Presunúť na hlavný obsah

Strastiplná cesta nášho oblečenia. Aj vy môžete prispieť k pozitívnej zmene

Móda

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, aká je cesta vášho oblečenia? Z malého semienka, rastlinky, vlákna, tkaniny, látky až po samotnú výrobu, precestujú kúsky, ktoré máme v šatníku, tisícky kilometrov a prejdú minimálne stovkou rúk. Keď doslúžia v našich skriniach končia na skládkach, v púšti, spaľovniach alebo dostanú druhú šancu v second handoch. Udržateľnosť nie je len o tom ako a kde nakupujeme, ale ako sa o naše šaty vieme postarať.

Aká je cesta nášho oblečenia?

Myšlienka globalizovať módny priemysel s cieľom vytvoriť pracovné príležitosti v rozvojových krajinách sa sprvu javila ako šľachetná. V priebehu niekoľkých desaťročí vyrástli tisícky textilných tovární v Indonézii, Bangladéši, Číne, Indii, Vietname, Turecku, na Taiwane a iných krajinách, ktoré potrebovali zvýšiť svoj ekonomický štandard. Postupom času sme prišli na to, že pracovníci odevného priemyslu sa stali modernými otrokmi, ktorí pracujú v hrozných podmienkach, nedostávajú adekvátne ohodnotenie, trpia chudobou a rôznymi chorobami. V dôsledku enormného nárastu textilnej produkcie si vyberá aj pestovanie plodín využívaných v odevnom priemysle vysokú daň na kvalite životného prostredia. Keď si zrátame, že na výrobu jedného páru denimových nohavíc sa spotrebuje 7 500 litrov vody, čo predstavuje 7 ročný pitný režim priemerného človeka, vieme ľahkou matematikou prísť na to, koľko pitnej vody minieme na výrobu 80 miliónov kusov oblečenia, ktoré ročne uzrie svetlo sveta.  Všetky kroky výroby od pestovania plodín, hnojenia polí, farbenia látok ťažkými chemikáliami, šitia kolekcií, distribúcie lodnou alebo leteckou dopravou, predaja až po likvidáciu obnoseného odevu znamenajú pre svet environmentálnu katastrofu. Možno si kladiete otázku, čo sa deje s oblečením, ktoré končí v smetnom koši. Tu jeho cesta, samozrejme, nekončí.

Textilná púšť

Hlboko v púšti Atacama na území Chile sa každoročne formujú nové duny. Nie sú z piesku, ale z nepredaného oblečenia z obchodov s rýchlou módou. Stohy nechcených kolekcií, ktoré nemali ani to šťastie, aby si našli zákazníka, ležia na slnku a vypúšťajú do ovzdušia toxíny a rôzne chemikálie. Odhaduje sa, že v púšti Atacama končí každý rok až 59 000 ton nepredaného oblečenia z USA a Európy. Asi 20 000 ton z celkového importu do Južnej Ameriky sa podarí predať v Santiagu a iných metropolách, ostatok putuje na bohom zabudnuté miesto, kde neplatia žiadne zákony a nelegálne skládkovanie textilného odpadu nikoho netrápi. Na druhej strane, v meste Accra na území Ghany sa nachádza trh Kantamanto, ktorý združuje 30 000 maloobchodníkov. Tí dychtivo očakávajú pravidelnú zásielku nechcených vecí z Európy, Anglicka, Severnej Ameriky a Austrálie. Každý týždeň príde do Accry 15 miliónov kusov oblečenia. Obživou miestnych podnikateľov sa za posledné tri dekády stal predaj second hand odevu, interiérových doplnkov a iných „harabúrd“, ktoré na trhu pripomínajúcom smetisko, idú na odbyt ako teplé rožky. V miestnom jazyku dostalo oblečenie z druhej ruky názov „broni we wu“, čo v doslovnom preklade znamená „biely človek zomrel“. Obyvatelia Ghany totiž nevedeli pochopiť, ako sa ľudia zo západného sveta dokážu dobrovoľne vzdať vecí, ktoré sú v dobrom stave.  Ani Kantamanto sa však s prílivom obnoseného oblečenia nedokáže vysporiadať. Milióny kúskov končia na tamojších skládkach, pričom v ich útrobách žijú tie najbiednejšie rodiny s deťmi.

Nosme naše veci až do roztrhania

Globálny trend konzumu pravdepodobne nezvrátíme, ale ako zákazníci môžeme rozhodovať aspoň o tom, aké značky podporujeme a ako sa o naše oblečenie budeme starať. Základom je vlastniť kvalitné a nadčasové kúsky, ktoré nepodliehajú žiadnym trendom. Kvalitu materiálu si všimnete už v obchode, prípadne sa môžete riadiť podľa štítkov. Správny mix syntetických a prírodných materiálov vám zaručí komfort aj trvácnosť odevu. Dobrým pomocníkom pri kúpe sú aj rôzne certifikácie GOTS, OEKO- TEX alebo Cradle to Cradle naznačujúce, že daná značka je transparentná a etická.  Oblečenie treba správne uskladniť, aby vám slúžilo čo najdlhšie. Doprajte mu priestor, šaty z jemných materiálov zaveste a zoznámte sa s metódou skladania odevov od priekopníčky upratovania Marie Kondo.

Všetko s mierou

Medzi 7 základných pravidiel prania patrí: perte len vtedy, keď je to nevyhnutné, perte na nižších stupňoch, oblečenie pred praním prevráťte naruby, nežiadúce škvrny odstráňte z oblečenia ihneď a následne perte odevy v bežnom režime, pred praním si skontrolujte štítok a piktogram s odporúčaným režimom prania a na záver, pokiaľ vaše oblečenie zapácha dymom, vyvetrajte ho na čerstvom vzduchu alebo použite osviežovač textílií. S inteligentnou práčkou LG F610V10RW2W, ktorá podľa jemnosti vlákien zvolí optimálne pracie pohyby, dosiahnete efektívnu a šetrnú starostlivosť. Nachádza sa v energeticky najúspornejšej triede A. Žehleniu sa vyhnete aj vďaka technológii Steam+™ ktorá vaše oblečenie počas prania naparí, čím sa prirodzene vyrovnajú vlákna textilu. Je ideálna aj pre alergikov a komunikuje s vami na diaľku prostredníctvom funkcie LG ThinQ + wi-fi Sušička LG RC91V9AV2QR sa v domácnosti stane vašou obľúbenou pomocníčkou. Podobne ako práčka aj ona sa nachádza v energeticky najúspornejšej triede A+++, čiže šetrí náklady aj životné prostredie. Podľa posledného pracieho cyklu nastaví správny sušiaci cyklus cez wi-fi, čím automaticky nastaví všetko tak, aby šetrila váš čas a peniaze. Posledným kúskom v skladačke správnej starostlivosti o oblečenie  je výber pracieho gélu alebo prášku.  Aj vďaka nemu šetríte textilné vlákna a ekosystém. Až 60% všetkého oblečenia sa vyrába zo syntetických vlákien. Zo syntetických materiálov sa počas prania uvoľňujú do odpadových vôd plastové mikročastice, ktoré sa neskôr stanú súčasťou potravinového reťazca. Skúste nabudúce prať v špeciálnych vrecúškach, ktoré zachytávajú škodlivé mikrovlákna.

- reklamná správa -