Presunúť na hlavný obsah

Budeme mať v budúcnosti viac vzťahov, lebo sa dožívame viac rokov?

Partnerské vzťahy

Dnešná doba je iná. Možno ju definovať ako najúžasnejšiu a najdesivejšiu zároveň. Aspoň, čo sa vzťahov a emócií týka.

Sme dnes iní ako kedysi?

Áno, je to fakt, hoci tomu možno neveríte. Žijeme v historicky najlepšej dobe. A netýka sa to len „horných 10 000“. Ľudia budú tvrdiť, že sa nachádzame  vo veľmi nebezpečnom svete. Drvivá väčšina štatistík však hovorí presný opak. Žijme v najbezpečnejšom svete a najväčšom blahobyte v dejinách vôbec. Proste pozerajme sa na dáta, ktoré nepustia. Samozrejme, reč je o priemere. Čísla totiž hovoria jasne. O tom, koľko ľudí má doma tečúcu vodu, dostatok jedla, teplo, mobil, internet, jednoducho veci, ktoré ešte pred desiatkami, nehovoriac stovkami rokov, boli len vymoženosťou kráľov a najvyšších tried. A niektoré neexistovali vôbec. No zároveň je 21. storočie tým najdesivejším, v jednej a tej najcitlivejšej oblasti. Emócie, city, prejavy lásky, empatia, to všetko je rapídne na ústupe. A vzťahy tohto storočia, patria rovnako medzi tie najviac komplikované v dejinách. 

Stáva sa z nás postupne akási virtuálna generácia, ktorá základné veci dáva do úplného úzadia. „Napriek pokroku doby a takmer neobmedzeným možnostiam je evidentné, že mladým ľuďom niečo chýba. Nie je to ich nevďačnosť, ale rýchlosť každodenného života, ktorá prináša svoje obete. Neostáva nám dostatok času na rodinu a priateľstvá, ľuďom čoraz viac chýba opora a pocit bezpečia. Presne od toho však samotný vývoj vzťahov závisí. Absentujúce prejavy lásky hľadáme tak v náručiach rôznych ľudí,“ vysvetľuje klinický psychológ Mgr. Martin Miller.
 
„Kým kedysi mal človek jedného stabilného partnera, ktorého si pudovo vybral, dnes je to už skôr v rovine science fiction. Samozrejme, mortalita v bojoch a ťažkých životných podmienkach bola naozaj vysoká, takže sa stávalo, že zväčša žena bola nútená nájsť si časom nového partnera. Išlo však skôr o praktickú úlohu. Zaobstaranie jedla a tepla, ktoré sama nedokázala dať mnohopočetným potomkom. V priemere mali títo ľudia 2 parnerov za život. Dnešný priemer je 5. A to číslo je skutočne alarmujúce,‟ vysvetľuje Mgr. Katarína Nádaská, etnologička.

Exponenciálny svet je pre nás náročné prijať

To kto, na ako dlho a prečo vstúpil do nášho života, sa stáva nejakým zanedbateľným číslo. No to nie je úplne v poriadku. A veľmi podobne to majú nastavené muži aj ženy. 

„Keď sa dám so ženou dokopy a očakávam od toho viac ako len sex na jednu noc,  je pre mňa podstatné to, koho mala predo mnou. Ale myslím si, že som celkom tolerantný v tomto smere. Číslo do 5 je pre mňa úplne akceptovateľné. Ja som mal asi 7 vážnejších známostí. Každá trvala v priemere rok a nezdá sa mi to nejaké mimoriadne vysoké číslo. Viem, že mnohí moji kamaráti mali viac parneriek,“ prezradil 35-ročný manažér Marek.

Mohlo by vás zaujímať: Muži narodení v týchto znameniach milujú najintenzívnejšie: Máte takého po svojom boku?
 
