Presunúť na hlavný obsah

Od ekonómie k bytovému dizajnu: Timea Gajdošová má slabosť pre staré domy, no zariaďovala aj houseboat

Lifestyle

Vzťah k estetičnu sa u nej prejavoval už odmlada a postupne si k nej našiel cestu aj profesijne. Svoje prvé vizualizácie publikovala na Instagrame a vôbec nečakala takú pozitívnu odozvu. Odvtedy je v jednom kolotoči, no bytový dizajn nie je pre ňu len prácou, ale aj koníčkom.

Na začiatok, môžeš sa trocha bližšie našim čitateľom predstaviť? 

Volám sa Timea Gajdošová a bývam v Bratislave. Som vydatá a mam dve dospelé deti. Dcéra Natália sa vybrala v otcových šľapajách a ukončuje UCL v Londýne zameranú na ekonómiu a syn Adam práve končí strednú školu a pripravuje sa na štúdium architektúry v Miláne.

Cesta od ekonómie k bytovému dizajnu

O tom, že to Timeu vždy ťahalo k bytovému dizajnu, svedčia jej prvé prerábky ako tínedžerky, kedy rada interiér skrášľovala a premiestňovala nábytok. Okrem toho si vlastné bývanie vždy zariaďovala sama a išlo v ňom o nadčasové zladenie praktickosti a estetickosti. So zariaďovaním interiéru pomáhala aj svojím kamarátom a rodine: „Často sa ma pýtali prečo sa navrhovaním a zariaďovaním interiéru aj neživím. Snažila som sa o nadčasové zladenie estetickosti a praktickosti. Aby som svoje predstavy vedela vizuálne odprezentovať, absolvovala som školu interiérového dizajnu. Nepredpokladala som však, že vymením svoju prácu v oblasti ekonómie za prácu interiérovej dizajnérky. Svoje prvé vizualizácie som publikovala na instagrame @timeadesign. Vôbec som nečakala takú intenzívnu odozvu. Ani som sa nenazdala a v jednom momente som pracovala na interiéroch niekoľkých bytov. Zo dňa na deň som sa začala naplno venovať práci s interiérmi

Mohlo by vás zaujímať: Bývanie podľa štylistky Jany Tomas: Kam chodí na trendy doplnky, ktoré menia jej domov na snovú oázu?

Práca je jej koníčkom a splneným snom 

Pre Timeu je práca zároveň aj koníčkom, čo je pre každého splnený sen. Čas, ktorý strávi napríklad pri rendrovaní obrázkov, nepokladá za stratený či nezmyselný. Robí to jednoducho dovtedy, kým nie je výsledný efekt taký ako si ho predstavovala. Okrem iného ju na jej práci baví aj práca s ľuďmi, s ktorými vedie rozhovory predtým než začne pracovať. „Z rozhovoru zistím, aké majú denné návyky, čo preferujú v interiéri, aký štýl sa im páči. Až keď mám úplnú predstavu ako klienti fungujú, začnem pracovať na vizualizácii,“ hovorí a dodáva, že najväčšiu radosť má vtedy, keď je už interiér hotový do poslednej bodky a keď vidí radosť majiteľov. 

Ktoré vlastnosti pokladáš pre prácu bytovej dizajnérky za kľúčové? 

Pri práci interiérového dizajnéra je dôležité byť empatický. Schopnosť vcítiť sa do potrieb a predstáv klientov je nevyhnutnosť. Ujasnenie si jeho predstáv a zosúladenie rôznych faktorov je pri interiérovom dizajne základ úspechu. 

Jej srdcovkou je tento typ interiéru

Pre Timeu sú v rámci výberu typu interiéru, ktorý ide zariaďovať, úplnou srdcovkou staré byty a domy s vysokými stropmi a prekrásnymi oknami. „V týchto interiéroch sa snažím zachovať všetko staré v čo možno najväčšej miere a zariadiť ho v modernom minimalistickom dizajne s dizajnovými prvkami." Pri zariaďovaní nielen starých bytov a domov sa najviac dokáže „vyšantiť“ práve v kuchyni a jedálni. Prečo? „Pretože z toho sa dá vytvoriť skutočná oáza, kde sa rodina rada stretáva a cíti dobre.“ 

Viete, že keď je houseboat už na vode, tak použitie vodováhy nemá zmysel? 

Avšak, ak by mala odpovedať, ktoré interiéry sú skutočne zaujímavé pre bytového dizajnéra alebo teda konkrétne pre ňu, boli by to napríklad housboaty. Prečo? „Som veľký fanúšik lodí a všetkých vecí spojených s „vodáctvom“, a preto za zaujímavé interiéry, ktoré som mala možnosť robiť, pokladám houseboaty. Tento typ bývania na vode je špecifický už z dôvodu svojich technických špecifík. Cieľom je čo najlepšie využiť otvorený priestor okolia a zostať čo najviac v kontakte s vodou a okolitou prírodou aj v čase, keď sa návštevník nachádza vo vnútri houseboatu. Rozsiahle presklenia a limitujúci vnútorný priestor kladie veľké nároky na optimálne rozloženie jednotlivých prvkov. A viete, že ak je houseboat už na vode, tak použitie vodováhy nemá zmysel a je nesprávne? Houseboat totiž v čase osádzania interiéru môže byť ešte nevyvážený a v náklone na niektorú stranu. Vtedy je vodováha zbytočná.“

Na ktorý svoj projekt si skutočne hrdá a prečo? Bol zároveň pre teba aj výzvou?

