Poradíme vám, ako sa obliecť do divadla: Čo všetko si vyžaduje návšteva kultúrnych udalostí?
Poradca pre štýl a etiketu, Miroslav Paluch vám poradí, ako sa vhodne obliecť, pokiaľ sa chystáte do divadla či na inú kultúrnu či spoločenskú udalosť.
Neviem, ako vy, ale ja pociťujem veľký obdiv, rešpekt a úctu k budovám postaveným v minulých letopočtoch. Rešpekt a úcta sa násobí funkčnosťou, ktorou tieto stavby oplývajú. Nebudem vás napínať. Mám na mysli budovy, ako je Slovenské národné divadlo či susediaca budova Reduta.
Apropo, Reduta, neoslohová budova postavená v rokoch 1913 – 1919. Dalo by sa povedať, že to bolo a je miesto zábav, estrád, umeleckých vystúpení. Patrí k najvýznamnejším aristokratickým kultúrno-spoločenským stavbám. Po druhej svetovej vojne bola znárodnená a pridelená Slovenskej filharmónii. Monumentálna reprezentačná stavba odvtedy ponúka širokej verejnosti kultúrne vyžitie v podobe bohatého koncertného života za účasti špičkových umelcov a umeleckých zoskupení z celého sveta. Vrátil sa tam aj Bratislavský ples.
Mali by sme si vedieť uctiť umelcov
Čím viac ľudí sa zúčastňuje spoločenskej udalosti, tým „noblesnejšie“ by sme mali byť oblečení. V prípade Reduty ide o 700 miest. Obrátil som svoju pozornosť na Redutu, pretože je to miesto, ktoré často navštevujem. Obsah tohto článku je a mal by byť aplikovateľný na všetky kultúrne ustanovizne, menej či viac preferované. Kultúrne sa civilizovaní ľudia vyžívajú vari na celom Slovensku. Do spoločnosti dnes chodíme vo väčšom množstve a častejšie. Chodíme tam aj preto, aby sme robili dobro sebe, okoliu. Nie preto, aby sme otravovali svojou prítomnosťou ovzdušie na spoločenských akciách.
Dodržiavaním pravidiel slušného správania si spríjemňujeme vzájomný styk, vyjadrujeme istú zdržanlivosť a rešpekt k ostatným. K účinkujúcim o to viac. Šancu naučiť sa to má každý z nás. To, že nebudeme vedieť jesť príborom na tej najvyššej úrovni, je menšie zlo ako to, ak budeme vulgárni a netaktní. Doba prináša zjednodušenie pravidiel etikety, etiketa je premenná. Typickým rysom správania sa stáva neformálnosť. To ešte neznamená, že nemáme byť úctiví, pozorní, galantní, taktní.
Inšpirujte sa: Pitti Uomo a šatník tých najlepšie oblečených mužov planéty: Zistite, čo robí muža skutočne neodolateľným
Naučme sa byť dámou, džentlmenom
„Noblesnosť‟ neznamená nutne frak, ktorý prepustil svoje miesto smokingu, či správanie v dobe vládnutia francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV., zakladateľa etikety.
Oblek, šaty nie sú symbolom nadradenosti. Práve naopak, náš odev má okrem iného aj tú vlastnosť, že nás prezrádza – definuje. Je dôležite uvedomiť si úroveň spoločenskej akcie. Na to slúži dress kód vyplývajúci zo spoločenskej akcie, miesta a času konania. Jednou z úloh dress kódu je splynúť s davom, nie v ňom nevhodne vyčnievať. Premiéra v národnom divadle si zaslúži smoking, dámy môžu mať malé spoločenské šaty. Na bežné divadelné predstavenia nie je bezpodmienečne nutná u pánov kravata, postačí sako a nohavice. Dámy sa dolaďujú k pánovi. Divadlá malých javiskových foriem si nevyžadujú formálne oblečenie. To isté platí aj v prípade, keď ideme do kina. Koncerty vážnej hudby bývajú väčšinou po 18. hodine, preto je vhodné u pánov mať tmavý spoločenský oblek s kravatou a čierne topánky na zaväzovanie. Pri podujatiach, ako je vernisáž alebo krst knihy, CD, sa riadime miestom a časom danej akcie. Nezabúdajme na to, že džínsy nie sú vhodným odevom do divadla a na koncerty vážnej hudby. Samozrejmosťou by mala byť osobná hygiena a celková upravenosť.
