Presunúť na hlavný obsah

Aké vína si nakúpiť na sviatky? Užitočné rady od odborníka

Recepty

Nadchádzajúce sviatky si nevieme predstaviť bez darčekov, dobrého jedla a pohody. K tomu však neodmysliteľne patrí aj dobré pitie. Víno vždy dokázalo s našimi chuťovými pohárikmi a našou pohodou zázraky. Spýtali sme sa odborníčky Eleonóry Krčméryovej, čo by nemalo v našej sviatočnej vínotéke chýbať.

Počas Vianoc by sme mali aj našu vínotéku predzásobiť skvostnejiše ako v iné dni roka. Čo by v nej malo byť?

Všetko, čo máme radi, v súlade s naším rozpočtom. Víno môže byť aj darček - pripomínam, že aspoň taký osobný ako kniha, a občas aspoň taký drahý, ako šperk či hodinky. Takže sa odporúča poznať chuťové preferencie osoby, ktorú chceme obdarovať.
Sviatky sú často v znamení prípitkov a aperitívov, preto môžeme zvoliť niečo z ponuky sektov alebo cenovo prístupné a obľúbené prosecco, či rovno šampanské.
Nemali by chýbať červené vína s korenistými tónmi, plné slnka z juhu či z Nového sveta premôžu zimu a sviatočne vás naladia. Veľmi príjemné sú aj vína z Bordeaux z ročníka 2009, ktorý je asi to najovocnejšie a najsexi z Bordeaux oblasti za posledné desaťročie.
Biele suché - samozrejme, cez sviatky sa chystáme na konzumáciu rýb takže je dobré mať ho po ruke. V prípade, že ho nedopijeme, dá sa použiť aj pri pošírovaní rýb atď.
Aromatické vína (Gewurtztraminer, Irsai..), sladké vína (Tokaj, ľadové a slamové, Sauternes.)  sa zasa hodia k predjedlám na báze foie gras, k dezertom, ku syrom - ak to chcete poňať po francúzsky, napríklad na Silvestra.
Nejaký pekný silnejší alkohol - ako slávnostný a meditačný digestív. Cognac? Zasa pekný dar pre muža.

Na Slovensku sa večeria kapor, aké víno je k nemu najvhodnejšie?

Všetko záleží od spôsobu prípravy. Všeobecne k rybe skôr biele vína - kapor je tučnejší, tak môžeme zvoliť aj niečo krémovejšie, tu je už klišé barikové chardonnay ale nechajte si poradiť vo vinotéke - určit sa nájde aj iné.  Ak je ryba vysmážaná, tak skôr niečo ľahšie, s peknou kyselinkou, citrusovými arómami - Sauvignon, Veltlín, Rulandské šedé.
Dokonca aj niektoré šampanské vína môžu vytvoriť veľmi pekný akord a podávať sa v priebehu celého menu.   
Ak je v menu morka, potom odporúčam skôr červené víno staršieho dáta.

Svoj priestor počas sviatkov dostáva aj majonézový šalát, údené mäso, koláče...

Tradičná slovenská kuchyňa neráta s nejakými komplikovanými zhodami jedla s vínom. Takže asi veľa špekulovať nebudeme, a ak varíme tradične, necháme víno na prípitok a ku konverzácii. 
Keď si k údenému dáte horčicu a chren, v zásade je to už potom jedno. Rovnako zbytočné bude hľadať citlivú a vyberanú zhodu k novoročnej huspenine a cibuľke v octe. K tomu azda domáca slivka. Alebo kvalitné pivo!
Rovnako, ak začínate vianočnú večeru tradične oblátkami s cesnakom - ten odplaší zlých duchov a prebije čokoľvek okrem kapustnice a majonézy.
Majonézový šalát ide väčšinou k rybe, či rezňu, takže zostaneme pri bielom krémovejšom víne. Ale hlavne veľa vody a na záver nejaký pekný digestív. A veľa pohybu.
Zákusky, koláče a dezerty - to je zasa niečo iné.
Zasa ide o konkrétnu situáciu a typ dezertu - čokoládový znesie portské, ťažší malbek, slamový cabernet., ovocný (podľa typu ovocia) napríklad niečo suché aromatické, rosé champagne, ľadový zber.

Čo by mal mať vo vínotéke správny hostiteľ?

Polovica pôvabu pri podávaní vína je v jeho prezentácii - nech podávame čokoľvek okrem Tetrapaku, je dobré vedieť, čo pijeme, pri akej teplote, z akého skla. Správne podávanie vína je prejavom úcty voči hosťovi a už tým sa mu určite zavďačíme.
 
Eleonóra Krčméryová žije vo Francúzsku, v Bordeaux, kde sa po absolvovaní odborného štúdia venuje degustácii a výberu vína.
 
Zaujímavé tipy nájdete aj v našej Encyklopédii vína.