Presunúť na hlavný obsah

Kde sa učia angličtinu deti známych osobností?

Rodinné vzťahy

Každá mama vie, že jej dieťa je výnimočné. Každé svojím spôsobom, ale aj tak bude každé jedno v živote potrebovať angličtinu. V škole, v práci, na cestách po svete... Odborníci sa zhodujú v tom, že dieťa sa cudzí jazyk najlepšie naučí, keď s ním začne už v ranom, predškolskom veku. Samozrejme, výučba musí prebiehať špecifickou metódou. Britský lingvista Steve Watts vyvinul takzvanú WattsEnglish – inovatívny a zábavný spôsob, akým deti naučiť po anglicky. WattsEnglish v plnej miere napĺňa myšlienku, že ideálne učenie má byť hrou, pričom sa rešpektuje individualita a fantázia každého dieťaťa.

 

Koncept WattsEnglish bol doslova stvorený pre deti. Výnimočnosť výučby angličtiny týmto spôsobom je v tom, že lektor je „english native speaker“, to znamená, že angličtina je jeho rodný jazyk. Zároveň je vzdelaný v pedagogike a vo výchove, vie ako pracovať s deťmi. Tie sa nič nemusia učiť naspamäť, žiadne memorovanie slovíčok a gramatiky. Naopak, lektor WattsEnglish vytvorí prirodzené bilingválne prostredie, v ktorom sa cudzí jazyk osvojuje najlepšie. Na deti sa lepí akoby sám od seba aj vďaka tomu, že deti v predškolskom a ranom školskom veku do seba nasávajú informácie prirodzene ako malé špongie.

Touto metódou sa deti naučia prirodzene prepínať z jedného jazyka do druhého, naučia sa v ňom komunikovať a reagovať bez strachu či stresu, že niečo nevedia alebo nepovedia správne. Vďaka tomu, že jeho učiteľom-neučiteľom je anglicky hovoriaci človek (zvyčajne z Veľkej Británie alebo USA), dieťa sa naučí správne intonovať, hovoriť so správnym prízvukom a aj keď si bude angličtinu rozvíjať ďalej vo vyššom veku, nikdy sa pre neho nestane strašiakom. A pritom ani nevie, že sa učilo. Vníma iba to, že sa hralo, súťažilo, spievalo – jednoducho ohromne zabávalo.

Zábavný Steve

Steve Watts založil metódu WattsEnglish na rovnakých princípoch, akými sa dieťa učí materinský jazyk. Deti, s ktorými sa v kurzoch alebo na svojich zábavných show stretne, mu okamžite rozumejú. Aj bez toho, aby vedeli po anglicky.

„Steve má talent strhnúť deti už po prvom zamávaní a pozdrave Hello,“ hovorí riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti WattsEnglish Slovakia Marek Kadlec. „Vie s deťmi komunikovať verbálne aj neverbálne a aj úplní začiatočníci sú schopní sa zapojiť do jeho hry. Aj keď deti ešte nevedia po anglicky ani slovo, rozumejú jeho gestám, vtipným grimasám a neustálemu opakovaniu slovíčok.“

Koncept WattsEnglish znamená učenie zážitkom, využíva hry a aktivity podporujúce detskú zvedavosť a potrebu objavovať. Najčastejší dôvod komunikovať vzniká u detí najmä pri hre. Lektori WattsEnglish ich dokážu vymyslieť tak, aby boli zábavné a vzrušujúce a navyše, aby umožňovali každému dieťaťu vyniknúť. Nezabudnú pochváliť a ich úlohou je venovať sa každému dieťaťu individuálne v maximálnej možnej miere.

WattsEnglish na Slovensku

Metódou WattsEnglish sa deti môžu učiť cudzí jazyk vo WattsEnglish kurze v rámci letného tábora. Metóda, je ale koncipovaná tak, aby sa mohla stať aj súčasťou pedagogického procesu v materskej a základnej škole. „Efekt zapojenia native angličtiny je neuveriteľný. Deti sa naučia správne poskladať vety, pochopia štruktúru jazyka, chápu zmysel celých fráz a navyše ju majú dobre 'napočúvanú',“ opisuje prínos native speaker lektorov Ing. Marta Synáková, manažérka WattsEnglish Slovakia.

WattsEnglish sa na Slovensko dostala v septembri 2011 a v súčasnosti sa touto metódou učí niekoľko stoviek detí v bratislavských materských a základných školách. „O výučbu je veľký záujem, naše native lektorky Karina, Sarah a Kathleen sú u detí veľmi obľúbené. Deti sa na ich hodiny veľmi tešia,“ hovorí Marta Synáková. „Rodičia sú veľmi spokojní, pretože už po pár mesiacoch vidia efektívnosť výučby, ktorá prináša skutočné výsledky. Deťom nerobí problém porozumieť rodenému Angličanovi či Američanovi a predovšetkým sa neboja reč používať. To je pre túto generáciu detí do budúcna obrovské plus.“