Byť mladším súrodencom nesie so sebou i útrapy: Aj s týmito 7 vecami sa vaše mladšie dieťa pasuje celý život
Hovorí sa, že s každým neskôr narodeným dieťaťom už od narodenia zaobchádzame ako v bavlnke. Všetko mu dovolíme a vo veľa rozhodnutiach už nie sme natoľko prísni. Starší súrodenec mu takpovediac vydláždil cestu. Má to však naozaj také jednoduché?
1. Je ťažké prekonať niekoho tieň
Možno ani nie je lepší, je však tým, ktorému sa ako prvému z detí niečo podarilo. A tento prívlastok staršiemu dieťaťu už navždy zostane. Poraziť či nebodaj prekonať staršieho súrodenca sa od prvej chvíle stáva vopred prehraným bojom mladšieho potomka. Akokoľvek sa dieťa snaží, rodičia či učitelia majú až príliš často tendenciu porovnávať ho s tým starším a ono tak napriek všetkej snahe z povestného tieňa nikdy nevyjde.
Prečítajte si: 7 dôvodov, prečo by ste svojmu dieťaťu nemali dávať odmalička všetko: Šiesty bod by ste určite zažiť nechceli
2. Starší zlyhá, mladší sa stáva útočiskom
Rodičia akoby podvedome kládli na svoje prvorodené dieťa určité nároky. Všetky ich nesplnené túžby, sny a vízie sa vďaka prvému potomkovi majú šancu premeniť na skutočnosť. Ak však v niektorých prípadoch dieťa zlyhá alebo si nebodaj vyberie inú cestu, akú pre neho rodičia vysnívali, všetka pozornosť rodiny sa upriami na mladšieho súrodenca. Je jedno, kam ho to v živote ťahá, treba presa naplniť túžby rodiny.
3. Nekonečné očakávania
Neuveriteľné výkony musia byť prekonané ešte neuveritelnejšími. V prípade mladšieho súrodenca nezáleží na tom, či je sám so svojimi výsledkami alebo úspechom spokojný, pokiaľ tým nespĺňa očakávania, ktoré na základe staršieho dieťaťa nastavili samotní rodičia. Výhra v bežeckej súťaži alebo získanie štipendia neznamená nič, ak nimi mladší súrodenec neprekoná svojho staršieho rivala.
Mohlo by vás zaujímať: Najpopulárnejšie mená pre deti v roku 2016: Čo prezrádzajú o osobnosti dieťaťa?
4. Pomoc je preceňovaná
Tí skorej narodení často nevedia, ako funguje svet, potrebujú pomoc, radu a niekedy i finančnú podporu. Od mladších potomkov sa však následne očakáva, že si s veľa vecami poradia i bez väčšej pomoci a sami. Rodičia už predsa svoj podieľ práce urobili a starší súrodenec im, takpovediac, cestu vydláždil. Načo potom mrhať zbytočnou námahou, peniazmi a časom?
Inšpirujte sa: Viete, ako pripraviť vaše dieťa na ďalšieho súrodenca? Nám s manželom sa osvedčil tento jednoduchý trik!
5. Nikto nepotrebuje tretieho rodiča
To, čo povie starší súrodenec je sväté a to neplatí len pri počiatočných hrách a doťahovaní sa, ale i v neskoršom dospelom období. Mladšie dieťa sa musí vyrovnať s faktom, že nezáleží len na názore rodičov, ale i staršieho brata či sestry a práve ich názor sa vo väčšine prípadov berie do úvahy ako prvý. Starší súrodenec nielenže preberá zodpovednosť, keď rodičia odídu na chvíľku z domu, ale i v situáciách, kedy len potrebuje dokázať svoju nadradenosť.
6. Veľké zmeny sa stanú všednými
Prvý deň v škole, prvá prečítaná kniha či promócie po úspešnom zvládnutí štúdia. Tieto a im podobné milníky v živote detí sú pre rodičov niečím výnimočným. Ak ich však zažijú so svojím prvorodeným dieťaťom, nie je vobec prekvapivé, ak podobnú dávku nadšenia nezdieľajú i pri prežívaní úspechov svojho druhého potomka. Veci, aj tie, ktoré sa kedysi zdali nedosiahnuteľné, postupom času akoby zovšednejú a je len ťažké navrátiť im stratený lesk len preto, že v živote druhého dieťaťa sa dejú po prvýkrát.
Neprehliadnite: Vo výchove syna sa vyhnite tejto veci: Neskôr to nebudete musieť ľutovať
7. Všetko sa dozvie ako posledné
Rodinné udalosti akejkoľvek dôležitosti sa do uší najmladšieho potomka dostávajú akosi pomaly a lenivo. Príbuzní akoby nerátali s tým, že i najmladší člen rodiny môže mať na veci svoj názor a to hlavne preto, že ho až do poslednej možnej chvíle považujú za príliš malého čo neskúseného. Tento rodinný stereotyp je však zdá sa pretrvávajúcou a základnou chybou „v celom systéme.“