Nebezpečný trend v chudnutí: Šialenej diéte bezhlavo podľahlo množstvo žien
Že túto chorobu nepoznáte? Spojte si pitie s anorexiou a máte výsledok. Drunkorexiou trpí čoraz viac žien na celom svete!
Hlad je prezlečený smäd
Myslia si to aj tisícky amerických študentiek, ktoré túto mániu odštartovali. „Načo jesť, keď ma večer čaká párty? Viete, koľko je v takom alkohole kalórií?“ Podobných komentárov nájdete na internete, bohužiaľ, stovky. Jednu skupinu dievčat tvoria tie, ktoré nejedia, aby mohli piť, druhú tvoria tie, ktorým sa ľahšie zvláda nejesť, keď pijú. Tak, či onak, aj vám je určite známe, že keď sa nenajete, alkohol pôsobí silnejšie, však?
Viete, čo pácha s telom?
„Kombinácia alkoholu s poruchami príjmu potravy je veľmi riziková. Námatkovo možno spomenúť otravy, krvácanie do tráviacej trubice, stavy bezvedomia alebo cievnej mozgovej príhody ako následok prudkého zvýšenia krvného tlaku. Nastávajú tiež psychické problémy a hrozí vysoké riziko rozvoja závislosti od alkoholu,“ vysvetľuje odborník na závislosti. Ešte stále máte chuť naliať si na prázdny žalúdok?
Aj keď sa táto porucha rozvinula v Amerike, nemyslite si, že Slovenky tento fenomén obchádza. „Niekedy popíjam behom dňa, vôbec potom nemyslím na jedlo. Jasné, že som ´cinknutá´ skôr, ale presne o tom to je. Baví ma to, a kilečká idú dole,“ smeje sa východniarka Jana. Opačný názor má Miriam, ktorá sa kvôli hladovaniu a pitiu takmer priotrávila. „Bola som zvyknutá, že si môžem dať pár pohárikov, a stále som v pohode. Raz som však celý deň nejedla a skončila som na žúre. Šupla som si pár poldecákov, a zrazu som sa váľala na zemi. Potom si už nič nepamätám, ale viem, že ma odviezla sanitka. Piť nalačno? Nikdy viac!“
Môže mať dlhodobé následky
Odborníci pred drunkorexiou dvíhajú varovný prst. Kombinácia opíjania sa a hladovania - oboch nezdravých návykov, zvyšuje riziko, že sa u drunkorektikov obe poruchy ešte viac rozvinú. Nezabúdajte, že odriekaním jedla, primeranej výživy a zvyšovaním dávok alkoholu si koledujete o poruchy koncentrácie a psychické poruchy. Podvýživa, stres, „opica“ a úzkosti s drunkorexiou súvisiace, vedú k zvýšenej emocionálnej nestabilite. A to, my ženy, určite nepotrebujeme.