Presunúť na hlavný obsah

10 najväčších omylov o cvičení, ktoré poznáme z internetu: Tomuto už viac neverte!

Fitness

V snahe pomôcť si a vyznať sa vo fitness problematike naše prvé kroky vedú po najjednoduchšom riešení: vyhľadať si informácie z internetu. A tu nastáva problém.

Mnoho informácií je protichodných, zavádzajúcich, príliš zložitých, každý má svoju teóriu a zhoda nastáva len minimálne. Je úplne samozrejmé, že mnoho z publikujúcich má pravdu, každý totiž dosiahol svoj cieľ sebe vlastným spôsobom a snaží sa posunúť tú svoju pravdu aj pre druhých. Niektorí ale svojou nevedomosťou úmyselne zavádzajú a z takýchto informácií sa stanú bežne zaužívané, ale nesprávne fámy, ktoré sa šíria internetom ako čistá a nemenná pravda. Poďme sa teda pozrieť na to, ktoré klamstvá sú tie najčastejšie a s ktorými má moji klienti vedia občas zaskočiť.

1. Nechcem cvičiť s ťažkými váhami, aby som nevyzeral ako nejaký kulturista

Na jednej strane je tu pravda, že silovým tréningom rastú naše svaly. To sa nedá vyvrátiť. Ale rast svalov je naozaj veľmi obmedzený. Nie každý môže a dokáže nárast do enormných rozmerov, bez použitia zakázaných látok a v zásadách správneho stravovania z rôznych dôvodov: nevhodná genetika pre svalový rast, nevôľa pracovať dosť tvrdo na sebe, nevôľa jesť správne potraviny. Dokonca, aj keby ste spĺňali všetky tieto požiadavky, tak by bola minimálna šanca, aby ste narástli do neprirodzených foriem. Keby to bolo totiž tak jednoduché, ako si myslíme, tak by fitness priemysel ani neexistoval.

2. Ak chceme byť vo forme, musíme užívať rôzne vymyslené doplnky výživy

Správna strava a pravidelné cvičenie. To sú jediné veci, ktoré potrebujete na získanie vhodnej formy a jej udržanie. Ak ale chcete zvýšiť svoj športový výkon, tak sa vedia nájsť rôzne doplnky, ktoré vám vedia pomôcť, napríklad ako kreatín monohydrát, kofeín, sinefrin... Užívanie doplnkov a všelijakých zázračných preparátov nie je teda nevyhnutné.

3. Cvičením „brušákov“ spaľujem priamo tuk na bruchu

Tejto predstave podlieha stále veľa ľudí, aj keď už bolo o tom toľko veľa napísaného. Samozrejme, je to omyl. Ide o predstavu, kde si cvičiaci človek myslí, že veľkým počtom opakovaní pri nejakom cviku na bruchu spáli tuk, podporuje ho aj ten pocit pálenia, ktorý pri tom vzniká. To pálenie však vzniká v dôsledku únavy svalstva a jeho nadmerného prekrvenia, nemá to nič spoločné so lokálnym spaľovaním tuku, ktorý sa usadzuje na brušku.

Jedinou cestou ako sa zbaviť tuku na brušku je dôraz na správny jedálniček, posilňovanie svalstva a dostatok fyzického výdaju. Lokálne sa totiž chudnúť nedá a telo si samo vyberie, kde chce schudnúť. Je to podmienené aj našimi hormónmi. U mužov práve tuk na brušku ide ako posledný preč, u žien ide  ako posledný zo stehien a bokov.

4. Kúpim si nejaký doplnok, produkt a ten mi pomôže premeniť tuk na svaly

Toto patrí medzi najväčšie klamstvá zo všetkých. Neexistuje v tele žiadny chemický či biologický proces, ktorý môže v tele premeniť tuk do proteínov – stavebných kameňov svalových buniek. Ušetrite teda vaše peniaze a nevyhadzujte ich na zakéto produkty.

