Bývalá fitness trénerka Denisa Lipovská: Investícia do vlastného tela je na celý život
Bývalá fitness trénerka, dnes predovšetkým mama, ale aj influencerka. Denisa sa s nami podelila o svoje inšpiratívne názory a jasne pomenovala aj svoje priority. Čo si myslí o práci influencera a ďalších veciach?
Investícia do vlastného tela je na celý život
Denisa sa dlhé roky venovala fitnesu a dosiahla v ňom aj viditeľný úspech. Profesionálne súťaženie ju naučilo podľa vlastných slov úžasnej disciplíne a sebaovládaniu najmä v stravovaní. Fitnesu tiež vďačí za to, že dnes aj po dvoch deťoch má telo aké má, pretože práve tá investícia do vlastného tela je na celý život: „Aktívne som súťažila v reprezentácii viac ako 2 roky. Bolo to pre mňa úžasné obdobie, aj keď nesmierne náročné. Fyzická príprava, tréning, diéty... Niekedy sa obzriem späť a neverím že som to zvládala.“
Byť dobrou mamou je pre ňu dnes priorita
Potom sa stala mamou dvoch detí a jej priority sa zmenili: „Dnes chcem byť zdravá, silná a plná energie predovšetkým pre rodinu, nie kvôli súťažiam. Materstvo zmenilo okolnosti môjho života, čiastočne aj moju prácu, pretože už nepôsobím ako fitness trénerka, ale dalo mi to nový zmysel života. Pracovať na sebe, aby som bola dobrou mamou pre moje deti a dokázala im byť na tomto svete ešte dlho oporou.“
Každá mama potrebuje aj čas sama pre seba
No hoci je matka, je stále aj žena a podľa nej by starostlivosť o seba mala aj napriek deťom zostať pre ženu prioritou: „Pretože žiadna mama nedokáže podávať ten náročný materský výkon, keď nie je vnútorne silná, nemá energiu, necíti sa dobre, či už na duši alebo na tele. Každému ako starostlivosť stačí niečo iné. Pre mňa je aktuálne veľmi dôležitý čas osamote... čas na cvičenie bez prítomnosti detí, čas na svoju prácu a čas na relax. Dôležitá je pomoc partnera a rodiny, dnes je veľa maminiek s deťmi neustále bez pomoci a to je veľmi náročné. Netreba sa báť o pomoc požiadať a dopriať tak aj deťom čas, kedy objavujú svet mimo našej prítomnosti.“
Mohlo by vás zaujímať: Cvičenie online ako alternatíva fitness centier. Takto si vytvarujete dokonalé pozadie už za pár dní
Ako teda vyzerá jej cvičebná rutina dnes?
Keby som mala odpoveda,ť ako by som chcela, aby vyzerala moja tréningová rutina, odpoviem, že by som chcela chodiť 3x do týždňa do fitness centra a potom doma pravidelne trénovať stojky a jógu. Aktuálne mi tie fitness centrá chýbajú najviac... To je to, čo som si odniesla ako rutinu z fitness čias. Ja keď prídem do fitka, mám okamžitý náboj motivácie, okamžitú chuť držať činky a cvičiť... ľahšie tam prekonám únavu a po pár sériách to tam ide doslova samo. A tiež si myslím, že fitko sa len veľmi ťažko dá tréningovo napodobniť v domácich podmienkach. Doma som sa preto zamerala na niečo iné. Trénujem stojky, rozvíjam flexibilitu. Cvičím ashtanga jógu a potom si tvorím také tréningové kombinácie, pri ktorých kombinujem ľahké posilňovanie s vlastnou váhou a strečingové prvky. Najviac mi to aktuálne zaberá na príjemné svalovice. Takéto tréningy si so mnou môže zacvičiť každý, kto ma sleduje na Instagrame alebo Facebooku. (@denisalipovska).
