Čo by ste mali vedieť, ak chcete otehotnieť?
Priviesť na svet zdravé a krásne bábätko je snom väčšiny žien. Cesta za vytúženým potomkom však nebýva vždy jednoduchá. A preto, ktoré informácie by mohli byť pre vás v tomto smere užitočné?
Na kvantite záleží
S partnerom sa pokúšate o spoločného potomka a pre istotu máte sex každý deň, najlepšie hneď niekoľkokrát. Ak sa domnievate, že je to zaručený spôsob ako otehotnieť, mýlite sa. Muži totiž potrebujú 36 – 48 hodín na to, aby sa im obnovili zásoby „použiteľných“ spermií, potrebných na oplodnenie vajíčka. Môže sa teda veľmi ľahko stať, že práve v čase vašej ovulácie ich nebude mať k dispozícii. Lekári preto radia: „Počas plodných dní to skúšajte radšej každý druhý deň“.
Tak kedy už?
Štatistiky nepustia. Ak máte s partnerom menej ako 35 rokov, vaša šanca počať dieťa je každý mesiac 10-15%. Zdá sa vám to málo? Spermia sa predsa musí s vajíčkom stretnúť v ten správny čas a na správnom mieste. Pokiaľ vám v splodení dieťatka nebránia zdravotné či iné komplikácie, máte 88% možnosť, že sa vám to podarí do roka a 95% pravdepodobnosť úspechu počatia do dvoch rokov. Ak ste neprekročili hranicu tridsiatky, v priemere vám to potrvá 6 mesiacov, no s vekom nad 35, sa eventualita zvyšuje až na 9 mesiacov.
Dĺžka cyklu sa mení
Hlavne dámy, ktoré vysadia po dlhoročnom užívaní antikoncepciu, môžu mať s dĺžkou trvania cyklu problémy. Jeho bežná dĺžka je 21 až 35 dní. Pokiaľ je dlhší, kratší, respektíve vaša menštruácia podlieha rôznym výkyvom, vyhľadajte svojho gynekológa. Ten vylúči možný problém (myómy, cysty, zrasty), ktorý vám bráni v otehotnení. Aj pre tieto prípady sa ženám odporúča viesť si menštruačný kalendár.
Poloha nehrá žiadnu rolu
Ak vás niekto vehementne presviedča o tom, že s nohami nad hlavou sa spermie ľahšie „skotúľajú“ na svoje miesto, neverte mu. Pravdou je, že cestu k vajíčku si nájdu vždy a je jedno, či pri tom sedíte alebo podávate akrobatický výkon. Zaručená, lepšie povedané zázračná pozícia na otehotnenie skrátka neexistuje.
Ktoré faktory sú rozhodujúce?
Predovšetkým vaša hmotnosť, vek a životný štýl. Čo sa hmotnosti týka, nemali by ste byť ani príliš chudá, ani veľmi obézna. Oba extrémy môžu mať vplyv na hladinu hormónov, menštruačný cyklus nevynímajúc. V prípade životného štýlu je nutné zaviesť niekoľko razantnejších zmien. Alkohol zredukujte na minimum, vzdajte sa kofeínu, no v prvom rade cigariet. Štúdie dokazujú, že riziko potratu je u fajčiarok až o 50% vyššie, než u žien, ktoré tabakovým výrobkom neholdujú. Chemikálie, obsiahnuté v cigaretách, majú okrem iného tiež negatívny vplyv na hladinu estrogénu. Ten je, ako iste viete, nevyhnutný na dozretie vajíčok. Posledným, no nemenej dôležitým aspektom, je vek. Hoci nás média zaplavujú informáciami o päťdesiatročných prvorodičkách, stále platí: Prvé tehotenstvo je dobré si naplánovať do tridsiatky, pretože o 10 rokov bude neskôr bude kvalita vašich vajíčok takmer o polovicu nižšia.