Toto všetko si môžete priniesť z kúpaliska: Na tieto veci si rozhodne dajte pozor!
Letné mesiace, všetci radi využívame na kúpanie a trávenie času pri vode. Avšak práve v tomto období, by sme mali byť obzvlášť opatrní. Z vody na kúpalisku a prírodných jazerách si totiž môžme priniesť veľa neželaných ”suvenírov”.
Obzvlášť opatrní by ste mali byť, ak beriete k vode svoje ratolesti. Aj napriek prísnym normám a kritériám, ktoré by mali kúpaliská dodržiavať, je pobyt malých detí v týchto zariadeniach naozaj nebezpečný. Bábätká do pol roka, by ste na verejné kúpaliská nemali brať vôbec.
Toto vám hrozí
Stačí len oslabená imunita, či nepatrná otvorená ranka na koži a môžete mať problém. Od žalúdočných ťažkostí, zvracania či hnačky, vás môžu potrápiť kožné choroby, ktoré sa neliečia práve najľahšie. ”Vo vode sa často vyskytujú kvasinky a huby zodpovedné za mykózy, z ktorých najčastejšie môžete chytiť pleseň nôh. Ďalšou nepríjemnosťou sú bradavice. Práve tie sú vysoko infekčné a majú dlhú inkubačnú dobu. Najmä maličké deti sú náchylné na takzvané molusky, ktoré sú vírusovým ochorením kože. A tých sa veru zbavuje veľmi ťažko, hovorí MUDr. Mária Brozmanová, dermatovenerologička. Navyše z vody na kúpalisku môžu bábätká, ktorých imunita ešte nie je dostatočne vyvinutá, dostať aj žltačku typu A.
Najlepšia je prevencia
Mali by ste si dať pozor najmä na hygienu, ale aj teplotu vody. V príliš teplej vode sa baktérie samozrejme množia oveľa rýchlejšie. Osprchujte sa vždy pred a po pobyte v bazéne a aj po každom odchode z kúpaliska. Rovnako dôležité je chodiť v týchto priestoroch radšej v obuvi ako bosý. Nezabúdajte si vymeniť po odchode z vody vždy mokré plavky za suché.
Prečítajte si: Neznáma žena si na kúpalisku odloží vrchný diel plaviek: Takto by ste mali reagovať, v prítomnosti svojich ratolestí!
Správny výber dobrého kúpaliska je alfou a omegou pobytu pri vode. Úplnú istotu má človek iba pri kúpaní sa v mori, keďže slaná voda dezinfikuje. Preto, ak si nechcete pokaziť leto, nezabúdajte na prevenciu.