„Aktuálne mám po svojom boku muža, ktorý ma pred mesiacom požiadal o ruku. Chodíme spolu síce len rok, no výborne si rozumieme. A vieme o sebe všetko. Čo sa týka jeho ‚ex‛, nemal predo mnou vôbec tajnosti. Na túto tému sme sa veľmi otvorene bavili. Mal dva vážne vzťahy a zhruba štyri známosti na jednu noc. Priznám sa, že samotné číslo som neriešila. Ani ženy ako také, čo boli v jeho živote dlhšie. Skôr ma zaujímali tie, s ktorými strávil len večer. Ale samotnú úlohu v rámci toho, či by som si ho bola ochotná vziať alebo nie, to nezohrávalo. Uvidíme, čo nám spolu prinesie budúcnosť. Necháme sa prekvapiť. Verím, že práve on je mojou konečnou stanicou,‟ hovorí 31-ročná make-up artistka Veronika.
 
„Vo vzťahoch, ktoré som mala doposiaľ, mi najviac chýbala jedna vec: prejavy náklonnosti, ocenenia, vďaky. Slovíčko ‚ľúbim ťa‛ som síca počúvala prvých pár mesiacov, no potom ako keby zapadlo prachom. Rovnako aj nejaké uznanie či pochvala. Dokonca aj bežné ďakujem. Je to už štyri roky, čo som single a cítim sa spokojnejšie. Nič od vzťahu neočakávam, preto sa nesklamem. Neviem, čo bude, ale zatiaľ mi to takto vyhovuje,“ dodáva 29-ročná realitná maklérka Izabela.

Prečítajte si: Milenka môjho muža mi otvorila oči: Vďaka nej som pochopila, ako som roky nechala šliapať po svojom sebavedomí

Ešte pred pár rokmi naši predkovia presne vedeli, ako bude ich život a život ich detí vyzerať. Zmena medzi dvomi až tromi generáciami bola prakticky zanedbateľná. Ich život sa líšil naozaj v minime vecí. Nehovoriac o tom, že sa dožívali priemerne polovicu toho ako dnes my. To sa však veľmi zásadne zmenilo. Veci, ktoré boli pre nás pred 10 rokmi sci-fi, sú dnes úplne bežné. Inteligentné telefóny, domy, autá. To všetko je realita, nad ktorou sa už ani nepozastavujeme. Zásadné na pochopenie všetkého je vnímať rozdiel medzi lineárnym a exponenciálnym uvažovaním. Ľudia však nedokážu prirodzene uvažovať exponenciálne, a preto dnes často nevieme uchopiť razantný progres rôznych oblastí. Zdá sa nám neuveriteľný. A práve vzťahy patria do tejto kategórie.  

Skúste odhadnúť nasledovné: 

  • Ak urobíte 50 lineárnych krokov, ako ďaleko sa dostanete? (lineárny krok = bežný krok, teda každý má rovnakú dĺžku, napr. 1 meter; ak ich teda urobíte 50, odpoveď je jasná
  • Ak urobíte 50 exponenciálnych krokov (teda každý krok má dvojnásobnú dĺžku toho predchádzajúceho – prvý 1 meter, druhý 2 metre, tretí 4 metre…), ako ďaleko sa dostanete?

Kým zapnete kalkulačku na svojom iPhone a presvedčíte sa o výsledku, poďme k tomu, čo som tým chcela povedať. Ľudstvo väčšinu času žilo v lineárnom svete. Sila exponenciálov teda nie je v tom, že by zvyšovali požiadavky na výkon, ale robia rovnaký výkon zásadne jednoduchší. A tento fakt je pri vzťahoch celkom desivý, nemyslíte? 
 
„Dnes nevieme odhadnúť, aký bude náš život o 5 či 10 rokov. Rovnako netušíme, ako sa bude vyvíjať život našich detí. Je však veľmi pravdepodobné, že počet vzťahov bude stúpať. A nesúvisí to s priemernou dĺžkou života, ale absenciou emocionálnej oblasti, ktorá sa z našich životov vytráca, kvôli rýchlosti doby...“ dodáva Nádaská.