Ako ste načrtli, aktuálne sú fitnes centrá zatvorené. Pre mnohých je tak náročné „dokopať sa“ k cvičeniu doma. Máte pre nich tip ako sa motivovať?
Niekedy netreba čakať na vhodný okamih, kedy sa nám neviem ako úžasne chce alebo sa na to cítime. Moja skúsenosť je taká, že paradoxne si najlepšie zacvičím, keď sa mi do toho veľmi nechce. Oblečiem si niečo športové, postavím sa na podložku, zapnem hudbu a hýbem sa. Ono sa to telo naštartuje celkom rýchlo a potom to ide.
K zdravému životnému štýlu patrí aj zdravé stravovanie. Ako ste na tom vy?
Ja veľa a dobre varím. Zdieľam moju kuchyňu tiež na sociálnych sieťach a teší ma, že moje recepty ľudia skúšajú a chutia im. Sú zdravé, jednoduché z dostupných surovín a vhodné pre celú rodinu. Jeme aktuálne veľa zeleninových polievok, vajíčka, ryžu, ovsené vločky, ovocie, mäso oveľa menej ako kedysi, ale nie sme vegetariáni. U nás nemajú miesto takmer žiadne údeniny, polotovary, minimalizujeme donášky z reštaurácií a aktuálne na jar pridávame stále viac šalátov.
Ste zvyknutá robiť si pravidelne aj povedzme nejaký druh detoxu, pôstny deň a pod.?
Slovo detox sa bohužiaľ stalo na sociálnych sieťach už pomaly nadávkou. Je to taká nepochopená téma podľa mňa. V žiadnom prípade nie som zástancom extrémov v stravovaní. Myslím si, že detox sa dá dosiahnuť aj vyváženou stravou, očistenou o nejaké výrazné alergény. Držala som niekoľko krát 12-dňovú ryžovú kúru. Naschvál poviem kúru, pretože to nie je forma, ako sa detoxikovať, ale forma ako očistiť svoje stravovanie na chvíľu od všetkého, čo nás môže ťažiť. Je dôležité si takúto kúru dôsledne naštudovať, naplánovať a ideálne skonzultovať s niekým, kto tomu rozumie a nepúšťať sa do ničoho extrémneho. Za extrémne formy považujem dlhodobé pitie čistých neriedených štiav zo zeleniny a ovocia, potom rôzne formy práškových náhrad stravy alebo dlhodobé hladovanie v akejkoľvek forme.
Snažíte sa viesť k zdravému stravovaniu aj svoje deti? Dá sa to?
Myslím, že deti prirodzene preberajú stravovacie návyky svojich rodičov, čiže pokiaľ sa rodina stravuje rozumne a deťom sa o strave a o tom, aká je jej dôležitosť pre naše zdravie veľa hovorí, myslím si, že sa v nich prirodzene vyvinie zdravý vzťah k zdravému jedlu.
V súčasnej dobe, je problémom prinútiť deti na tabletoch a mobiloch aj k nejakému pohybu...
Pohyb funguje rovnako ako stravovanie. Deti sú úžasní pozorovatelia, keď vidia aktívnych rodičov, čo chodia behať, bicyklovať sa, do posilňovne. Maminu, čo doma na chvíľu nechá neporiadok neporiadkom a ide si dať jogu, alebo si vybehne celá rodina zaskákať na trampolíne, v zime lyžovať, v lete plávať. Keď má rodina vzťah k pohybu, zákonite ho majú aj deti. Vo vyššom veku je samozrejme dôležitá už aj motivácia, vzťahy s rovesníkmi, krúžky a spoločnosť, v ktorej sa dieťa pohybuje. Ale vždy je tam rodič, ktorý udáva rytmus.
Čítajte tiež: Aj žena na materskej dokáže rozbehnúť biznis. Andrea podporuje remeslá a plní si rozprávkové sny
Okrem matky ste však dnes aj influencerka. Do akej miery si myslíte, že je vhodné alebo dobré deliťsa s ľuďmi o svoje súkromie? Kde sú vaše hranice?
