5 alkoholových „zabijakov“ počas leta: Dajte si na nich pozor!
Extrémne horúčavy si vyžadujú dodržiavanie pitného režimu. Nie však alkoholických nápojov, ale skôr osviežujúcich. Mnohí aj napriek horúcim teplotám podľahnú. Toto je 5 alkoholových zabijakov, ktorým sa počas leta radšej vyhnite!
1. Stopka tvrdému alkoholu
Aj keď sa to nezdá, tvrdý alkohol si získal priazeň najmä mladších žien (približne do 30 rokov). Víkendové večierky sa bez neho takmer nezaobídu. Počas týchto horúcich dní je však pitie 40% alkoholu veľmi rizikové. Okrem toho, že je väčšou záťažou na pečeň, srdce a cievy, dehydruje naše telo a môže dochádzať k skolabovaniu, výpadkom pamäti, ale vplyvom zlyhania srdca aj k infarktu.
2. Zradné je aj osvieženie pivom
Orosený pohárik piva je častokrát počas horúcich dní najlepším hasičom smädu. Pokiaľ máte správne zavodnený organizmus, pivo vám neuškodí. Obsahuje vysoký podiel vody, aminokyselín a minerálne látky, či vitamíny. Ak ho však pijete po každom výkone a nahrádzate ním pitný režim v podobe vody môže vaše telo naopak odvodňovať a tým aj spomaľovať regeneráciu a vitálnosť. Ženy z piva priberajú najmä v páse a v oblasti brucha, a to rýchlejšie, než si myslia.
3. Sladkými koktejlami nič nezakryjeme
„Nevinné“ koktejly s ozdobným ovocím síce chutia, ako keby neobsahovali žiadny alkohol, ale o to viac sú zradnejšie. Obsahujú tvrdý alkohol, ktorého stúpnutie do hlavy si nemusíme vedieť ustrážiť. Pot, návaly tepla vystriedané zimnicou alebo pocit nekonečného smädu sú výsledkom viacerých pohárikov. Samozrejme, jeden až dva sú v norme.
4. Mixovaním sa dostanete do vlastnej pasce
Už po vypití dvoch pohárikov náš rozum prestáva pracovať tak, ako by sme chceli. Mix tvrdého alkoholu s pivom alebo vínkom nie je žiadnou výnimkou v mnohých prípadoch. Pokiaľ si to neuvedomíte už pred tým, dostávate sa do vlastnej pasce.Okrem šoku pre váš žalúdok sa stáva prílev alkoholu nekontroľovateľným aj v krvi. Stúpanie do hlavy je najrýchlejšie a človek v tomto stave v spojitosti s teplom si nemusí uvedomovať svoje činy. A to aj napriek tomu, že mixovanie rôznych druhov pre vás nie je v bežné dni problém.
5. Niekoľkonásobne ťažšia „opica“
Hoci sa cez deň vyhýbate alkoholu, navečer keď ortuť v teplomere klesá si doprajete pohárik, dva, tri... Mimo slnka je to veľmi príjemné a v spoločnosti tých správnych ľudí a večierkov takmer nutné. Prebudenie sa do štyridsať stupňového dňa dá ale poriadne zabrať. Bolesť a točenie hlavy, či rozhádzaný žalúdok sú navyše sprevádzané ťažším dýchaním a dychtivosti po vode. Telo bojuje s pozostatkom alkoholu v krvi v takomto extrémnom teple oveľa ťažšie ako iné dni.