Detox jedného z najdôležitejších orgánov, ktorý podceňujeme: Takto v lete dostáva zabrať
Naša pokožka je odrazom fungovania nášho vnútra. Ak niečo nie je v poriadku, viditeľne sa to prejaví.
Koža je najrozsiahlejším orgánom ľudského tela s povrchom približne 2m2. Málokedy sa však o túto časť tela staráme tak, ako by si zaslúžila. V lete je koža vystavovaná extrémnym podmienkam a práve preto, by sme mali dbať o jej starostlivosť. Ak patríte k ľuďom, ktorí sa často v lete spália, prípadne mate rôzne kožné ochorenia, určite by ste mali vyskúšať jednu z kožných očíst.
Čítajte: Samotest, ako zistíte, ktorý z orgánov máte zanesený: Pečeň, obličky alebo hrubé črevo?
Koža je zložitý orgán, ktorý tvoria mnohé špecializované bunky a má niekoľko dôležitých funkcií, najmä ochranných. Chráni a izoluje hlbšie uložené orgány, je dôležitá pri regulácii teploty organizmu, chráni pred zranením, infekciami, chemikáliami, ale aj pred ultrafialovým žiarením. V koži sa tiež vytvára potrebný vitamín D. Pri potení sa koža správa ako malý vylučovací systém a z tela cez ňu odchádza voda, soľ, močovina a iné látky.
Kožné choroby sú väčšinou príznakom podráždenia tela toxínmi, prípadne dôsledkom slabého hrubého čreva. Stravovanie zamerané na odstránenie, neutralizáciu toxínov a vhodné lokálne ošetrenie sú zvyčajne najefektívnejším riešením. Na základe výskumu a prieskumu sa zistilo, že väčšina kožných problémov súvisí so spôsobmi stravovania, nedostatkom niektorých živín, alebo potravinovými intoleranciami a preto pozorovanie pokožky vo vzťahu s jedlom je dôležitá prevencia závažnejších ochorení.
Ako sa nedostatky niektorých živín prejavujú na pokožke:
Svrbiaca pokožka – omega 3 a 6 esenciálne mastné kyseliny
Začervenané, bolestivé pery a jazyk – vitamín B2
Šupinková pokožka pri korienkoch vlasov – biotín
Ekzém a dermatitída – vitamín B2, vitamín B12, kyselina listová, vitamín B6
Bledá pokožka – železo, zinok, vitamín B12
Pomalé hojenie rán – vitamín E, zinok, vitamín C
Krvácanie ďasien – vitamín C, vitamín B3
Mastná pokožka – zinok.
Detoxikácia kože stravou
Ak sa rozhodnete pre detoxikáciu kože stravou, zaradiť by ste si mali do jedálnička hlavne nasledovné:
Zelené, oranžové a žlté plodiny, predstavujúce bohatý zdroj beta karoténu (provitamín A), ktorý zmierňuje tvorbu mazu a chráni pokožku. Zároveň obsahujú chlorofyl, ktorý pomáha prečisťovať krv od toxínov. Medzi najbohatšie zdroje patria - morská riasa chlorela, ale aj mrkva, tekvica, sladký zemiak, broskyňa, špenát, rukola, kel, mangold, hlávkový šalát, kučeravý šalát, zelený jačmeň a iné.
Neprehliadnite: Najhoršie stravovacie návyky, ktoré denne robíme: Takto ochránime telo pred toxínmi a dodáme črevám rovnováhu
Zelenina a rastlinné bielkoviny zo strukovín, predovšetkým v ich pôvodnej forme, obsahujú veľa vlákniny, čím pomáhajú detoxikovať organizmus.
Potraviny bohaté na omega 3 a 6 nenasýtené mastné kyseliny a vitamín E - patria sem najmä orechy, semiačka, avokádo, mastné ryby z divokých vôd (makrela, sardinky, losos)
Potraviny bohaté na zinok, ktorý je dôležitý pre produkciu vitamínu A, urýchľuje hojenie jaziev, raniek a napomáha regenerácií tkanív. Sem patria najmä tekvicové semiačka, sezamové semiačka, ovsené vločky, špenát a shitake huby.
Čo by ste mali z jedálnička vylúčiť?
Minimalizovať príjem živočíšnych tukov a bielkovín – mäso a mliečne výrobky.
Veľmi štipľavé potraviny, mastné jedlá, potraviny vyrobené z jednoduchých cukrov ako sladkosti, ale aj biele pečivo, chlieb a cestoviny.
Detoxikácia kapustou
Kapusta pomáha zvlhčiť črevá, prečistiť krv, má antioxidačné a protizápalové účinky a podporuje detoxifikačné procesy v tele. Konzumácia kapusty a teplý zábal pomáhajú pri kŕčových žilách, vredoch na nohách, bolestiach spojených s artritídou a rankách na koži.
Suroviny: menšia kapustová hlava, 2 hrnčeky čistej filtrovanej vody, 1 bio citrón, 1 polievková lyžica ľanového oleja
Postup:
Kapustu poriadne umyjeme a rozkrojíme na dve časti. Polku hlavy vložíme do hrnca s vodou a na miernom ohni varíme pod pokrievkou 20 minút. Potom ju odstavíme a vodu precedíme do inej nádoby. Uvarenú kapustu zjeme ešte teplú. Jednu hodinu potom odšťavíme druhú polku kapusty s citrónom aj s kôrou. Do tejto šťavy pridáme vodu, v ktorej sa varila prvá kapusta. Každú hodinu treba vypiť ½ šálky tohto nápoja, pokiaľ sa nevypije celý. Počas tejto očisty sa môžu piť bylinkové čaje zo šalvie, ďateliny lúčnej alebo vývar z Mladého jačmeňa. Dĺžka očisty je 1-3 dni.
Mohlo by vás zaujímať: 8 úžasných faktov o orechoch, ktoré ste nevedeli: Zistite, ktoré sú najviac vhodné pre váš organizmus
Detoxikácia hroznovou šťavou
Hrozno pomáha posilniť a prečistiť krv, chráni pevnosť a pružnosť kolagénu – vláknitých bielkovín, ktoré sa nachádzajú v stenách ciev, bunkách tkanív, ďasien, kostiach a zuboch, zlepšiť detoxifikáciu organizmu (obsahuje bunkové soli). Má takisto diuretické účinky – uvoľňuje zadržanú vodu z tela, zmierňuje bolestivé močenie, zlepšuje reguláciu krvného tlaku a cholesterolu, pomáha regulovať hladinu cukru v krvi a zlepšiť citlivosť tela na inzulín. Fytochemikálie obsiahnuté v hrozne majú antibakteriálne, antioxidačné a protizápalové účinky.
Postup: Počas tejto očisty sa konzumuje iba hroznová šťava (čím tmavšie hrozno, tým lepšie), nekonzumuje sa nič iné, ani sa nič iné nepije. Dĺžka očisty je 3-4 dni.
TIP: Prírodná detoxikácia prostredníctvom zeleného jačmeňa dokonale očistí vaše telo.