Štítna žľaza sa netýka každého, kto priberá alebo nevie schudnúť: Prečo to niektorí zneužívajú a čo by mali zmeniť?
Veľa ľudí za svoje priberanie obviňuje štítnu žľazu, aj keď ju majú úplne v poriadku. Zaujímalo nás preto, kde je problém a čo by mali podľa fitnes trénera Michaela Achbergera zmeniť.
Veľká časť populácie si myslí, že ochorenie štítnej žľazy alebo hormóny štítnej žľazy používané na liečbu spôsobujú nadváhu. V skutočnosti je to inak. Znížená činnosť štítnej žľazy vyústi v nedostatok hormónov potrebných pre správnu funkciu metabolizmu. Telo sa dostane do spomaleného, energeticky úsporného režimu a začne si chrániť zdroje energie a zadržiavať tekutiny, čo môže viesť k prírastku hmotnosti o zhruba päť kilogramov.
Málokedy však ide o nadváhu, ktorú by pacienti radi zviedli na štítnu žľazu. Užívanie chýbajúcich hormónov štítnej žľazy vráti telo do normálneho metabolického stavu a oných zhruba päť kíl zadržanej tekutiny sa opäť vylúči.
Zvýšená činnosť štítnej žľazy síce často skutočne vedie k zmenám telesnej hmotnosti, alebo naopak k patologickému schudnutiu. Pre niektorých pacientov je to spočiatku príjemné, ale postupne dochádza k rozvoju príznakov, pacient sa začne cítiť choro a zvyčajne ho aj okolie upozorní, že s ním niečo nie je v poriadku.
Prečítajte si: Kedy je dobré vážiť sa pri chudnutí a kedy radšej nie: Tieto slová fitnes trénera by ste si mali vziať k srdcu
Len 5 kilogramov navyše
Aj keď hormóny štítnej žľazy riadi náš metabolizmus a pri ich nedostatku sa nám znižuje energetický výdavok, je preskúmané, že dochádza k vzostupu hmotnosti asi len o päť kilogramov, a to pri ťažko zníženej funkcii štítnej žľazy. Hmotnosť sa zvýši preto, že sa v tele začnú hromadiť tekutiny a vznikajú opuchy. Po preliečení sa hmotnosť veľmi rýchlo vracia k norme. Tuky sa teda ženám netvoria kvôli poruche štítnej žľazy. Môže za to zlý životný štýl, mastné jedlá a nedostatok pohybu.
Bez jódu by sa naše telo neobišlo
Štítna žľaza je najznámejším endokrinným orgánom. Jej úlohou je produkovať hormóny tyroxín a trijódtyronín. Bez týchto hormónov nedá prežiť. Súčasťou molekúl týchto hormónov je jód, ktorý bunky aktívne vychytávajú z krvi a k produkcii hormónov je bezpodmienečne nutný. Jódový deficit bol vyriešený v 50. rokoch minulého storočia, kedy sa jód začal pridávať do soli.
Ako telu ponúknuť dostatok jódu
Soľ s obsahom jódu je dnes už samozrejmosťou. Je vhodné zaradiť do jedálnička aspoň raz týždenne morské ryby alebo produkty z morských rýb. Môžete skúsiť aj špeciálne mierálky, ktoré obsahujú veľké množstvo jódu. Ale pozor na predávkovanie. Denná dávka je asi malý štamperlík takejto minerálky denne. Jódom sa môžeme predávkovať a tým spôsobiť zvýšenú funkciu štítnej žľazy.
Štítnu žľazu nájdeme na prednej strane krku v dolnej časti, pod chrupavkou v podkoží. To je výhoda, pretože keď sa štítna žľaza zdurí, môžeme si ju nahmatať a vyhľadať včas lekára.
Najznámejším a najčastejším ochorením štítnej žľazy je jej zväčšenie, ktorému sa hovorí struma. Príčinou tejto choroby je nedostatok jódu, ktorý štítna žľaza potrebuje k výrobe hormónov. Aby mohla aj naďalej produkovať ich dostatočné množstvo, tak sa zdurí. Vznik strumy však ešte neznamená, že je narušená aj funkcia štítnej žľazy.
Keď štítna žľaza produkuje málo hormónov
Jedná sa o hypofunkciu štítnej žľazy a je v populácii častejšia. Telo funguje spomalene, prejavuje sa únava, pocit chladu, znížená schopnosť sústrediť sa, pacient trpí poruchou pamäti.
Po čase sa príznaky zhoršujú. Výsledkom zníženej funkcie štítnej žľazy sú tiež depresie. Tento stav sa nedá úplne vyliečiť, ale pomoc je celkom jednoduchá. Hormón sa telu dodáva pomocou liekov. Správny liek a dávkovanie sa musí stále sledovať, pretože nadmerným dodávaním hormónu sa zvyšuje riziko nebezpečenstva osteoporózy (rednutie kostí) a srdcové arytmie a poddávkovaním zase zvýšime krvný tlak a hladinu cholesterolu.
Keď štítna žľaza vyplavuje viac hormónov, ako naše telo potrebuje
Tomu sa hovorí hyperfunkcia štítnej žľazy. Príznaky sú presne opačné ako u hypofunkcie: rýchly tep, nervozita a podráždenosť, stály pocit horúčavy, svalová slabosť, mäknutie nechtov, padanie vlasov, častejšie vylučovanie, úbytok na váhe pri stále rovnakom príjme potravín, u žien kratší menštruačný interval a slabšie krvácanie. Často majú pacienti pocit prebytočnej energie a ak sa im zníži hladina hormónov, niekedy si pacienti sťažujú, že toho už toľko nestihnú. Ale ak by sa zvýšená funkcia neliečila, malo by to pre naše telo veľmi zlé následky. Zlá funkcia srdca, rednutie kostí, psychické problémy. Mnoho ľudí s hyperfunkciou má tiež problémy s očami. Majú ich začervenané, podráždené, suché a opuchnuté. Objavuje sa zvýšený tlak na očný nerv a na tkanivo v očnici, čo spôsobuje vyliezanie očí z očných jamôk. Liečenie býva zložitejšie.
Neprehliadnite: 10 diétnych potravín pre rýchle chudnutie do plaviek: Naštartujú metabolizmus tak, že kilá pôjdu ihneď doluZápaly štítnej žľazy
Za ochorením štítnej žľazy nemusí stáť len nedostatok alebo prebytok jódu. Čím ďalej častejšie sú autoimúnne ochorenia vo forme zápalu štítnej žľazy. Ide v podstate o poruchu obranyschopnosti organizmu, kedy telo začne tvoriť protilátky proti štruktúram štítnej žľazy. Počet týchto ochorení v posledných rokoch stúpa. Je to choroba civilizačná. Najčastejšie sa autoimúnne ochorenie štítnej žľazy vyskytuje v detstve, v tehotenstve a u žien v prechode.
Ako spoznám, že trpím poruchou štítnej žľazy?
Poruchy štítnej žľazy sa dajú diagnostikovať krvnými testami. Mali by si ich nechať urobiť ľudia, v ktorých rodine sa ochorenie štítnej žľazy vyskytlo. Je totiž dedičné. Nie je to náročné vyšetrenie, napriek tomu sa niektorí pacienti vyšetreniam bránia. A sú to hlavne muži.