Presunúť na hlavný obsah

6 druhov tekutín a ich vplyv na naše zdravie: Pozor na vysoko mineralizované vody a priberanie

Zdravie

Voda je jednou z vecí, bez ktorej si nevieme predstaviť život. V obchodných regáloch je ich nespočetné množstvo, tak sme sa pozreli na to, ako vplývajú na naše telo a organizmus.

 

Každá voda má určité priaznivé účinky na ľudský organizmus. Zdravotné benefity jednotlivých duhov vôd sa v niečom líšia, no v niečom sú i podobné.

Prírodná minerálna voda

Tento druh vody je prírodným zdrojom tekutín, ktoré ľudské telo potrebuje na svoju hydratáciu. Vzhľadom na obsah minerálnych a iných látok, majú jednotlivé minerálne vody preukázateľný vplyv na zdravie človeka. V regáloch je ich nespočetné množstvo, preto je dôležité prečítať si, čo konkrétna voda obsahuje. Výbornou výhodou je i fakt, že tieto vody nesmú byť chemicky, ani iným spôsobom, upravované a do obchodov sa dostávajú prírodné.

Minerálne vody je dobré striedať, pretože pri dlhšom pití jedného druhu (dlhšie, ako cca šesť týždňov), môžu mať nepriaznivé vplyvy na obličky. Tieto vody, ktoré sú bohaté na CO2 (do 0,5 g/l), majú veľmi príjemnú chuť, podporujú trávenie a uľahčujú vylučovanie žalúdočných štiav. Pri pravidelnej konzumácii vôd, ktoré majú obsah vyšší, ako 3 g/l, môžu spôsobiť pálenie záhy, či intenzívne búšenie srdca.

Pramenitá voda

Pramenité vody nám poskytujú potrebnú hydratáciu, ktorá je nevyhnutná pre samotnú existenciu. Je to taktiež prírodný zdroj tekutín. Sú ľahko dostupné a bezpečné, pretože sa plnia priamo pri zdroji. Svojím zložením sú určené výlučne na pitie, pretože sú zdraviu neškodné. Pramenité vody sú prirodzeným zdrojom potrebných látok a stopových prvkov, ktoré organizmus "ocení" správnym fungovaním.

Voda z vodovodu

Vodovodný kohútik máme doma všetci a tak je táto voda pre nás najdostupnejšia. Najväčší rozdiel medzi touto a balenými vodami je to, že „domáca“ voda je chemicky upravovaná a jej kvalita záleží aj od stavu trubiek. Preto sa do nej pridáva chlór, aby bola zdraviu neškodná. Keď necháte vodu chvíľu odstáť, zbavíte sa obsiahnutého chlóru a jeho pachuti vo vode. Čistá voda nezaťažuje trávenie a príjemne ochladí celý organizmus.

Sýtená či nesýtená?

Oxid uhličitý sa vyskytuje vo väčšine minerálnych vôd a dokonca, je aj súčasťou vzduchu. Vedci jednoznačne nedokázali škodlivosť sýtených nápojov, ale zistili, že môžu spomaľovať rast niektorých baktérii v organizme. Takáto očista pomocou bubliniek však škodí aj zdravým baktériám. Záleží teda na vás, či zvolíte sýtenú alebo nesýtenú vodu. Pre ľudí, ktorí majú problémy s tráviacim traktom sa však odporúča voda nesýtená.

Sladené tekutiny

Sladené nápoje sú samostatnou kapitolou. Keďže ide o upravované tekutiny, do ktorých sa pridáva množstvo cukru alebo umelých sladidiel je viac, ako zrejmé, že tieto vody majú značný vplyv na našu hmotnosť. Okrem toho, že nám nenápadne pridávajú kilogramy navyše, neuhasia náš smäd poriadne, čo následne súvisí s vyššou konzumáciou sladených vôd. Uprednostnite radšej neochutené minerálky, ktoré na vás nezanechajú žiadne viditeľné stopy a nemusíte sa trápiť, ako (ne)pribrať.

Napríklad, keď vypijete coca colu, do vášho tela sa dostane desať čajových lyžičiek cukru, čo je najvyššia odporúčaná denná dávka a to rozhodne nie je zdravá strava pre telo. V priebehu dvadsiatich minút hladina krvného cukru stúpne a vaša pečeň ho začne premieňať na tuk. Pri pravidelnom pití takýchto nápojov nielen priberiete, ale dáte poriadne zabrať vašej pečeni.

Koľko minerálnej vody môžeme za deň vypiť?

Hovorí sa, že minerálnej vody môžeme požiť maximálne v množstve pol litra denne. Nie je to pravda a objektívnu odpoveď nikde nenájdete. V tomto prípade však platí, že množstvo sa odvíja od minerálov a ich množstva v jednotlivých vodách. Tieto vhodne dopĺňajú pitný režim, ktorého základom je odporúčaná voda s nižšou mineralizáciou (cca do 500mg/l). Aj toto však neplatí jednotne pre všetkých, pretože skutočne závisí aj od váhy, výšky, veku a stravovania. Vo všeobecnosti by sme sa však mohli držať toho, že z celkového príjmu vody (ktorý je opäť individuálny), by nemali minerálne vody prekročiť 40% tekutín, ktoré za deň vypijeme.

Minerálne vody, ktoré obsahujú väčšie množstvo sodíka a chlóru, pomáhajú pri chorobách horných dýchacích ciest. Vápnik a horčík zasa zvyšujú účinok antibiotík a pomáhajú pri liečbe močových ciest. Ako diéta však nestačí piť len tekutiny, ale je dôležité, aby chudnutie bolo zdraviu bezpečné.