Musíme byť v zime chorí?
O problémoch so zdravým sa v zimných mesiacoch píše často. Počasie je chladné a sychravé a náš organizmus dostáva zabrať viac ako inokedy. Pred príchodom zimy a počas nej všetci naokolo skloňujú slovo imunita a najrôznejšími spôsobmi sa snažia si ju posilniť, aby nepodľahli chrípke. Naozaj sme počas zimy náchylnejší na choroby? Čo si o tom myslia doktori?
V zimnom počasí na nás vplýva chlad a mráz, ktorý by sme najradšej obvinili z každého kýchnutia. Pravdou je, že by nás zima nemala trápiť tak, ako si myslíme. Podľa MUDr. Šimovičovej na normálneho človeka chladné počasie nevplýva negatívne.
„V našich zemepisných šírkach sme geneticky disponovaní na štyri ročné obdobia, a tým pádom sa nedá povedať, že by mali na nás zmeny ročných období extra pôsobiť. Jesenné a zimné mesiace zdravému organizmu neškodia, práve naopak. Vo vzduchu je viac vlhkosti, čo je dobré, lebo čím je vzduch teplejší a suchší, tým viac vysušuje sliznice dýchacích ciest, na ktoré sa potom skôr nalepia choroboplodné zárodky. Predo vzduch, ktorý je viac vlhký je zdravší.“ Napriek tomu sa mnohí z nás počas zimy trápia v posteli s chrípkou.
Čo nás chráni pred chorobou je naša imunita. Zdravý človek má imunitu väčšinou v poriadku. Je to prirodzená obranyschopnosť voči všetkým choroboplodným zárodkom aj voči všetkým cudzorodým látkam, ktoré voláme alergény. Znížená imunita sa môže prejaviť rôzne. Buď sú to alergie na pele, trávy alebo rôzne časti jedál. „Treba ale povedať, že človek sa nerodí imunitne úplne vyvinutý. Imunita, ktorá človeka ochraňuje po celý život je „hotová“ okolo šiesteho roku života. Dovtedy je vo vývoji. Samozrejme, každý má niečo geneticky dané od rodičov a ďalej imunitný systém postupuje úplne prirodzenou cestou v prípade, že sa tento proces nenarúšal častými infektami- väčšinou ochoreniami dýchacích ciest, angínami, zápalmi pľúc, priedušiek, uší, ktoré deti v predškolskom veku často mávajú. Pokiaľ dieťa prekoná 4-5 infektov do roka, nič sa nedeje. Jemu sa imunita vyvíja a posilňuje, lebo organizmus sám seba pestuje k lepšej a kvalitnejšej imunitnej odpovedi. Pokiaľ je to veľmi často a dieťa prechádza z choroby do rekonvalescencie a z rekonvalescencie do ďalšej choroby, imunitný systém sa môže posunúť do polohy, že sa riadne nevyvinie,“ hovorí MUDr. Šimovičová.
To znamená, že prirodzenú imunitu máme každý vyvinutú inak. Všetci si ju však môžeme rovnako posilniť. Najjednoduchšou cestou pre zdravého človeka je otužovanie. Okrem toho by sme sa mali vyhýbať teplému a suchému prostrediu a v žiadnom prípade nepodceňovať pravidelný pohyb. V strave rozhodne zvýšiť prísun ovocia a zeleniny v surovom stave. Obsahuje veľa vlákniny a sú v nej zachované všetky vitamíny, ktoré by sa po tepelnej úprave stratili.
Sú ale momenty, kedy naša imunita oslabne. Je to hlavne vtedy, keď prekonávame ťažké a stresujúce obdobie. Stres je naozaj faktor, ktorý znižuje imunitu. To je pravda. Človek si môže stresom navodiť zníženie imunity a potom je častejšie chorý. Vidím to u pacientov, ktorí akurát prechádzajú nejakým stresovým obdobím. Človek má vtedy väčšie šance ochorieť. Preto odporúčam na to myslieť skôr a imunitu si posilniť voľno predajnými prostriedkami. Na trhu sú napríklad probiotiká špeciálne vyvinuté na posilnenie obranyschopnosti a imunity Pearls WINTER+TM s obsahom aktívneho laktoferinu z kolostra. Tieto probiotiká majú vďaka japonskej technológii výroby trojitý obal, ktorý zaručí, že sa dostanú až tam, kde majú naozaj pôsobiť – do čreva. Sú vhodné aj pri antibiotickej liečbe, môžu ich užívať tehotné ženy a dokonca aj celiatici, pretože neobsahujú lepok.