5 „maličkostí“, ktoré predlžujú život bez toho, aby sme si to uvedomili!
Žijeme v dobe, kedy je bohužiaľ stres súčasťou našich životou. S ním sa čoraz viac stáva súčasťou aj zákerná choroba rakovina. Toto je 5 maličkostí, ktorými si predlžujeme život bez toho, aby sme si to uvedomili. Doprajte si ich častejšíe!
Hudba, na ktorej štýle (ne)záleží
Na svete sa hádam nenájde človek, ktorý by nemiloval hudbu. Každý preferuje iný štýl, no povedzme si pravdu, ako často sa prichytíte pri tom, ako si sám doprajete svoju obľúbenú skladbu „len tak“? Každá aktivita si vyžaduje iný štýl, napríklad pri športovaní alebo zábave je to dynamická a rýchla hudba, pomocou ktorej lepšie vyplavujeme endorfíny. Pri práci by to mala byť pohodová hudba, ani príliš rýchla, ani pomalá, aby nás nebrzdila. Navečer by sme si mali dopriať 10 minút relaxačnej hudby, pri ktorej naše telo len oddychuje a ničím nezaťažujeme ani myseľ.
„Bežné“ ranné vstávanie
Nepatríte medzi spachtošov, no aj napriek tomu sa vám zdá, že by ste mali vstávať o piatej alebo šiestej? Ste na omyle. Takíto ľudia síce majú o niečo dlhšie dni, ale neznamená to, že aj životy. Spánok a regeneráciu si naše telo jednoducho pýta. Vstávanie pred siedmou hodinou ráno je vraj pre mnohé osoby stresujúce a aj keď si to mnohí neuvedomujú, v priebehu dňa môžu byť podráždení a náchylnejší na stres, prudkú výbušnosť, hnev a následné bolesti hlavy, ktoré pri tom vzniknú.
Pamäť a jej prirodzený tréning
Pamäť a myseľ je u mladých ľudí častokrát podceňovaná. Spoliehanie sa na pridozený vývin a výbornú myseľ je klamlivé. Ani sa nenazdáte a zistíte, že ste na ústupe. Čítanie kníh alebo časopisov, krížovky alebo rôzne logické hry pomáhajú prirodzene trénovať pamäť a dokonca počítačové hry v istej miere takisto. Aj sledovanie zahraničných programov v cudzom jazyku alebo hoci len videí na internete pomáhajú k rozvoju pamäti, a pritom nezáleží až tak na tom, o aký obsah ide.
Rytmus dýchania zhlboka
Dýchanie považujeme za samozrejmosť, no málokto si je vedomý toho, že nesprávne dýcha. Prerušované a nepravidelné dýchanie v dôsledku rôznych situácií ani nevnímame. Pritom dýchanie zhlboka dokáže predísť nepríjemným zlyhaniam, smútku i depresii. Poznáte ten pocit, keď vás niekto počas dňa rozčúli, či vytočí do neprítomnosti? Vtedy začnete zhlboka dýchať a prejde to. Toto isté platí aj pri tom, keď je vám nevoľno, máte oslabenú imunitu alebo vám v návale teple príde zle. Precvičujte si takéto dýchanie aj častejšie za deň a uvidíte, že sa zbavíte nielen zlej nálady, ale budete oveľa viac vyrovnanejší a telo s mysľou bude v harmónii.
Milovanie sa
Smutné je, že niektoré páry si síce prejavujú náznaky lásky, no sexuálnu aktivitu nadobro vymazali zo svojho života. Úprimné milovanie sa pritom dokáže rozprúdiť fyzickú stránku tela, ale aj psychickú ako žiadne iné aktivity. Harmónia tela a uvoľnenie citového napätia má na svedomí to, že človek sa pri tejto príjemnej aktivite regeneruje a odbúrava z tela akýkoľvek stres, hnev, napätie i všedný stereotyp. Milovať by sme sa mali aspoň 2-3 krát týždenne.