiž dlhodobo a riadime sa tým, že kým doteraz s nami nič neurobili, neurobia ani potom. Údeniny, biele jedy ako cukor, múka a vyprážané jedlá či alkohol – to všetko narúša zdravú črevnú mikroflóru. 

Vyprázdňovanie je rovnako dôležité ako trávenie

Upchatá pečeň alebo črevá nemusia byť jasné hneď od začiatku. No, keď k tomu príde, zistíte to na základe zápachu tohto orgánu, ktorý je cítiť aj z vylučovania. Stačí, keď je jeden z dôležitých orgánov zanesený a trpia tým všetky naokolo. Jednorázové očisty týchto orgánov môžu byť v prípade absencie konzultácie s lekárom veľmi nebezpečné, preto sa odporúča pravidelný príjemn vlákniny, ktorá je prirodzenou „čističkou“. 

Viac zaujímavostí z pera doktora Igora Bukovského sa dozviete v jeho knihe Návod na prežitie pre ženy, ktorú si môžete kúpiť v internetovom kníhkupectve iPark.sk.