Môže sa s vekom meniť sexuálna orientácia?
V škôlke sa s najväčším fešákom hráte na mamu a otca. Na základnej si myslíte, že máte prvého frajera. Na strednej so spolužiačkami riešite, ktorý maturant vyzerá najlepšie. Možno sa vydáte a máte dve krásne deti. Môže sa vám stať, že vás potom začne viac ako manžel priťahovať suseda z vedľajšieho vchodu? Podľa najnovších výskumov sa to stať môže.
Už dlhé roky psychológovia tvrdia, že svoju sexuálnu orientáciu si človek začína uvedomovať medzi trinástym a devätnástym rokom života. Mnohí sa s tým dokážu len ťažko vyrovnať, lebo celé detstvo sa pozerali na svojich heterosexuálnych rodičov, ktorých ani len nenapadlo, že by sa ich dieťa mohlo cítiť lepšie s rovnakým pohlavím. Človek je od detstva vychovávaný ako heterosexuál, hoci rodičia si nemôžu byť istý tým, či ním naozaj je.
Neskôr si začne uvedomovať, že rovnaké pohlavie, prípadne obidve pohlavia, ho priťahujú viac ako len opačné. Začne sa formovať v procese, ktorý sa volá coming out. Najprv má vo svojej identite zmätok, pretože aj sexuálna orientácia určuje jeho postavenie v spoločnosti a sociálnu rolu. Neskôr začne svoju identitu porovnávať s identitou iných ľudí a až potom ju začne tolerovať. No to neznamená, že ju bude aj prezentovať. S tým začne, až keď sa dostane do fázy akceptácie identity.
Do nedávna psychológovia tvrdili, že presne takto to je a že svoju orientáciu človek vie od začiatku a zmeniť by sa nemala. No najnovšie výskumy ukazujú, že bisexualita prichádza s vekom.
K bisexualite vraj majú väčšie sklony ženy. Ukázala to štúdia z Boise State University. Skúmali početnú skupinu žien a zistili, že 60 percent z nich priťahujú iné ženy, 50 percent má o ženách sexuálne fantázie a 45 percent sa bozkávalo s inou ženou. Ak si myslíte, že to boli študentky vysokých škôl, ktoré experimentujú na internáte, mýlite sa. Bisexualita je častá u starších žien. Že by prichádzala s vekom?
Na jednej strane je teda názor, že človek sa so svojou sexuálnou orientáciou narodí. Na druhej strane je názor, že bisexualita u žien prichádza s vekom. Ostáva len otázka, či je to, čo príde s vekom, skutočná bisexualita, alebo je to len určitá snaha vypestovať si naplnený vzťah?
Ženy možno majú niekedy pocit, že sú bisexuálne, pretože začnú mať v istom veku potrebu tráviť čas s inými ženami. Nie je to ale len o tom, že ženy si medzi sebou lepšie rozumejú, môžu sa rozprávať aj o tom, o čom sa s mužmi nebavia a majú k sebe bližšie? Nie je to náhodou len o tom, že vzťahy medzi ženami – kamarátkami bývajú pevné a emocionálne veľmi silné, pretože si dôverujú a rozprávajú sa aj o intímnych záležitostiach? Je to skutočne o sexuálnej orientácii alebo len o potrebe mať niekoho blízkeho?
Možno to súvisí aj s tým, že kult ženského tela je dnes veľmi silný. Kúpite si časopis, listujete si v ňom a na každej strane vidíte dokonalé ženské postavy. Je samozrejmé, že si ich budete pozerať. A možno časom nadobudnete pocit, že vás priťahujú. Ale priťahujú vás skutočne sexuálne alebo len túžite po rovnakej postave?
Nezáleží na tom, akú má človek sexuálnu orientáciu, dôležité je len to, aby sa s tým zmieril a nebál sa tak prezentovať na verejnosti. Dôležité je len to, aby nepociťoval predsudky a aby ho iní ľudia neodsudzovali. Len to môže byť trochu nepríjemné, keď vám v obývačke manžel pozerá futbal, deti si v izbe kreslia a vy zistíte, že by ste radšej žili so ženou. Môže sa to stať? Možno vás niekedy napadne, že so ženou by ste si lepšie rozumeli a že by vás aj viac priťahovala, ale to asi ešte neznamená, že s manželom nemáte čo robiť. Možno to nie je sexuálna orientácia, ale len túžba zažiť niečo nové, nájsť niekoho, kto vám rozumie (lebo sexuálna orientácia nie je len o sexe, ale aj o vzťahu) a dotknúť sa niekoho, kto vyzerá ako tá na titulnej stránke najnovšieho magazínu.