Presunúť na hlavný obsah

MÝTY O ZDRAVÍ: Kilá navyše spôsobujú choroby a smrť?

Zdravie a relax

Stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou. Možno ste aj vy tisíckrát počuli v detstve, aby ste nesedeli tak blízko pri televízore, lebo sa vám zhorší zrak. Toľkokrát sa táto veta už vyslovila, že aj napriek tomu, že je to mýtus, jej ľudia veria. Ďalším mýtom je, že kto je štíhly, je aj zdravý. A kto je obézny, je chorý.

 

Roky vedci diskutovali o tom, či človek môže byť zdravý aj v prípade, že má nejaké kilá navyše. Začalo sa počítať BMI, teda index telesnej hmotnosti (Body Mass Index). Podľa toho sa určuje, či má človek nadváhu, alebo či má naopak podváhu. V podstate je to pomer výšky a váhy človeka, no napriek tomu, že sa počítanie BMI zaužívalo, vedci nemôžu tvrdiť, že jeho výsledky sú stopercentné.
 
Ak je hodnota BMI do 25, tak má človek normálnu hmotnosť. Nad 25 je to nadváha a nad 30 obezita. Ak si chcete aj vy vypočítať BMI, na internete nájdete niekoľko kalkulačiek, ktoré tento index počítajú.
 
No v niektorých prípadoch výsledky nemôžu byť presné. Predstavte si takého kulturistu. Len ťažko môžeme v jeho prípade hovoriť o obezite, keďže je samý sval. No keď mu vypočítate BMI, tak sa výsledky šplhajú do nadmerných výšok. Jeho svalová hmota je totiž ťažká, no to neznamená, že je obézny.
 
Preto sa vedci zamerali ešte raz na to, že či naozaj človek, ktorý má vyššiu váhu, je náchylnejší na rôzne choroby ako ten, ktorý má váhu ideálnu. Výskumníci Cooperovho inštitútu v Dallase sledovali viac ako 25 tisíc mužov vo veku od 23 rokov a priebežne zaznamenávali, ktorí z nich trpeli akými chorobami a ktorí umreli.
 
Ak by sa mal mýtus potvrdiť, tak by museli dlhšie žiť štíhli muži. No výsledky boli iné. Miera úmrtnosti mužov s nadváhou alebo s obezitou, ktorí však mali pravidelný pohyb, bola nižšia, ako miera úmrtnosti štíhlych mužov bez pohybu. To znamená, že nie je až také dôležité, koľko kíl človek má, ale to, či je v dobrom alebo v zlom telesnom stave.
 
Nie každý je totiž predurčený na to, aby mohol byť štíhly. Koľko ľudí pravidelne cvičí, zdravo sa stravuje, no aj napriek tomu nedokážu schudnúť. A existujú zase aj takí, ktorí sa celé dni nepostavia z gauča, no aj tak sú úplne štíhli. Podľa tejto štúdie majú väčšiu šancu ochorieť tí, ktorí sedia na tom gauči, hoci ich BMI je dokonalé, ako tí, ktorí sú pri tele, no pravidelne sa hýbu.
 
Aj napriek tomu je potrebné si uvedomiť, že kilá, ktoré sa usádzajú na bruchu, sú nebezpečné. To znamená, že ak máte väčší zadok, nemusíte sa tak obávať, ako keby ste mali väčšie brucho. Práve brucho totiž zvyšuje nebezpečenstvo vzniku srdcových ochorení a cukrovky 2. typu. Podľa americkej štúdie by muži mali mať obvod pása do 102 centimetrov a ženy do 89 centimetrov.