Rada spomínam na všetky moje projekty. Momentálne sa okrem iného venujem historickej budove v prímorskom mestečku, v ktorej bude menší butikový hotel. Je to pre mňa výzva a zároveň aj radosť pracovať s takýmto estetickým prostredím. 

Čítajte tiež: Bytový dizajnér André Sedmák: Pri prerábaní vám postačí vymeniť tieto základné veci a máte nový domov

Ak by ste si chceli pozrieť Timeino portfólio projektov, nájdete ich na jej stránke www.timea.design. 

Na koľkých projektoch súčasne dokážeš pracovať? Je to náročné, „prepínať“ medzi projektmi? 

Nie je pre mňa náročné "prepínať" medzi projektami. Beriem to ako príjemnú zmenu. Motivuje ma to k vyššiemu výkonu. Momentálne sa venujem hlavne 3D vizualizáciám a zároveň koordinujem dva projekty už v realizačnom štádiu.

Najviac sa stotožňuje s minimalizmom a abstraktnými obrazmi 

Timea pracuje s rôznymi štýlmi. Podľa jej slov, stretla sa aj s prípadmi, keď sú predstavy klienta za hranicou toho, s čím sa dokáže stotožniť. Vtedy radšej odporučí kolegu, ktorému je daný štýl bližší. Naopak, najviac sa stotožňuje so štýlom a predstavou klienta, ktorá je minimalistická: "Najbližší mi je minimalistický interiér v achromatických bielo-šedo-naturálnych farbách s čiernymi akcentmi. Obľubujem v interiéri umiestňovať umenie, ako napríklad originálne abstraktné obrazy.“ Presne v takomto štýle má zariadený aj vlastný domov, kde je farby vidieť najmä na obrazoch. 

Oči treba mať stále otvorené 

V oblasti bytového dizajnu je podľa Timeiných slov dôležité mať oči stále otvorené. Či už ide o sledovanie nových trendov v médiách a na internete alebo aj návšteva už zrealizovaných priestorov. Kde berie vlastne inšpiráciu? „Poznatky o nových možnostiach získavam aj v rámci komunikácie s predajcami jednotlivých prvkov interiéru. Tiež si sledujem práce slovenských aj zahraničných dizajnérov a architektov. Keď mám trochu viac času, dokážem stráviť hodiny prezeraním fotiek interiérov a architektúry. Toto je pre mňa zároveň relax.“

Sleduješ aktuálne trendy? Dá sa povedať, že ľudia im podliehajú? Alebo sa stretávaš skôr s klientmi, ktorí idú vlastnou cestou a štýlom? 

Súčasťou mojej práce je nenútene a vhodnými argumentami nasmerovať klienta správnym smerom a dostať sa k vkusnému výsledku. Cieľom je, aby ten interiér vyhovoval aj požiadavkám a predstavám klienta a zároveň spĺňal trendy moderného bývania.

Aké sú teda aktuálne trendy v bývaní, v interiéri? 

Trendy sú neustále vo vývoji, avšak stále prevláda minimalizmus. Materiály sa zmäkčujú, často sa využíva zamat a menčester.  Trendy sa prikláňajú k prírode, k naturálnym drevinám, kameňu a sklu. Do dnešných interiérov zasahuje často industrializmus. V poslednej dobe sa vkráda do interiéru aj rustikálny trend. Preferuje sa nábytok s dlhou životnosťou. V interiérovom dizajne dnes nie je ničím nezvyčajným všetko skombinovať a napriek tomu vytvoriť oku lahodiaci interiér. Trendom v roku 2021 sú farby. Po dlhej dominancii bielej a prípadne čiernej kuchyne sa začínajú preferovať farebnejšie prevedenia. Prevláda tmavo zelená, modrá a bordová. V ostatných doplnkoch je tohtoročný trend sivá v kombinácii s výraznou žltou.

Machové steny  či interiér s „waw“ efektom nie sú jej šálka kávy 

Timea prezradila aj to, čo ju pri pohľade na nejaký konkrétny interiér odpudzuje. Nie je fanúšikom, ak je v interiéri veľa lesku, zrkadiel a kryštálu pokope. To je druh interiéru s „waw“ efektom, kde je všetkého príliš veľa. „Takýto interiér mi príde veľmi prvoplánový a rýchlo omrzí. " Tiež dodáva, že nikdy nepodľahla a už ani nepodľahne trendu ako sú machové steny a obrazy. 

Okrem bytového dizajnu cestovanie a netradičné športy pre ženy 

Ako nám Timea prezradila, jej práca je zároveň pre ňu aj koníčkom. No má okrem neho aj ďalšie, ktorými sa nabije a oddýchne si: „Najväčším koníčkom je cestovanie, ktoré mi prináša nové inšpirácie. Rada aktívne športujem. V lete preferujem vodné športy ako wakesurfing, wakeboarding a potápanie. V zime rada trávim čas v horách, kde sa snažím udržiavať v kondícii hlavne pri skialpových túrach. Pravidelne si však rada zacvičím aj powerpump alebo jogu.“ Ako s úsmevom dodala, nie je pre ňu žiadny problém sa „prepínať“ medzi týmito športami. 

Neprehliadnite: Krásne a štýlové bývanie v slovenských podmienkach: Architekt radí, ako na to

A čo je jej najväčším snom v rámci bytového dizajnu? 

V pracovnej oblasti je mojím najväčším snom raz pracovať spolu s mojím synom a pomáhať mu v jeho plánovanom povolaní architekta. Som rada, že moje nadšenie z architektúry a dizajnu s ním môžem zdieľať.

Ďakujem za rozhovor a prajem veľa pracovných aj osobných úspechov.