Oddychnutá myseľ a spánok vám poradia najlepšie
Približne tretinu života strávi človek v spánku. Často sa stretávame s názorom, že spánok slúži na doplnenie síl, ktoré sme namáhavou prácou počas dňa vyčerpali. Podľa znalcov skúmajúcich spánok však ide len o jednu z jeho primárnych funkcií. Čo všetko sa deje v spánku a s akými dilemami už ľuďom pomohol?
Určite viete, že aj v spánku pokračujú v činnosti všetky životne dôležité orgány ako srdce či pľúca. Okrem toho, pred spaním skonzumované jedlo sa trávi, koža vylučuje i naďalej pot, nechty rastú a spánok nás dokáže naviesť k lepším rozhodnutiam, neraz priam fatálneho významu.
Spánok ako radca
Známy je príbeh mladej Američanky, ktorej v New Yorku ponúkli pracovné miesto za dvojnásobný plat. Ponuku úpenlivo zvažovala, no stále sa nevedela rozhodnúť. Jeden večer, tesne pres spaním, sa doslova modlila za správnu odpoveď. Bola presvedčená, že spánok jej vnúkne to pravé rozhodnutie. Túto prosbu si opakovala až kým nezaspala. Ráno ju vnútorný hlas pred novým zamestnaním skutočne dôrazne varoval. Potenciálnemu šéfovi teda zavolala a ponuku odmietla. Ako sa o čosi neskôr ukázalo, urobila dobre. Firma, pre ktorú totiž mala pracovať, ohlásila bankrot.
Odborníci skúmajúci túto oblasť jednoznačne tvrdia, že vedomý rozum je schopný zo známych skutočností odvodiť správne rozhodnutie, avšak podvedomiu sú otvorené oveľa hlbšie a rozsiahlejšie súvislosti. Preto aj jeho rady a varovania treba brať naozaj vážne!
Vďaka spánku zbohatol
Iným prípadom, o ktorom ste už možno počuli, je muž menom Ray Hammerstrom, pracujúci toho času v miestnej valcovni. Svojim snom si prilepšil o pekných 15 000 amerických dolárov. Zamestnanci danej spoločnosti si už dlhšiu dobu nevedeli poradiť s výhybkou, po ktorej sa dopravovali rozžeravené železné bloky k valcovým dráham. Všetky doterajšie pokusy zlyhali. Hammerson taktiež intenzívne premýšľal nad možným riešením, no čelil len samým prekážkam. Raz uprostred rozmýšľania ho premohol spánok, počas ktorého vo sne videl do detailov premyslenú konštrukciu tejto problémovej výhybky. Tú ihneď po prebudení nakreslil na papier a ukázal riaditeľovi. Jeho „vizionárske zdriemnutie“ mu od zamestnávateľa prinieslo pochvalu a už spomenutú, niekoľkotisícovú odmenu.
Nezabudnite...
Lekárske výskumy dokázali, že nespavosť býva v mnohých prípadoch začiatkom nervového zrútenia. Príliš unavený mozog pociťuje až takú potrebu spánku, že jej obetuje všetko ostatné. Ukážkovým príkladom je napríklad mikrospánok za volantom.
Zlaté pravidlo pozitívneho myslenia
A na záver jeden citát. Svetoznámy nemecký filozof Kant raz povedal: „Proti trampotám života dal Boh človeku tri veci – nádej, spánok a smiech“. Preto ak ste bez nálady a energie, spite a smejte sa!