5. Pred cvičením by som nemal jesť, aby som lepšie spálil tuk

Toto je veľký omyl. Je úplne samozrejme, že nemáme ísť do fitnesscentra s plným bruchom – mohlo by nás to obmedziť v pohyboch, nechcelo by sa nám hýbať, dostali by sme nejaký fyzický útlm. Ale cvičiť s prázdnym žalúdkom tiež nie je riešenie.
Ak budete cvičiť hladný, bez prísunu energie riskujete, že dostanete hypoglykémiu. Váš výkon môže byť znížený, nebudete mať ani energiu spaľovať, ani posilňovať, nebude to to práve cvičenie.
Navyše, menšie množstvo správneho jedla, napríklad cereálna tyčinka, 20-30 minút pred cvičením, vás vie nakopnúť a posilniť vám metabolizmus a tým spáliť viac tukov.

6. Chudý človek je zdravší ako tučnejší človek

Tato úvaha je nesprávna. Áno, pokiaľ máte až príliš veľa kíl navyše, tak zaťažujete vás organizmus a poškodzujete si svoje zdravie. 
Ale z toho nevyplýva automaticky to, že chudý človek je zdravší. Mnoho z chudých ľudí drastickými diétami ochudobňuje svoje telo o potrebné látky. Taktiež dlhodobo znížené množstvo sacharidov a z nich potrebná energia, pôsobí na telo negatívne – znížený mentálny výkon, znížená imunita a iné životné funkcie.

7. Ženy by nemali cvičiť s veľkými váhami, aby nemali mužské svalnaté telá

S týmto predsudkom sa stretávam veľmi často. Je to maximálne mylná informácia a bohužiaľ, mnoho žien sa tým riadi a obmedzuje tak svoje možnosti dosiahnuť peknú, zdravú postavu.
Ženy nemajú také predispozície nabrať svalovinu ako muži, mužské telo obsahuje v sebe veľké množstvo testosterónu. Tento hormón im zabezpečuje kvalitný nárast svalovej hmoty, zvýšenie sily a lepšie spaľovanie tukov. Naproti tomu ženy majú v sebe zastúpený ženský hormón estrogén a ten má za následok práve opak – pomáha udržať žene tuk na tých miestach, ktoré nemá rada, keď sú tučné: zadok, stehná, boky. 
Takže dvíhanie činiek z vás mužatky nespraví, na to treba ešte niečo viac, ako len dvíhať železá. Omnoho viac. Naopak, silový tréning môže žene len pomôcť – tvaruje pekne stehná, zadok, bruško, pomáha zvyšovať bazálny metabolizmus.

8.  Potenie a vysoká srdcová frekvencia sú znamením dobrého tuk spaľujúceho kardio tréningu

Toto je naozaj iba pocit. Nie je dôležité sa potiť, nie je dôležité ísť na úplne maximum. Naopak, to by vám práve mohlo spomaliť spaľovanie tukov.
Pot je iba termoregulačný prostriedok nášho tela – spotené telo lepšie odvádza teplo von z tela, keď sa prehrieva. Nehovorí to ale nič o tom, že čím sa viac potíte, tým viac spaľujete.

Pri kardio tréningu sú dôležité iba dve hodnoty: dĺžka cvičenia (30-50 minút) a vhodná tepová frekvencia (60-80% maximálnej tepovej frekvencie). Pri takomto kardiu sa nezapotíte možno toľko, ako pri vyšších frekvenciách, ale tukov spálite viac a o to vám predsa ide. Zvýšená tepová frekvencia pri kardio tréningu je vhodná iba v prípadne efektívnych intervalových tréningoch.

9. Cvičiť by sa malo každý deň

Záleží na tom, čo máte na mysli pod pojmom cvičenie. Je určite dobrý nápad mať každodennú pohybovú aktivitu. Tam môžme zaradiť prechádzky, rôzne druhy športov, plávanie... Nie je ale nutné chodiť do posilňovne každý deň, práveže to môže byť kontraproduktívne. 

10. Musím najprv schudnúť, keď chcem začať cvičiť v posilňovni

Stretávam sa často aj s týmto názorom, že bude sa ľahšie cvičiť s činkami, až keď sa dostatočne schudne. Tu však niet dôvod báť sa, že nebudete vládať – jednoducho si treba nastaviť obtiažnosť na úroveň, ktorú zvládate a ktorá je pre vás progresívna. Nečakajte teda, kým schudnete, začnite cvičiť už teraz. Čím skôr začnete cvičiť, tým rýchlejšie a kvalitnejšie schudnete.

Mohlo by vás zaujímať: