Aké je "víkendové manželstvo"?
Hoci sa možno považujete za veľkých romantikov, je celkom možné, že aj vy sa budete skôr či neskôr musieť pozrieť na svoj partnerský vzťah očami ekonomicky zameraného človeka. Na Slovensku dochádza za prácou každý tretí pracujúci a stále viac párov sa uchyľuje k modelu montážneho manželstva, kedy jeden z partnerov žije cez týždeň v mieste zamestnania a domov sa vracia len na víkendy. Ohrozuje tak ekonomická kríza okrem našich peňaženiek aj naše vzťahy?
Prípadov montážneho alebo tiež víkendového manželstva stále pribúda, a preto túto tému zaradila tradičná značka Zlaté do svojho projektu Zlaté chvíle. Ten sa venuje súčasným trendom v partnerských vzťahoch a rodine a zamýšľa sa nad zmenami v dnešnej uponáhľanej dobe. Cieľom je primäť širokú verejnosť, aby sa zamyslela nielen nad týmito témami, ale aj nad svojimi vlastnými zlatými chvíľami.
Najčastejším dôvodom montážnych manželstiev sú financie. Väčšinou ide o muža, ktorý dostane lukratívnu pracovnú ponuku v cudzom meste a stále častejšie aj v cudzej krajine. Je tak postavený pred voľbu medzi časom stráveným s najbližšími a lepším zaistením rodiny. Stále častejšie to už ale nie je ani otázka voľby. Mnoho ľudí prácu v mieste bydliska jednoducho nezoženie.
„Nájsť prácu v malom meste je v posledných rokoch skutočne problém. Ponuku som dostal skoro až na druhom konci republiky. Vzhľadom k tomu, že je pre mňa dôležité byť schopný rodinu finančne zaistiť, rozhodol som sa prácu prijať,“ povedal v diskusii Peter zo stredného Slovenska.
Viac menej je nutné povedať, že táto zmena môže vzťahu prekvapivo tiež prospieť. Cez týždeň majú partneri možnosť venovať sa vlastným koníčkom, stretávať sa s kamarátmi a majú čas taktiež sami pre seba. Nikto vám tak nebude vyčítať, že ste sa vrátili v skorých ranných hodinách z večierku alebo naopak hrali celú noc videohry. Mimo víkendov sa tiež rozhoduje každý sám za seba. Chcete v utorok ísť do kina na romantickú komédiu, v stredu sa zničiť na hodine zumby a vo štvrtok sa nechať rozmaznávať na manikúre? Žiadny problém. Alebo vás naopak láka kombinácia futbalu a piva s kamarátmi? Smelo do toho!
„Odvtedy, čo manžel pracuje v Nemecku, mám cez týždeň kopec času na svoje kamarátky, a navyše sa na víkend omnoho viac teším,“ hovorí Radka z Partizánskeho a dopĺňa, „vždy sa snažím vymyslieť nejaký program, aby sme si potom čas spolu naozaj užili.“
Situácia je trochu odlišná, pokiaľ ide o rodinu s deťmi. Starostlivosť o domácnosť a potomkov tak spadá vo väčšine prípadov na ženu, ktorá s deťmi doma zostáva. Partner jej môže tak maximálne poradiť cez telefón.
„Manžel sa naplno stará o finančné zaistenie rodiny. Mne nezostalo nič iné ako sa naučiť meniť žiarovky, zatĺkať klince aj kosiť záhradu. Našťastie mi ale veľa pomáha pestúnka,“ zverila sa Marcela z Michaloviec.
Na mužovi je, aby sa s takou emancipáciou svojej ženy zmieril. Určite bude stále rada, keď partner cez víkend odsťahuje starý nábytok alebo odhrabe sneh. S bežnými vecami ho ale už zaťažovať nebude. Hoci muž zaopatruje celú domácnosť po finančnej stránke, môže sa niekedy cítiť nepotrebný. Zároveň tiež z časti stratí možnosť zasahovať do vývoja domácnosti a prípadne tiež do výchovy detí.
„Spoločne trávený čas vedie k vyplavovaniu endorfínov a poskytuje nové komunikačné témy,“ polemizuje nad témou psychológ Petr Šmolka, zároveň však dodáva, „samozrejme je to aj možný zdroj konfliktov, pretože rodina sa môže dostať do sporu, ako voľný čas stráviť.“
Otázkou teda skutočne zostáva, ako páry spoločné chvíle trávia, a nie koľko ich prežívajú. Existuje určite mnoho párov, ktoré sa vidia každý deň, ale väčšinu času strávia drobnými hádkami nad nepodstatnými problémami. Pár, ktorý je spolu len cez víkend, si potom spoločný čas možno viac váži a snaží sa z neho vyťažiť čo najviac. Bohužiaľ je to tak, že si svoje zlaté chvíle začneme často vážiť, až keď o ne prídeme. Zamyslite sa, či to nie je aj váš prípad.