Presunúť na hlavný obsah

11 bežných potravín, ktoré majú v sebe najviac „é-čok“: Takto ovplyvňujú správanie človeka

Zdravie

Strašiakom nášho zdravia sú čoraz častejšie „Éčka“ a potraviny, ktoré ich obsahujú najviac. My sme sa na tieto chemikálie pozreli bližšie a zistili sme, že ohrozené je nielen naše zdravie, ale nevhodné účinky majú aj na naše správanie.

 

Tieto látky slúžia na to, ako je každému jasné, aby existujúce potraviny jednoducho „vylepšili“. Niektoré predlžujú trvanlivosť, iné pridávajú na chuti, či vôni. Tak či onak, s týmito látkami sa stretávame čoraz častejšie.

Light nápoje

Nápojom s nápisom „light“ by ste sa mali vyhýbať oblúkom. Obsahujú totiž najviac náhradných sladidiel, ktoré ľudský organizmus, nie veľmi dobre znáša. Zvyšujú chuť do jedla, čo môže mať značný vplyv napríklad na našu snahu schudnúť. Tieto látky menia i správanie a to hneď niekoľkými spôsobmi. Môže ísť iba o únavu, no pri vyššej konzumácii treba počítať, že nás prepadne stav nešťastia a my sa môžeme, aj niekoľko hodín, utápať v depresii, ktorá je veľmi nebezpečná. Umelé sladidlá sú tu označené ako E  950, E 951, E 952, či E 954.

Párky, saláma, šunka, mäso

Bežnou súčasťou mäsových výrobkov je látka, ktorá zvyšuje ich trvanlivosť. Táto látka sa volá dusitan sodný (E 250) a vplýva nielen na zdravie, ale i správanie človeka. Ľuďom, ktorí sú občas hyperaktívni, môže tento problém ešte znásobiť. Hyperaktivita sa prejavu abnormálnou aktivitou, impulzívnosťou a niekedy aj nervozitou. Všetky tieto problémy dusitan ešte zvyšuje. V niektorých krajinách je dokonca zakázaný!

Tavený syr

Už z názvu výrobku je jasné, že obsahuje niečo, čo sa taví alebo je tavené. V prípade syrov sú to taviace soli, ktoré predstavujú veľmi nebezpečné „éčka“. Taktiež relatívne dlhá trvanlivosť svedčí o ďalších pridaných látkach. Ďalej tu môžeme hovoriť o rôznych dochucovadlách a príchutiach, ktoré u niektorých ľudí môže môže vyvolať návaly úzkosti, či únavy.

Zmrzlina

Do zmrzliny sa pridáva celá škála rôznych látok. Nechceme krivdiť samozrejme každej zmrzline, no viac, ako osemdesiat percent zmrzlín je plných „éčok“. Obsahujú rôzne peny, emulzie, tekuté zmesy a vďaka týmto „dobrotám“ (E 432, E 436, E 322) vzniká obľúbená pochúťka miliónov ľudí. Tieto látky nepatria medzi najnebezpečnejšie, no na našom správaní sa odrážajú naozaj zaujímavo. Niektorým ľuďom totiž spôsobujú nadmerné potenie, z čoho sú následne nervózni a majú potrebu byť negatívni a nepríjemní na svoje okolie.

Tatárska omáčka

Špeciálna príloha, ktorá má u nás množstvo fanúšikov. Okrem toho, že je to jedna z najnezdravších pochúťok, obsahuje aj veľa emulgátorov. Viac, ako päť pridaných látok zabezpečuje, že tatárska omáčka vydrží viac, ako štvrť roka! Okrem toho, ľudia, ktorí pravidelne konzumujú tatársku omáčku, sú viac apatickí, bez názoru a nechce sa im ani len prehovoriť. Lenivosť sa stáva súčasťou ich životov.

Ovocné jogurty

Najväčší omyl, aj pri jogurtoch, ktoré píšu „0,1 gramov tuku“, je ten, že síce neobsahujú tuk, no množstvo cukrov a umelých látok je v nich nespočetne veľa. Farbivá pripomínajúce ovocie, nepatria práve medzi najzdravšie a najprospešnejšie pre ľudský organizmus. Nielen zvnútra tela nemajú priaznivý vplyv, ale nervozita, stres a návaly hladu sú na dennom poriadku.

Keksíky, džemy

Sladkého nikdy nie je dosť. Tak, ako sú sladkosti lahodné, tak sú niektoré aj zdraviu škodlivé. Odhliadnuc od toho, že sa z nich závratnou rýchlosťou priberá. Medzi tie najnebezpečnejšie „éčka“ patria napríklad E102, E104, E110 E122, či E124. Tieto sa najčastejšie využívajú najmä pri výrobe rôznych cukroviniek a džemov. Podobne, ako sme už spomínali pri iných látkach, aj tieto spôsobujú hyperaktivitu, nielen u detí, ale i u dospechých jedincov.

Kam sa nemôžu pridávať vôbec?

Káva, polotučné a plnotučné mlieko, cukor, maslo, med, smotana, nearomatizované čaje, neochutené jogurty so živou kultúrou, balená pramenitá voda, prírodné minerálne vody.