Najhoršie „zdravé“ zvyky, ktoré sú už prežitkom: Fámy o množstve vypitej vody, teplote, a mnohé iné vyvrátené!
Aj vy sa zubami – nechtami držíte niektorých presadzovaných názorov o zdraví? Možno robíte chybu.
Niektoré vaše zdravotné návyky sú už dnes prakticky históriou. Všetko sa vyvíja, vrátane výskumu o niektoré zaužívané tipy sú dnes už zastaralé. O ktoré ide?
Umývanie zubov minimálne trikrát denne
Mali by ste si čistiť zuby ráno a večer. Áno! Tak prečo nie aj na obed? „Ďalšie ťahy kefkou môžu narušiť zubnú sklovinu, najmä ak ste práve jedli niečo kyslé,“ objasňuje stomatológ Jeffrey Cole. Výsledok? Váš najlepší úmysel môže dokonalému úsmevu viac uškodiť ako polepšiť a prílišným umývaním by vaše ústa mohli byť náchylnejšie na ochorenia ďasien a dutín. Kým trikrát je príliš veľa, raz nestačí. Odborníci radia umývať si zuby dvakrát denne dve minúty. Ak máte potrebu vyčistiť zuby aj po obede, použite dentálnu niť.
Mohlo by vás zaujímať: (Ne)Dokonalý chrup vypovedá o vašom zdraví: Zuby prezrádzajú, koľko života máte ešte pred sebou!
Znižovanie horúčky za každú cenu
Mať horúčku znamená, že vaše telo bojuje s chorobou. Ak máte teplotu o stupeň alebo dva vyššiu ako normálne, vaše telo zvyšuje produktivitu svojich imunitných buniek a pomáha im zahnať infekciu. To znamená, že ak si naservírujete tabletku na zníženie teploty, v realite telu bránite bojovať. Výnimkou je teplota nad 39,4 °C alebo trvajúca dlhšie ako tri dni.
Na bolesť chrbta zaberie len pilulka
Austrálska štúdia dospela k záveru, že uľavenie vášmu chrbtu pilulkou je len krátkodobá záležitosť, ktorá vám nepomôže zbaviť sa problému. Existuje len jeden spôsob, ako uniknúť bolesti. Začať sa hýbať. "Ľudia sa často boja pohybu, ale je to najlepšie, čo môžete pre uzdravenie chrbtice urobiť," hovorí Christopher Maher, autor štúdie. Jediné, na čo si vraj máte dať pozor, sú prudké pohyby hneď na začiatku. Začnite ľahkou prechádzkou a postupne pridávajte aj iné aktivity.
Prečítajte si: Problém so spodným chrbtom má (takmer) každý z nás: Týmito cvikmi ho môžete odstrániť
8 pohárov vody denne = správny pitný režim
Vyvrátené! Pravidlo dvoch a viac litrov vody denne, už neplatí. Docent na univerzite v Arkansase, Stavros Kavouras sa domnieva, že pitný režim priamo súvisí s vašou aktivitou, stravovaním, vekom a podnebím, v ktorom žijete. Skôr ako rátanie spotreby tekutín, by ste mali sledovať váš moč. Keď Kavouras a jeho tím študovali počet denných návštev toalety, ktoré korelujú s dostatočnou hydratáciou, prišli s piatimi. Môžete tiež posúdiť farbu vášho moču. Ak vraj vyzerá ako limonáda alebo je svetlejší, váš pitný režim je adekvátny.
Rana by mala „dýchať“
Zle. Ak ranu neošetríte a neochránite pred okolím, môže sa premeniť v nepeknú jazvu, hovoria vedci Harvard Medical School. Zistili, že ponechaním rany „navoľno“ je viac pravdepodobné, že sa v nej spôsobí zápal, ktorý predlžuje dobu hojenia a môže mať za následok nechcené zjazvenie. Ako teda na ranu? Umyte ruky a potom vypláchnite ranu vodou. Pridajte trošku vazelíny, aby bola vlhká a naneste obväz, radí server prevention.com.
Mohlo by vás zaujímať: Bežne dostupná burina zatočí s alergiami a posilní pečeň: Za odvar z tejto byliny sa vám organizmus poďakuje!