Patríme do civilizovaného sveta
K správnemu oblečeniu akosi automaticky patrí aj vhodné správanie. To je na mieste stále! Žijeme v rýchlej dobe, ale pozdrav či úcta k okoliu by mala byť samozrejmosťou. Alebo hádam stačí, že „ja na to mám, ja nemusím?‟ Všetko si kúpiť sa naozaj nedá! Máme šancu a priestor sa to naučiť, nie všetci sa narodili so zlatým príborom a v hodvábnych perinkách.
Je nevhodné a neprípustné prísť na spoločenskú udalosť, koncert, divadlo, kino v tom, v čom ste celý deň. O akcii viete s predstihom a máte dostatok času sa upraviť, spríjemniť si večer, užiť si program. Urobiť dobro sebe aj okoliu.
Dodržiavať etiketu nie je ľahké. Potrebuje to dosť sebazaprenia a disciplínu. Verte, že ľudia vo vašom okolí to budú vedieť ohodnotiť. Možno len milým pohľadom, úsmevom, pokývnutím hlavy ako znak uznania. Prísť na poslednú chvíľu, prerážajúc sa uličkou, vyložiť si nohu na jediné voľné miesto, v oblečení zo včera a piť z umelohmotnej fľaše vodu (pitný režim musí byť) pripomenúc svojej partnerke, kto je tu dôležitý, je tiež prejavom. V tomto prípade bol hrdinom partner, nie orchester filharmónie a už vôbec nie dirigent.
Neprehliadnite: Nohavicové kostýmy ako nový znak ženskosti: Naučte sa ich nosiť a odhaliť svoj sexepíl
Vráťme sa k etikete, k tej, ktorá by nám mala byť blízka. K tej, ktorou ukážeme okoliu, že patríme do civilizovaného sveta. Šatňa je asi neodmysliteľnou súčasťou návštev podujatí. Je jednoznačne starosťou pána. Pomôže dáme z kabáta, položí ho na pult a až potom si vyzlečie svoj. Aj keď nie je povinné zaplatiť za šatňu, džentlmen to uhradí. Verte mi, pani zo šatne si vás zapamätá. Pri odchode môže nastať viacero variantov. Ak ide dáma s pánom k pultu šatne, najprv pomôže dáme a potom sa oblečie on. V prípade, že dáma čaká neďaleko, oblečie sa najprv muž a až potom pomôže jej. Ak hovoríme, že dáma čaká neďaleko, tak len v prípade, že je v spoločnosti niekoho známeho. Dáma nikdy nečaká na pána. Pán môže čakať na dámu. V prípade, že sa podujatia zúčastňuje priateľka mužovej partnerky, s kabátom ako prvej pomáha jej a až potom svojej blízkej.
Mohlo by vás zaujímať: Biznis oblečenie v pracovnom prostredí: V čom robia muži najčastejšie chyby a ako sa zladiť vhodne?
Najprv zdravíme neznámych a až potom známych
To isté pravidlo platí aj pri zdravení. V páre, v skupine ľudí najprv pozdravíme neznámych a až potom známych. A je to jedno, či je to na ulici, v práci alebo na spoločenskej udalosti. Je samozrejmosťou prísť načas. Do radu vstupuje prvý muž, s pozdravom, poďakovaním, úsmevom a najmä tvárou k prísediacim. Partnerku usadí po pravej ruke. Výnimka môže byť, ak vedľa nej sedí nejaká osoba, pri ktorej nechce sedieť, alebo jej niekto prekáža vo výhľade. Na začiatku radu dáma nesedí, je to miesto pre pána. O používaní a najmä nepoužívaní mobilu na spoločenských podujatiach sa už toľko popísalo, ale predsa. To, že si ho vypíname, je samozrejmosťou. Nefotíme, nenahrávame si nič a nikoho. Aj keď máme mobil stíšený, neposielame SMS, nesledujeme sociálne siete. Ak niekto vstupuje do radu, postavíme sa a uvoľníme mu priestor. Nevstávame z miesta a nehľadáme známych v sále. A verte alebo nie, zažil som, keď spolusediaci telefonoval so známym, že ho vidí a že aj on je na predstavení. Úplne postačí, keď sa počas prestávky stretnete, pozdravíte sa a podelíte o kultúrny zážitok, napríklad pri poháriku sektu či prosecca. Fakt, že ste znalcom týchto nápojov, preukážete tým, že pohár budete držať za stopku a to čo najnižšie, aby ste zachovali chladený nápoj.
Príjemné prostredie, umelecký zážitok, stretnutia so známymi, vhodné spoločenské oblečenie doplnené taktom, galantnosťou, úsmevom. To všetko akosi patrí k nám, sme predsa civilizovaní.