Top 5 (ne)zdravých dobrôt!
Dali by ste polku života za kúsok čokolády, pizzu ste naposledy jedli na internáte a na chladničke máte magnetkou pripnutý zoznam potravín, ktorým sa musíte oblúkom vyhýbať? Pevná vôľa je v boji s nadbytočnými kilogramami tým najväčším pomocníkom, no niektoré pochúťky by ste mohli predsalen zobrať na milosť. Tak ako napríklad tieto.
Arašidové maslo
Väčšina ľudí zaradila arašidové maslo nekompromisne do zoznamu „zakázaných“ potravín, ktoré so štíhlou líniou nemajú nič spoločné. Ak plánujete s touto obľúbenou pochúťkou urobiť to isté, zadržte. Lyžička arašidového masla nie je taká nezdravá, ako by sa mohlo zdať. Okrem pozitívneho vplyvu arašidov na činnosť srdca a obsahu dobrých tukov, má jedna lyžička arašidového masla len tridsať kalórií (v závislosti od značky). Skvelou voľbou je rozpustenie daného množstva na ovsené koláčiky. Takto získate sladkú dobrotu v celkovej energetickej hodnote menej ako 150 kalórii, čo vašej figúre rozhodne neublíži.
Pizza
Nie, netešte sa hneď, pizza samozrejme ostáva kalorickou bombou, no veľa záleží od jej prípravy. Ak zvolíte variant s piatimi druhmi salámy, klobásy a údeným syrom, o (s)chudnutí nemôže byť ani reč. Pizza však vo svojej podstate poskytuje všetky dôležité živiny, ktoré by sme mali počas dňa prijať. To znamená sacharidy v podobe cesta (pri príprave tej domácej môžete siahnuť i po celozrnnej múke), vlákniny ukrytej v zelenine, proteínov v morských plodoch či nízkotučnom syre a ďalších dôležitých vitamínov v paradajkovej omáčke zhotovenej po domácky.
Čokoláda
Čokoláda kráča ruka v ruke hneď s niekoľkými pozitívami. Veľmi účinne pôsobí na náš nervový systém, chráni pokožku pred škodlivými UV lúčmi, lieči sa ňou srdce, kôrnatenie tepien, vysoký tlak, astma, ale aj ostrosť zraku. Čokoláda je vhodná ako antidepresívum a býva považovaná za silné afrodiziakum. Má priaznivý vplyv na pečeň i obličky a vedci ju na základe nespočetného množstva prieskumov právom radia do sekcie zdravých potravín. Ak túžite po tej najzdravšej a „najčokoládovejšej“, hľadajte tú s obsahom kakaa viac než 70%. Štúdie dokazujú, že antioxidanty v nej obsiahnuté môžu výrazne zlepšiť krvný tlak, zabrániť vzniku krvných zrazenín, spomaliť oxidáciu LDL cholesterolu a zmierniť zápaly. Niektoré výskumy dokonca tvrdia, že zopár kociek čokolády denne znižuje hrozbu infarktu až o 10 percent.
Pivo
Pivo je skutočne malý zázrak a kto tvrdí, že nie, mýli sa. Napokon, dokazujú to i početné prieskumy. Tie zatiaľ posledné, uskutočnené Univerzitou vo Wisconsine, potvrdili, že pol litra čierneho piva býva výbornou prevenciou proti vzniku krvných zrazenín a svojimi účinkami je silnejší než aspirín. Netreba zabúdať na vitamín B6, ktorý zabraňuje hromadeniu chemickej látky homocysteín v ľudskom tele. Keď je totiž hladina tejto aminokyseliny príliš vysoká, naše srdce i cievy sú vystavené veľkému nebezpečenstvu.
Zmrzlina
Mrazená pochúťka, ktorej počas leta odolá len málokto. No čo ak držíte diétu? Neodporujú sa tieto dva pojmy? Jedným z mýtov kolujúcich o zmrzline je počet kalórií. Zmrzlina má prekvapivo nízky GI, čo znamená, že cukry v nej sa do tela uvoľňujú postupne a pocit hladu dokáže byť z tohto dôvodu utlmený na dlhšie. Napríklad populárny Twister obsahuje trikrát menej kalórií, než malé vrecúško želé cukríkov a tvorí len 4% odporúčanej dennej dávky energie. Aj Magnum classic, považované za kalorickú bombu, neobsahuje viac ako 13% dennej odporúčanej dávky energie. Zaujímavou obmenou zmrzliny bývajú mrazené jogurty. Majú menej tuku ako bežná zmrzlina, skrývajú v sebe jogurtové kultúry, napomáhajúce správnemu tráveniu a neobsahujú smotanu pridávanú do väčšiny klasických zmrzlín.