Toto je tiež taká veľmi individuálna téma. Ja chápem aj ľudí s názorom, že sociálne siete sú pre nich nebezpečné miesto a boja sa zdieľať čokoľvek. Potom chápem aj takých, čo pod zamknutými profilmi potrebujú mať ten pocit, že to majú vo svojich rukách a potom chápem aj takých, čo zdieľajú absolútne detaily svojho súkromia úplne verejne. Dnes je v tomto naozaj doba neobmedzená... Niekto sa cíti ohrozený, aj keď ide 200 metrov po tme v okolí svojho bydliska a niekto sa kľudne vyberie do nie úplne bezpečnej destinácie s celou rodinou a necíti sa nijak ohrozený. Je to vždy osobná voľba a každý si musí niesť následky svojho rozhodnutia. Čo ale úplne nepochopím je trend, kedy sa ľudia za zamknutými anonymnými profilmi potrebujú vyjadrovať s nepochopením, s nenávisťou a zlobou na iné profily. Z toho mi dokáže byť veľmi smutno. Chce to viac porozumenia a menej závisti v tejto dobe.
Máte aj osobnú skúsenosť?
Stretávam sa s týmto fenoménom, samozrejme ale našťastie v tak malej miere, že ma to nestihne nejako zasiahnuť. Som vďačná aj za kritiku, niekedy je konštruktívna a donúti ma pozrieť sa na to z iného pohľadu. A také tie bezduché nenávistné výlevy od anonymov, na tom sa zasmejem, vymažem a zabudnem v sekunde vymazania. Treba mať trošku hrošiu kožu v tomto.
O aký odkaz ako influencer sa snažíte?
Môj profil je venovaný rodine, zdravému životnému štýlu, pohybu a snažím sa zdieľať taký normálny ľudský pohľad na život, možno aj s dávkou humoru a nadhľadu. Snažím sa prinášať realitu môjho žitia, delím sa o zážitky, problémy aj radosti... Mám skoro 38 rokov, čo to som v živote preskákala, dosiahla nielen v športe, ale aj pracovne a ak môj život dokáže motivovať iných, cítim, že je to takto správne. Že keď vďaka mne len jedna žena zmení svoj pohľad na seba, bude sa mať radšej, bude sa lepšie stravovať alebo sa vďaka mne pustí do nejakého športu, považujem to za úspech.
V čom je práca influencera podľa vás skvelá a v čom zase náročná?
Dnes to chce obrovské množstvo času robiť kvalitný obsah. Lebo už dávno to nie je len o tom že „veď sa len odfotí“, dnes je silná konkurencia a tlak od agentúr aj klientov na stále lepšie, kreatívnejšie výstupy. Je to pre mňa niekedy náročné skĺbiť všetko, pretože chcem byť dobrá v tom čo robím a na čo sa necítim, že to urobím dôkladne, radšej do toho nejdem. Preto si vyberám spolupráce, preto ich nerobím veľa a dala som si záväzok, že na prácu využívam predovšetkým čas, kedy nie som s deťmi. Keď som s nimi, chcem mať odpracované a venovať sa im.
Neprehliadnite: Ako sa z čašníčky stala profi fotografka. Katka Šlesárová sa sama vypracovala na fotografickú špičku
Ako by si človek podľa vás mal zachovať zdravú myseľ a pozitívne myslenie v dnešných časoch. Ako sa to darí vám?
Och, dnes je naozaj veľmi ťažko niektorým ľuďom. Mne sa aj ťažko dáva v tomto nejaká rada, pretože doba zasiahla skutočne každého, možno len každého v inej miere. Treba to len vydržať, hľadať neustále taký ten pokoj v sebe, pretože trápením sa, nervozitou a hnevom nepomôžeme v tejto dobe ani sebe ani našim blízkym.
Ďakujem za rozhovor a prajem veľa osobných aj pracovných úspechov.