Najväčšie chyby pri žiadaní o vyšší plat a triky, ako sa im vyhnúť
Zvýšenie platu je snom mnohých zamestnancov. Urobiť zo sna skutočnosť, je v tomto prípade ťažké, no nie neriešiteľné. Prinášame vám praktické rady, ktoré vám v plnení tohto sna môžu byť viac, ako nápomocné.
Ak ste na tej – ktorej pozícií viac ako rok a dohodli ste sa s nadriadeným na zvýšení platu, pripomeňte sa. Dohodnite si stretnutie a razantne, no s úctou, otvorte túto otázku. Príhovor sústreďte na vaše osobné úspechy a úlohy, ktoré ste zvládli na jednotku. Dajte si pozor na to, aké dôvody uvediete svojmu šéfovi na zvýšenie platu.
Takto by to vyzerať rozhodne nemalo:
...pretože moji kolegovia majú vyšší plat, ako ja.
...pretože som si vzal/a hypotéku.
...pretože posielam mesačne príbuzným.
Ohodnoťte sa
Po tom, čo si určíte konkrétne dôvody na prehodnotenie svojho platu, pripravte sa na otázku: „Aká je vaša predstava o zvýšení?“ Nenechajte sa zaskočiť a suverénne odpovedajte. Nepýtajte si však viac, ako 20% navyše. Verte si a ukážte svoje sebavedomie aj nadriadenému. Všetko však s úctou. Ak budete neistí, nepodarí sa vám šéfa presvedčiť. Sami musíte veriť svojim kvalitám – vtedy je najväčšia pravdepodobnosť, že tomu uverí aj nadriadený a polovicu úspechu máte vo „vrecku“. Pokiaľ si však sami uvedomujete, že nie ste perfektný „pracant“ , žiadajte zvýšenie o 5-10%. Bude to adekvátne vášmu výkonu a skôr uspejete u šéfa.
Buďte najlepší
Nestavajte celý plán iba na jednom náročnejšom projekte. Nie je to nič výnimočné, pretože v každej firme raz za čas treba zamakať viac, takže na toto sa určite nespoliehajte. Skôr sa zamerajte na svoje prednosti a predložte fakty o tom, že ste naozaj skvelý zamestnanec.
Sen teda nemusí byť iba snom, pokiaľ spĺňate dve „podmienky“. Ste naozaj skvelý zamestnanec (a nielen raz za čas, ale stále) a nehanbíte sa, vypýtať si. Nič nepríde len tak. Aj keď si vyšší plat určite zaslúžite, treba sa ozvať a vypýtať si.