Diéta, ktorá sľubuje okamžitý výsledok. Dopustiť na ňu nedajú ani známe celebritné tváre
Bez úpravy stravy pôjdu kilá dole len horko-ťažko. Ako sa ich však zbaviť bez toho, aby sme hladovali?
Dnes už známa diéta DASH bola navrhnutá v Amerike spočiatku za úplne iným účelom, než znížením hmotnosti - a to ako prostriedok na redukovanie vysokého krvného tlaku. Ako sa však už za krátky čas ukázalo, tento typ stravovania nesie so sebou viacero výhod. Okrem spomínaných zdravotných benefitov totiž ponúka aj to, po čom túži nejedna žena - a to výrazne zníženie hmotnosti bez zbytočných hladoviek či odoprierania.
Viaceré publikácie dokonca túto diétu označili za nielenže pre telo neinvazívnu, ale zároveň aj za najlepšiu, aká tu za posledné desaťročie bola. Naše telo totiž neoberá o žiadne významné živiny, práve naopak - dodáva mu všetko to, čoho má nedostatok.
Prečítajte si: Beh sa stáva čoraz vyhľadávanejšou aktivitou. Ako však pri ňom spáliť čo najviac kalórii?
Pozor na jednu potravinu
Aj DASH diéta ma svoje pravidlá. Najvýraznejšou potravinou, ktorej sa bránia, je soľ. Tá síce nášmu telu do určitej miery prospieva, no zároveň aj pridáva na kilách a vo väčšej miere spôsobuje zdravotné ťažkosti. Jej výrazné obmedzenie síce zo začiatku nebude ničím ľahkým, no ľudia, ktorí nesolia tvrdia, že to rozhodne stojí za to. Už po dvoch týždňoch výrazne obmedzenej konzumácii soli pocítite, že vám v skutočnosti až tak nechýba.
Diéta odporúča, ay ste prijímali maximálne 2300 miligramov sodíka denne, čo od oka znamená približne jednu čajovú lyžičku. Nedajte sa však pomýliť, soľ sa nenachádza len v soľničke, ale zároveň aj v niektorých potravinách či pri ich príprave.
Neprehliadnite: Workout recept na sexi postavu po vzore tanečníčok: Takto sa to podarí aj vám
Ako na to?
Prvá fáza diéty je o vypustení škodlivých tukov. Počas dvoch týždňov by ste mali potravín, akými sú sladkosti, biela múka, červené mäso či tučné mliečne výrobky. Váš focus by mal prebiehať na zdravé jedlá, a tak by sa vo vašich jedálničkoch mala objavovať najmä zelenina, ryby, strukoviny či oleje. Odporúčaný je aj olivový olej, ktorý je mnohonásobne zdravší a prospešnejší pre telo než ten palmový či slnečnicový.
Približne po dvoch týždňoch sa dostávame do ďalšej fázy diéty a to je pridanie ovocia. Dovtedy by ste ho mali konzumovať skutočne len zriedkavo, nakoľko obsahuje mnoho cukrov. V tejto fáze zvýšte najmä svoj príjem jabĺk, banánov či ananásu. Tieto potraviny vám zaženú chuť na sladké a vďaka ich pravidelnej konzumácií budete môcť pridať do jedálnička aj malú sladkosť. V poslednej fáze by ste si ju dokonca mohli dopriať aj každý deň - podmienkou je však jesť aspoň šesťkrát denne v menších dávkach. Základom je totiž pravidelná strava, ktorá by denne nemala prekračovať denne 2000 kalórii.